همه‌ی ما می‌دانیم که در دنیایی بسیار متفاوت از چند سال قبل زندگی می‌کنیم. در دنیایی که همه چیز با تلفن‌های همراه‌مان، اینترنت و شبکه‌های اجتماعی آمیخته شده است. با شکل‌گیری این دنیای جدید، مسلما شغل‌های متفاوت‌تری نیز به وجود آمده‌اند. یکی از این شغل‌ها که اخیرا نیز به یکی از پردرآمدترین شغل‌ها نیز تبدیل شده است، شغل اینفلوئنسری است.

براساس تعریفی که روانشناسان از اینفلوئنسرها دارند، اینفلوئنسر کسی است که دارای ویژگی‌هایی هم‌چون قدرت متقاعدکنندگی است که این ویژگی وی منجر به نفوذ او در دیگران می‌شود. مردم به این افراد کاملا باور داشته و حرف‌های‌شان را قبول دارند.

شما می‌توانید ویژگی‌های یک اینفلوئنسر خوب را از این مطلب کاردرست بخوانید. اما آن‌چه که در این‌جا می‌خواهیم در مورد آن بحث کنیم، چیز دیگری است.

شغل اینفلوئنسری و دغدغه‌ی فرهنگ‌سازی برای آن

بسیاری از کسب وکارها یا افراد خصوصا در کشور ما هنوز شغل اینفلوئنسری را به رسمیت نمی‌شناسند. بسیاری از برندها پول دادن به یک اینفلوئنسر برای تبلیغ را کار درستی نمی‌دانند، اما بیایید این موضوع را با هم بررسی کنیم.

فرض کنید شما به یک مشاور حقوقی برای کسب وکارتان مراجعه کرده‌اید، شما حاضر هستید برای یک ساعت مشاوره هر هزینه‌ای را پرداخت کنید. این هزینه فقط برای مدت زمانی است که آن فرد متخصص در اختیار شما قرار داده تا به شما کمک کند، مشکل خود را حل کنید.

یا برای روش‌های مختلف تبلیغاتی هم‌چون تبلیغات محیطی، بازاریابی و غیره؛ شما حاضر هستید مقدار زیادی هزینه بپردازید تا کارتان پیشرفت کند.

در موضوع اینفلوئنسرها نیز دقیقا همین بحث جریان جریان دارد. شغل یک اینفلوئنسر نوشتن پست وبلاگی، نوشتن ریویوهایی برای معرفی یک محصول خوب، رهبری فکری و نفوذ بر مردم است.

تاثیرگذاری بر تصمیم مردم، شغل آن‌ها است. آن‌ها برای این‌که بتوانند به این سطح از ارتباط برسند، ماه‌ها و شاید سال‌ها زمان صرف کرده‌اند. همانند هر کسب وکار دیگری، هدف اصلی آن‌ها از انجام این کار رسیدن به پول و درآمد است.

براساس تحقیقات انجام شده 69.4% از اینفلوئنسرها هدف خود را از تبدیل شدن به یک اینفلوئنسر “کسب درآمد” می‌دانند. البته تاثیرگذاری و مفید بودن نیز یکی از اصلی‌ترین عوامل انگیزشی برای آن‌هاست.

یک اینفلوئنسر، همانند مشاور بازاریابی آنلاین است. آن‌ها همواره بروز هستند، تحقیق می‌کنند، نظر می‌دهند، تصمیم می‌گیرند، کمپین‌های دیجیتال راه‌اندازی می‌کنند و … . با این‌که اینفلوئنسر بودن کار ساده‌ای به نظر می‌رسد، اما فوق‌العاده سخت و چالش‌برانگیز است.

در مورد میزان ساعت‌هایی که باید صرف ساختن وبلاگ، توسعه‌ی ارتباطات، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، توسعه‌ی لیست ایمیل، برندینگ شخصی و غیره فکر کنید. همه‌ی این‌ها فعالیت‌ها زمان می‌برد. یک اینفلوئنسر به راحتی شهرت و نفوذ به دست نمی‌آورد، که به راحتی آن را در اختیار هر کسی قرار دهد.

بنابراین شما به عنوان یک برند باید درک کنید که شغل یک اینفلوئنسر فوق‌العاده سخت، ریسک‌پذیر و ارزشمند است. انتخاب یک اینفلوئنسر مناسب می‌تواند کسب وکار شما را متحول کند.

نکات مهمی که باید به یاد داشته باشید

– برندها همواره باید در نظر داشته باشند که اینفلوئنسرها لحن و صدای مخصوص خود را دارند. آن‌ها نمی‌توانند چیزی را که شما می‌گویید، منتشر کنند، زیرا در چنین شرایطی حس تبلیغات به مخاطب القا می‌شود.

– به عنوان یک برند، سعی کنید نمونه‎ی آزمایشی و اطلاعاتی که فکر می‌کنید به آن‌ها در تولید یک پست اینستاگرامی موثر کمک خواهد کرد، در اختیارشان قرار دهید.

– برندها باید بدانند که هر اینفلوئنسری شرایط خاص خود را خواهد داشت و قبل از قرارداد باید همه چیز واضح و مبرهن باشد. به توافق رسیدن در مورد خواسته‌ها، پیش‌بینی نتایج و میزان پرداختی قبل از شروع به کار از اتفاقات بد پیش‌بینی نشده جلوگیری خواهد کرد.

– برندها می‌بایست اینفلوئنسری را انتخاب کنند که مطمئن باشند فعالیت‌های آن اینفلوئنسر در جهت فعالیت‌های برند مربوطه است.

– برندها باید بدانند که بیش از 50 درصد اینفلوئنسرها با برندهایی همکاری می‌کنند که برای کار آن‌ها احترام و ارزش قائل باشند.

– برای اینفلوئنسرها کیفیت باید به مراتب بهتر از کمیت باشد، اگر محصولی را دوست نداشتید و یا احساس کردید که معتبر نیست، باید از آن بگذرید. شما سال‌ها برای نفوذ خود تلاش کرده‌اید و اکنون باید برای حفظ آن تلاش کنید.

– به عنوان یک اینفلوئنسر باید قبل از رسیدن به توافق، تمام جنبه‌های موضوع را مورد توجه قرار دهید و مطمئن شوید که انجام این کار صدمه‌ای به نفوذ شما وارد نخواهد کرد.

– یک اینفلوئنسر باید تلاش کند در حوزه‌ای که فعالیت می‌کند، واقعا یک متخصص باشد. چرا که مردم تنها به کسانی باور دارند که نسبت به آگاهی‌شان مطمئن باشند. بنابراین به عنوان یک اینفلوئنسر باید سعی کنید همواره بروز باشید و از جدیدترین اتفاقات آگاه بمانید.

دیدگاه خود را ارسال کنید...