اگر به تازگی کار خود را در اینستاگرام شروع کرده‌اید، انتشار عکس‌ها و ویدئوهای‌تان احتمالاً کار بسیار افسرده کننده‌ای خواهد بود. وقتی بعد از تلاش و ذوق فراوان برای تولید محتواهایی جذاب و ارزشمند، نتیجه چیزی جز چند لایک محدود آن هم از چند دوست معدود نیست، ناامید شدن کاملاً طبیعی است؛ حتی اگر به تمامی منافع بازاریابی اینستاگرامی آگاه باشید! چگونه می‌توانید عکس‌ها و ویدئوهای‌تان را در معرض دید افراد بیشتری قرار دهید؟ یا به زبان ساده‌تر، افزایش فالوئرها در اینستاگرام از چه طریقی ممکن است؟

در این مقاله نکاتی را با شما در میان می‌گذاریم که در زمانی معقول، به افزایش فالوئر اینستاگرام کسب‌وکار شما می‌انجامد؛ البته در کنار فاکتورهای دیگر!

افزایش فالوئر اینستاگرام

1- از هشتگ‌هایی استفاده کنید که به افزایش فالوئر اینستاگرام‌تان کمک می‌کند نظیر:

  • #FF (Follow Friday)
  • #instafollow
  • #l4l (Like for like)
  • #tagforlikes
  • #followback.

فالو کردن کاربرانی که از این هشتگ‌ها استفاده می‌کنند نیز بسیار اثرگذار است. تجربه نشان می‌دهد بخش قابل توجهی از آن‌ها شما را فالو بک می‌کنند.

2- صدها پست از عکس‌های افرادی که در جامعه‌ی مخاطبان‌تان قرار دارند را به طور تصادفی لایک کنید. نیل پتل (Neil Patel) از همین استراتژی استفاده کرده و به این نتیجه رسیده است که به ازای هر 100 لایک تصادفی تصاویر و ویدئوها، 6.1 فالوئر بیشتری به دست آورده است.

3- فضای رقابت را در پست‌های اینستاگرام‌تان حفظ کنید. جذابیت چنین فضایی، کاربران فعلی را علاقه‌مندتر کرده و موجب افزایش فالوئرهای اینستاگرام شما می‌شود.

4- اکانت اینستاگرام‌تان را در حساب‌های‌تان در شبکه‌های اجتماعی دیگر معرفی و ترویج کنید (پروموشن). خیلی روشن به افراد بگویید پس از آن که صفحه‌ی اینستاگرام شما را فالو کردند، می‌توانند منتظر چه چیزهایی باشند (مثلاً عکس‌هایی از پشت صحنه‌ی شرکت، کوپن‌های تخفیف و …).

5- از هشتگ‌های محبوبی که به حوزه‌ی کاری‌تان نیز مرتبط باشد، در کپشن‌ پست‌ها استفاده کنید. پیدا کردن چنین هشتگ‌هایی کار خیلی سختی نیست؛ فقط کافیست یک جستجوی ساده در اینستاگرام یا گوگل داشته باشید. #love، #instagood، #tbt و  #photooftheday نمونه‌هایی از این هشتگ‌ها هستند.

6- بخاطر داشته باشید که کیفیت اهمیت بسیاری بالاتری از کمیت دارد. لازم است که اکانت اینستاگرام خود را بررسی کرده و فقط بهترین عکس‌ها را نگهدارید. دیدن صفحه‌ای با صدها عکس بی مورد و بی معنا از غذا یا صحنه‌های تصادفی دیگر ممکن است برای مخاطبان شما چندان جذاب نباشد و آن‌ها را در فالو کردن‌تان دچار تردید کند.

7- از فیلتر Mayfair استفاده کنید. این فیلتر، بر اساس پژوهش موسسه‌ی فورچون (Fortune 500 Instagram Report) اثربخش‌ترین فیلتر برای بازاریابان شناخته شده است.

8- ثبات رویه داشته باشید. هدف‌تان از حضور در اینستاگرام و جامعه‌ی مخاطبان‌تان در آن را به خوبی تعریف کنید. با تمرکز بر هدف و داشتن ثبات رویه در خصوص نحوه‌ی استفاده از این پلتفرم، افزایش فالوئرهای اینستاگرام‌تان را به طور ارگانیک (طبیعی) شاهد خواهید بود.

9- نگران پست گذاشتن مکرر نباشید. در حالی که ممکن است تصور کنید کسب‌وکارهایی که محتواهای بیشتری را منتشر می‌کنند سطح تعامل کمتری را با فالوئرهای‌شان خواهند داشت، مطالعات نشان می‌دهد که چنین نیست.

نتایج یک تحقیق (Union Metrics) نشان می‌دهد که هیچ ارتباطی بین تعداد عکس‌های منتشر شد و نرخ مشغولیت آن‌ها وجود ندارد … دست کم می‌توان مطمئن بود که اثر منفی وجود نخواهد داشت.

10- کاربرانی که اینستاگرام به شما پیشنهاد می‌دهد را فالو کنید. این کار را می‌توانید از طریق بخش settings و کلیک کردن بر روی گزینه‌ی « Find and invite friends» انجام دهید.

11- با استفاده از ابزارهای تحلیلی خود اینستاگرام یا سایر اپلیکیشن‌های دیگر نظیر  Piqora، و بررسی عملکرد محتواهای‌تان، تلاش کنید تا محتواهایی را منتشر نمایید که بیشتری استقبال را شاهد بوده‌اند.

12- از امکانات تگ جغرافیایی (geotagging) بیشتر استفاده کنید، به ویژه اگر کسب‌وکار شما به نوعی محلی به حساب می‌آید. با این کار، سایر افرادی که در محدوده‌ی جغرافیایی فعالیت شما عکس‌هایی را منتشر کرده‌اند، می‌توانند عکس‌های شما را ببینند. به این ترتیب شما به گنجینه‌ای از کاربران محلی دسترسی پیدا می‌کنید که به افزایش فالوئر اینستاگرام شما منتهی می‌گردد.

13- هیچ چیزی به اندازه‌ی تعامل واقعی و عینی با مخاطبان‌تان بر افزایش فالوئر اینستاگرام موثر نیست. هیچ کدام از ترفندها، نکته‌ها و استراتژی‌های فرعی نمی‌توانند با این رویکرد رقابت کنند. لایک کنید، کامنت بگذارید و به سوالات‌شان پاسخ دهید.

14- از یک فرد بانفوذ در اینستاگرام بخواهید که محصول شما را منشن کرده یا تگ نماید. در صورتی که چنین افرادی را می‌شناسید که از محصول شما استفاده می‌کنند یا با شما آشنا هستند، چنین درخواستی احتمالاً بی پاسخ نمی‌ماند. خواهید دید که این کار تا چه میزان بر افزایش فالوئر اینستاگرام شما تأثیر می‌گذارد.

15- برخی از محتواها طرفداران بیشتری دارد. مثلاً Dan Zarella در تحقیقی دریافته است که تصاویری که در آن‌ها چهره افراد وجود دارد، 35% لایک بیشتری می‌گیرد.

16- در جایی که امکانپذیر است، افراد یا برندهای مرتبط را بر روی پست‌های‌تان تگ کنید. از این طریق عکس‌ها به افراد بیشتری نمایش داده شده و به رشد فالوئرهای اینستاگرام‌تان می‌انجامد.

17- هشتگی برای برند خود ایجاد کنید و از مخاطبان‌تان بخواهید از آن استفاده کنند. بهره‌گیری موثر از چنین تکنیکی میزان سطح مشغولیت کاربران را با شما ارتقا داده و از طریق بالا بردن شانس دیده شدن پست‌ها، به افزایش فالوئرهای اینستاگرام‌تان می‌انجامد.

18- از محتواهای تولید شده توسط مخاطبان‌تان استفاده کنید یا از برخی از آن‌ها بخواهید که به عنوان مهمان برای اکانت شما پست بگذارند. در صورتی که چنین افرادی از میان تأثیرگذاران اینستاگرام انتخاب شوند، این رویکرد تأثیر بسیار زیادی در افزایش فالوئر و سطح مشغولیت کاربران‌تان در پی خواهد داشت.

انتشار مطالبی که سایر کاربران با هشتگ شما منتشر کرده‌اند، علاوه بر قدردانی دوستانه، دیگران را نیز به انجام چنین کارهایی تشویق می‌نماید.

19- از طریق ایمیل مارکتینگ نیز می‌توانید صفحه‌ی اینستاگرام کسب‌وکارتان را ترویج نمایید. می‌توانید به صورت دوره‌ای در فواصل زمانی مختلف، تصویر خاصی را همراه با یک لینک مستقیم به صفحه‌ی اینستاگرام‌تان ایمیل نمایید. این اتفاق می‌تواند در قالب خبرنامه‌های دوره‌ای صورت پذیرد.

20- نام کاربری اینستاگرام‌تان را در سایر امکانات بازاریابی فیزیکی نیز بگنجانید: آرم‌ها و لوگوها، کاتالوگ‌ها، بیلبوردها و … .

21- تمامی دوستانی که در شبکه‌های اجتماعی دیگر نظیر فیس‌بوک داشته‌اید را فالو کنید و مطمئن باشید بخش قابل توجهی از آن‌ها شما را فالوبک خواهند کرد.

22- برنامه‌ای برای بازاریابی محتوای اینستاگرام‌تان تدوین کنید و به آن متعهد بمانید. بایستی در هر لحظه بدانید که چه هدفی دارید و این هدف قرار است از طریق چه ابزارها و اقداماتی محقق شود.

23- با استفاده از ابزاری نظیر کرودفایر (Crowdfire) تحلیل نمایید که تلاش‌های شما در اینستاگرام چه تأثیری بر میزان فالو/ آنفالو مخاطبان دارد. نتایج این تحلیل‌ها نکات درس آموزی را برای ادامه فعالیت‌های‌تان به همراه خواهد داشت.

24- ابتکاراتی نظیر ترویج مشترک (co-promotions) با سایر کاربران را در نظر داشته باشید. کاربرانی را بیابید که به بخش‌های بازار مشابه یا مکمل شما دسترسی دارند و از میان آن‌ها افرادی را انتخاب کنید که از بیشترین فالوئر و سطح مشغولیت برخوردارند. سعی کنید با آن‌ها وارد تعامل شده و نهایتاً اقدامات مشترکی را تعریف نمایید.

25- به خاطر داشته باشید، هیچ تکنیک یا استراتژی جای خالی محتوای جذاب و ارزشمند را برای شما پر نخواهد کرد. باید محتوای توجه برانگیزی (متناسب با ویژگی‌های مخاطبان‌تان) داشته باشید و گر نه صرف وجود فالوئر فراوان شما را به جایی نخواهد رساند.

فراموش نکنید تلاش برای افزایش فالوئر اینستاگرام فقط باید بخشی از تلاش‌ها و تمرکز شما را به خود اختصاص دهد. داشتن برنامه‌ و استراتژی مشخص، تولید محتوای جذاب و ارزشمند،  و صرف وقت و هزینه‌ی کافی نیز بایستی در نظر گرفته شوند.

 

دیدگاه خود را ارسال کنید...