برنامهریزی و داشتن استراتژی مشخص، ضامن بقا و رشد یک صفحه اینستاگرام است. اینفلوئنسرها باید قبل از هر چیزی استراتژی رشد شبکه‌های اجتماعی خود را تنظیم کنند و سپس برای رسیدن به اهدافی که معین کرده‌اند تلاش کنند.

از همین رو، باید برنامه‌ی مشخصی برای انتشار پست‌های خود داشته باشند. اکثر اینفلوئنسرهای موفق برای انتشار پست‌های خود برنامه‌ای ماهانه تنظیم می‌کنند، یعنی در ابتدای ماه برای رسیدن برنامه‌ریزی مشخصی انجام می‌دهند و طبق آن پیش می‌روند.

این برنامه‌ریزی به این خاطر است که تعداد پست‌های شبکه‌های اجتماعی شما با نظم خاصی پیش برود. در ادامه‌ی مقاله با چرایی و چگونگی برنامه‌ریزی برای محتوای اکانت اینستاگرام‌تان آشنا خواهید شد.

پستهای اینستاگرام فقط یک بار در تایم‌لاین قرار میگیرند و در صورت تعدد پست در یک ساعت مشخص ممکن است در زیر انبوهی از پستها گم شده و اصلا دیده نشوند. پس فقط یک بار شانس دیده شدن وجود دارد و طول عمر مفید هر پست ۳ الی ۴ ساعت است.

اما چطور میتوان در همین مدت زمان کوتاه، دیده شد؟

برای بازدهی بیشتر در صفحهی اینستاگرام لازم است اینفلوئنسرها بدانند زمانبندی در پستهای اینستاگرام باید چگونه باشد. چه ساعتی از روز ،چه روزی از هفته، چه تعداد پست در هفته منتشر کنند.

برای فهمیدن اینکه بهترین زمان انتشار پست اینستاگرام چه زمانی است و چه نوعی از محتوا در چه زمانی باید ارسال شود بهتر است عوامل موثر بر این مورد را در نظر بگیریم. قطعا این عوامل باعث می‌شود که زمان ارسال پست اینفلوئنسرها مشابه نباشند و بر اساس کاربری صفحه اینستاگرام و هدف اینفلوئنسر متغیر باشد.

در این مقاله میخواهیم سه چالش را بررسی کنیم، سه چالشی که با تقویم محتوایی می‌توان آن‌ها را برطرف کرد:

۱) چگونه موضوع محتواهایی که میخواهیم در آینده منتشر کنیم را انتخاب کنیم؟

۲) چه زمانی محتوای خود را منتشر کنیم؟

۳) چگونه محتوا خود را مدیریت کنیم؟

انتخاب موضوع محتوا

برای مشخص کردن موضوع محتواهای آینده دو نکته بسیار اساسی را باید در نظر داشته باشیم؛ اول ترندهای بازار اینستاگرام به چه سمتی است و دوم مناسبتهای منطقهای و جهانی در تقویم چیست. پس باید بر اساس پیشبینی از رویدادهای آینده موضوع محتوا مشخص شود.

از تکنیک طوفان فکری استفاده کنید. برای استفاده از این تکنیک باید پس از آشنایی کلی با ترند، ایده پردازی و نوشتن کلید واژه‌های ممکن برای موضوعات پیرامون آن ترند خاص را شروع کنید. باید یه این نکته توجه کرد که برای ایدهپردازی به هیچ وجه نباید محدودیتهای ایده را در نظر گرفت و باید هر ایده ممکن یا غیر ممکن را ثبت کرد و پس از تمام شدن ایدهپردازی، با توجه به اهداف برندتان شروع به غربال کردن ایدهها کنید.

خلاقیت در انتخاب موضوع، صفحه اینستاگرام شما را خاص کرده و فالور هدفمند را جذب میکند.

یافتن ایده های خلاقانه با تکنیک رگبار خلاقیت

بهترین زمان انتشار پست:

دو عامل موثر در زمانبندی پست اینستاگرام مشتری و نوع محتواست که هرکدام باید به طور اختصاصی بررسی شود.

۱) مشتری

 • مشخص و بررسی کردن جامعه هدف(user profile): باید مشخص کنیم مخاطبین ما چه کسانی هستند؟ از لحاظ سنی در کدام گروه قرار میگیرند؟ نوجوان، جوان، میانسال ، سالخورده؟ از لحاظ شغلی چه جایگاهی دارند؟ محصل هستند، کارمند هستند یا ؟

 

 • آنالیز ۳۶۰ درجه جامعه هدف: کارهایی که در طول یک روز کامل انجام میدهند را آنالیز کنیم. زمان خواب، زمان غذا خوردن، زمان کار، زمانهای استفاده از وسایل نقلیه و را بررسی میکنیم.

کارهایی که فالورهای هدفمند در طول یک روز کامل انجام میدهند را آنالیز کرده و زمانهای استراحت کاربر را مشخص کنیم.

 • مشخص کردن زمانهای استراحت و بیکاری: مثلا زمانهایی که در ادارات مختلف به ناهار و نماز اختصاص داده میشود. زمانهایی که در تاکسی و مترو و وسایل نقلیه و ترافیک میگذرانند. شبها بعد از شام ، روزهای تعطیل و … .

بهترین زمان برای ارسال پست زمانهای استراحت و بیکاری مخاطبین گروه هدف است. از آنجایی که شبکههای اجتماعی مخصوصا اینستاگرام کاملا کاربرمحور است، ایجاد تجربه کاربری خوب و تعامل کاربر با اینفلوئنسر کار سختی است؛ بنابراین باید دقیق و با جزئیات مخاطبین مخصوص خود را بشناسیم.

اگر مخاطب ما قشر جوان ایرانی کارمند یا دانشجو باشد، با توجه به متوسط جامعه ایران، ساعت اداری ۷ الی ۹ صبح شروع می‌شود و تا ساعت ۱۶ الی ۱۷ مشغول کار هستند و معمولا ساعت ۱۲ الی ۱۴ زمانی برای ناهار و نماز دارند و سپس مشغول به کار شده و تا ساعت ۱۶ الی ۱۷ کار را ادامه میدهند و پس از آن در مسیر بازگشت در اتوبوس و تاکسی به سر میبرند، مدت زمانی را استراحت کرده و به انجام امور شخصی میپردازند، سپس شام میخورند و به استراحت و خواب شبانگاهی مشغول میشوند. احتمالا این گروه هدف در زمانهای ۶ الی ۹ صبح و همچنین ۱۶ الی ۱۹ عصر که در سرویس ها یا وسایل نقلیه عمومی به سر میبرند و ۲۲ تا ۱ نیمه شب قبل از خواب شبانگاهی که زمان استراحت و ازدسترفتهشان محسوب میشود به جست و جو در شبکههای اجتماعی چون اینستاگرام میپردازند.

۲) محتوا:

 • دسته بندی محتوا بر اساس موضوع: همانطور که میدانید یک اینفلوئنسر ماهر برنامهکاری و محتوای تولید شده برای یک ماه آیندهاش را به طور مشخص و آماده شده در تقویم محتوایش دارد و میداند برای هر رویداد چه پستی را منتشر خواهدکرد. برای دسته بندی محتواهای آینده میتوانید موضوعها را درگروههایی مانند تفریحی و تعطیلات، غذا و خوراکی، تکنولوژی و تازههای علم، لباس و پوشاک، دیزاین و معماری ، مناسبتهایخاص، رویدادهای مهم وقرار دهید.

 • دسته بندی محتوا بر اساس گروه هدف: اگر صفحه اینستاگرام شما مخاطب خاصی ندارد و مخاطبش عموم مردم است; با این حال بهتر است که محتواهای خود را بر اساس گروه هدف نیز دستهبندی کنید. متناسب با گروه هدف زمانبندی ارسال پست را مشخص کنید. زیرا گروه‌های مختلف از مخاطبان زمانهای خاصی را در اینستاگرام سپری می‌کنند که باید آن زمانها را بیابیم.

در این حالت، بازدهی بیشتری از محتواهای ارسالی خود دریافت خواهید کرد.

محتوای خود را بر اساس موضوع و گروه هدف دستهبندی کنیم

از آنجایی که محتواها میتوانند موضوعهای خاصی را در بر بگیرند، اینکه هر موضوع چه زمانی ارسال شود در موردتوجه قرار گرفتن آن بسیار تاثیرگذار است. مثلا قراردادن یک پست درسی در آخر هفته و زمان استراحت دانشجو یا انتشار پست مربوط به غذا در تایمهای بعد از ناهار برای مخاطب چندان جذاب نیست.

مطلوب این است که با توجه به مخاطبین خاص هر پیج تصمیم گرفته شود که چه زمانهایی پستهای اینستاگرامی ارسال شود؛ اما بازه های زمانی خاصی هم وجود دارند که بازدید عمومی در اینستاگرام بیشتر است و ممکن است مخاطبین شما هم جز این دسته باشند.

ساعات ۷ تا ۹ صبح که معمولا افراد بعد از خوابشب گوشی خود را چک می‌کنند تا از اخباری که در زمان خواب بودنشان اتفاق افتاده اگاهی پیدا کنند، ساعت ۱۷ تا ۱۹ بعد از تایمهای اداری وکار که کاربران به استراحت بعد از کار میپردازند و ۲۲ تا ۱ بامداد کاربران به آخرین جستوجو کردنهای خود قبل از خواب مشغولند.

مدیریت محتوا

بعد از مشخص کردن موضوعهای محتوا و زمان مناسب ارسال پست باید تقویم محتوا تهیه کنیم. تقویم محتوا، باید شامل موارد زیر باشد:

 • نوع محتوایی که میخواهید منتشر کنید

 • زمان انتشار

 • نام اینفلوئنسر

 • تصاویر و افکت ها

 • برچسبهای مکان

 • هشتگها

 • زیرنویسها

 • شعارهای تبلیغاتی

اکسل یک برنامه خوب و همیشه در دسترس است که با استفاده از آن می توانید اطلاعات خود را دسته بندی کرده و به راحتی با اعضای تیم تولید محتوا در اشتراک بگذارید.

استفاده از اکسل برای سازماندهی محتواهای تولید شده

با زمانبندی پست در اینستاگرام برندینگ خودتان را ارتقا دهید و در تمام شبانهروز شبکه اجتماعی خود را فعال نگه دارید. البته نباید این اشتباه را مرتکب شوید که یک مطلب را همزمان در همهی شبکههای اجتماعی خود منتشر کرده و کاربر را خسته کنید.

دیدگاه خود را ارسال کنید...