نوشتن شرح کار برای اینفلوئنسرکار ساده‌ای به نظر نمی‌رسد. اما زمانی که برای نوشتن یک شرح کار مؤثر برای اینفلوئنسرها سرمایه‌گذاری می‌کنید ارزشش را دارد. چون در‌واقع یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ موفق فقط از یک شرح کار موفق سرچشمه می‌گیرد. در ادامه نکات نوشتن یک شرح کار موفق و مؤثر را با جزئیات با هم بررسی می‌کنیم.

چرا نوشتن یک شرح کار برای اینفلوئنسرها بسیار مهم است؟

اینکه احتمالاً شما وقت کافی ندارید تا نوشتن یک شرح کار مؤثر برای اینفلوئنسرها را به لیست کارهای در دست اقدام اضافه کنید کاملاً قابل درک است. شما ممکن است در فرآیند اجرای کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ خود به سرعت از بخش تهیه شرح کار بگذرید. اما، بهتر است این کار را نکنید. چون یک پایان خوب با یک آغاز قوی به دست می‌آید.

به دو دلیل اساسی، نوشتن یک شرح کار مؤثر برای اینفلوئنسر از اهمیت بالایی برخودار است:

 • تقاضای همکاری با اینفلوئنسرها و استفاده از مهارت های آن‌ها با سرعت بالایی در حال رشد است. آن‌ها هر روزه درخواست های همکاری زیادی از طرف برندهای مختلف دریافت می‌کنند. در نتیجه شرح کار را مانند این ببینید که انگار دارید شرکت خود را به یک سرمایه گذار ارائه می‌دهید و به گونه‌ای آن را تهیه کنید که انگار می‌خواهید برند یا محصول خود را به اینفلوئنسر بفروشید تا آن‌ها را برای کار با خود هیجان‌زده کنید.

 • نوشتن شرح کار برای اینفلوئنسر خود به خود شما را ناچار می‌کند اهداف اینفلوئنسر مارکتینگ خود را تعریف کنید و استراتژی خود را حول آن شکل دهید. اگر واقعاً به بازگشت سرمایه از طریق بازاریابی تاثیرگذار متعهد هستید. نوشتن یک شرح کار برای اینفلوئنسر قطعاً بخش کلیدی فرآیند کار شما خواهد بود.

نمونه‌ای از شرح کار برای اینفلوئنسر

معرفی کمپین:

دایسون نامی است که نوآوری و بهبود را تداعی می‌کند. حالا، این شرکت ربات جاروبرقی خود را رونمایی کرده است. در این جارو برقی رباتی از فناوری های پیشرفته ای بهره گرفته شده است. او به صورت ۳۶۰ درجه محیط را اسکن می‌کند و به صورت هوشمند جاهایی که نیاز به جارو کردن دارد را شناسایی و تمیز می‌کند.

در ژوئن ۲۰۱۷ این ربات در قالب یک کمپین تبلیغاتی در سرتاسر آمریکای شمالی از طریق تلویزیون، بیلبورد و یوتیوب معرفی می‌شود. دایسون همچنین در این کمپین قصد دارد از اینفلوئنسر مارکتینگ هم به عنوان بخشی از کمپین محصول جدید خود بهره ببرد.

اهداف کمپین:

به منظور افزایش آگاهی درباره جاروبرقی رباتی جدید دایسون.شما به طور مختصر کاربردها و ویژگی‌هایش را برای کسانی که با آن آشنا می‌شوند آموزش دهید.

ایده‌های خلاقانه:

شما می‌توانید محصول را باب میل خود به صورت شخصی شده معرفی کنید. مثلاً آن را به عنوان یک دوست، حیوان خانگی جدیدتان یا چیزی شبیه به این‌ها نمایش دهید که محصول یک چیز باحال و سرگرم کننده نشان دهد. در صورتی که ایده خلاقانه جایگزینی داشته باشید. می‌توانید با واحد محصول برای بررسی در میان بگذارید.

کارهایی که باید انجام شوند:

 • جعبه گشایی و رونمایی از محصول در مقابل دوربین (نمایش به صورت ۳۶۰ درجه)

 • نمایش محصول در حین کار به مدت ۶۰ ثانیه

 • اشاره به ویژگی‌های زیر:

۱. قدرت مکش بالا در هر نوع سطحی

۲. امکان تعیین برنامه زمانبندی به کمک اپلیکیشن دایسون برای روبات جاروبرقی.

۳. …

 • به طور مختصر محصول را در کپشن پست اینستاگرام شرح دهید.

 • در ویدیو مخاطب را به کلیک بر روی لینک دایسون تشویق کنید.

کارهایی که نباید انجام شوند:

 • دایسون را با هیچکدام از محصولات رقبا مقایسه نکنید.

 • زمان ویدیو بیشتر از ۱۰ دقیقه نشود.

 • به اشکالات محصول نپردازید و از آن انتقاد نکنید.

وظایف اینفلوئنسر:

 • همه لینک ها، هشتگ ها و کپشن باید آورده شوند. لینک وب سایت می بایست در بالای کپشن قرار بگیرد.

 • ویدیو می بایست ۳ روز قبل از پست، برای بازبینی به واحد محصول دایسون ارسال شود.

 • می بایست از هشتگ هایی شبیه به #ad یا #sponsored در کپشن یا عنوان ویدیو استفاده نشود.

 • ساعت ارسال پست باید به مخاطبین وعده داده شود. و پست بعد از اینکه سر ساعت تعیین شده پست می‌شود. یک روز قبعد از آن هیچ پست دیگری در صفحه قرار داده نشود.

 • موفقیت کمپین با تعداد بازدیدها، لایک ها، کامنت ها و کلیک بر روی لینک ها سنجیده می شود.

ضمیمه ها:

 • مفاد قرارداد برای امضا

 • قرارداد محرمانگی برای امضا

 • فایل راهنمایی برای افزایش خلاقیت

نکات مثبت شرح کار بالا چیست؟

 1. آزادی در خلاقیت: به اندازه کافی محتوای الهام بخش و فضا برای ایجاد خلاقیت به اینفلوئنسرها بدهید تا چیزی خاص و استثنایی حاصل شود.

 2. صحبت درباره جزئیات: همه نکات ضروری ای را که می‌خواهید اینفلوئنسر به آن‌ها اشاره کند، با جزئیات کامل و به طور واضح شرح دهید.

 3. داستان: به اندازه کافی اطلاعات پس زمینه به اینفلوئنسر بدهید تا به درستی از اهداف کمپین و چیستی سازمان و محصول آگاهی پیدا کند و یک تصویر بزرگ(Big Picture) از برند شما در ذهنش نقش ببندد.

 4. مشخص کردن معیارهای موفقیت کمپین: پارامترهایی که بر اساس آن موفقیت آمیز بودن کمپین سنجیده می‌شود را به طور واضح مشخص کنید.

شرح کار اینفلوئنسر

نکات واجب در تهیه یک شرح کار برای اینفلوئنسر

 1. مسیر را واضح کنید: برای اینفلوئنسر یک مسیر واضح بسازید. یعنی دقیقاً بفهمد به ترتیب باید چه کارهایی انجام دهد و چگونه جلو برود.

 2. گرافیک و استفاده از رنگ را از یاد نبرید: اگر به یاد داشته باشید گفتیم که شرح کار برای اینفلوئنسر مانند ارائه به یک سرمایه گذار است. پس سعی کنید فایل شرح کار را با یک گرافیک و رنگ بندی چشم نواز تهیه کنید.

 3. دعوت به اقدام (Call to Action)را واضح کنید: اینفلوئنسر باید بعد از خواندن شرح کارش دقیقاً بداند باید چکار کند و از کجا شروع کند.

 4. معیارهای موفقیت را مشخص کنید: در شرح کار خود حتماً توضیح دهید که موفقیت این کمپین چگونه سنجیده می‌شود. و معیارها و پارامترهای آن را برای اینفلوئنسر باز کنید تا بهتر بتواند خود را با آن اهداف و معیارها هماهنگ کند.

 5. نحوه پرداختی ها را ذکر کنید: به طور مشخص، به روشی که از طریق آن پرداختی های اینفلوئنسر را انجام می‌دهید، اشاره کنید.

دیدگاه خود را ارسال کنید...