ما به پشتوانه‌ی مطالعات و تجربیات‌مان، قویاً به استفاده از تقویم کاری شبکه‌های اجتماعی اعتقاد داریم. اگر به نحوی درگیر بازاریابی شبکه‌های اجتماعی برای خود یا دیگران هستید، تصور می‌کنیم شما نیز باید چنین دیدگاهی داشته باشید.

انتشار محتواهایی باکیفیت در میان کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی مختلفی که در آن حضور دارید، مهم‌ترین چیزی است که برای نتیجه گرفتن از اقدامات‌تان در فضای مجازی بایستی به آن توجه کنید. در این راستا استفاده از تقویم کاری شبکه‌های اجتماعی راه‌کار تجربه شده‌ای است که می‌تواند به شما در حل این مسأله کمک کند.

به منظور طرح ریزی و اجرای اقدامات سازمان‌دهی شده و حفظ فرآیند تولید و انتشار محتواهای باکیفیت، تقویم کاری شبکه‌های اجتماعی بدون شک یک ضرورت است. بدون داشتن چنین برنامه‌ای، تمرکز کافی نخواهید داشت، انسجام اقدامات و کمپین‌ها مخدوش خواهد شد و به تبع آن‌ها نتیجه‌ی مورد نظر از فعالیت‌های مرتبط با شبکه‌های اجتماعی به سختی به دست خواهد آمد.

این مقاله به شما در مورد جزئیات چگونگی ایجاد و استفاده از تقویم کاری شبکه‌های اجتماعی نکات ارزشمندی را در میان خواهد گذاشت.

تقویم کاری شبکه‌های اجتماعی

چرا به تقویم کاری شبکه‌های اجتماعی نیاز دارید؟

برای بسیاری از شرکت‌ها، به ویژه کسب‌وکارهای کوچک و متوسط، سازمان‌دهی و زمان‌‌بندی فعالیت‌های مرتبط با حضور (تقویم کاری) در شبکه‌های اجتماعی چالشی جدی به حساب می‌آید. در چنین سازمان‌هایی اغلب زمان، سرمایه‌ای بسیار محدود بوده و معمولاً پیشبرد برنامه‌های مرتبط با شبکه‌های اجتماعی، فقط بخشی از وظایف روزانه یکی از اعضاست.

با وجودی که سازمان‌های بزرگ اغلب به لحاظ نیروی انسانی و توانمندی سازمانی برای حضور در شبکه‌های اجتماعی کمتر با چالش روبرو هستند، اما همچنان فاکتور زمان، و لزوم سازمان‌دهی برنامه‌های مختلف در قالب یک تقویم کاری به طور جدی احساس می‌شود.

اما صرف‌نظر از مقیاس شرکت‌ها و یا حتی افرادی که به طور جدی در فضای مجازی فعالند، مزایای ایجاد و استفاده از تقویم کاری در شبکه‌های اجتماعی را می‌توان به شرح زیر خلاصه نمود:

مزایای استفاده از تقویم کاری شبکه‌های اجتماعی

نقش سازمان‌دهی تقویم کاری شبکه‌های اجتماعی

مدیریت کردن هم‌زمان پیج‌های مختلف در شبکه‌های مجازی نظیر اینستاگرام، فیس‌بوک، لیندکدین، توئیتر و… می‌تواند به سادگی به دشوارترین کار دنیا تبدیل شود. مشخص نمودن این که چه کاری در خصوص چه پلتفرمی از شبکه‌های اجتماعی، توسط چه کسی و در چه زمانی بایستی انجام شود، بسیاری از ابهامات را رفع کرده و به انسجام برنامه‌ها در شبکه‌های اجتماعی مختلف می‌انجامد

نقش تقویم کاری شبکه‌های اجتماعی در افزایش کارایی

منابع مختلف و به ویژه زمان، هیچ گاه به اندازه دوران کنونی با محدودیت مواجه نبوده است. از طریق ایجاد و بکارگیری تقویم کاری شبکه‌های اجتماعی می‌توانید اطمینان حاصل کنید که در این منابع محدود و باارزش بیشترین خروجی‌ها را به دنبال داشته است.

تأثیر تقویم کاری شبکه‌های اجتماعی در ارتقای سطح اثربخشی

اگر کارایی را «انجام درست کار» تعریف کنیم، اثربخشی به معنای «انجام کار درست» خواهد بود. در قالب یک تقویم کاری در شبکه‌های اجتماعی، شما قادر خواهید بود کمپین‌هایی را تعریف کنید که در تمامی پلتفرم‌های مختلف اجرا می‌شود.

به عبارت دیگر با استفاده از این قابلیت تقویم‌ کاری شبکه‌های اجتماعی، اولاً انسجام برنامه‌ها و اقدامات در پلتفرم‌های مختلف حفظ شده و ثانیاً از طریق حفظ نگاه جامع، کارهایی که اهمیت بیشتری داشته و تأثیرات عمیق‌تری دارند، با اولویت بیشتری به اجرا در خواهند آمد.

امکان پاسخ‌گو نمودن تیم کاری به وسیله استفاده از تقویم کاری شبکه‌های اجتماعی

تقویم‌های شبکه‌های اجتماعی، بهترین ابزار برای تعیین مهلت نهایی (Deadline) و مسئول انجام آن‌ها به شمار می‌رود. ممکن است بگویید کار را به لحاظ زمانی منعطف و به لحاظ تقسیم بندی به صورت تیمی انجام می‌دهیم. اتفاق خوبی است اما تجربه ثابت کرده است، در بیشتر مواقع این ادعا زمانی مطرح می‌شود که هیج تقسیم کار و زمان‌بندی وجود ندارد.

چگونه یک تقویم کاری شبکه‌های اجتماعی ایجاد نمایید

صرف‌نظر از این که برای نخستین بار است که می‌خواهید به طور سازمان یافته به فعالیت در شبکه‌های اجتماعی بپردازید و یا علی‌رغم تجربه کار سیستماتیک، مایلید فرآیندها و نتایج اقدامات‌تان را بهبود دهید، فرآیند پیشنهادی ما برای ایجاد یک تقویم کاری شبکه‌های اجتماعی برای شما مفید و گره‌گشا خواهد بود.

1- به مخاطبان‌تان فکر کنید

تولید و انتشار محتوای خوب همیشه از یک نقطه آغاز می‌شود: مخاطبان‌تان. به عبارت دیگر شما بایستی دیدگاه روشنی در خصوص مخاطبان و مشتریان‌تان داشته باشید و متناسب با ویژگی‌ها و علاقه‌مندی‌های آنان، برنامه‌های‌تان را تنظیم کنید.

بهترین راه برای پیش‌بینی این نکته که آیا مخاطبان شما با نوعی خاص از محتوا ارتباط برقرار خواهند کرد یا خیر، آن است که در مورد ویژگی‌ها و مشخصه‌های آن‌ها (Buyer Persona) مطالعه کنید. چنین مطالعاتی به شما این دیدگاه را خواهد داد که انواع مختلف مخاطبان شما به لحاظ دموگرافیک، نیازمندی‌ها، علایق، اهداف و مسایل درگیر، چه وضعیتی دارند.

علاوه بر این که بایستی نقشه‌ی مخاطبان فعلی‌تان را ترسیم کنید، لازم است تا به این نکته بیاندیشید که مایلید چه کسان دیگری محتواهای شما را ببینند. محتواهایی که در شبکه‌های مختلف اجتماعی و بر اساس تقویم کاری تولید می‌کنید، بایستی متناسب با مخاطبان بالقوه و بالفعلی که مشخص کرده‌اید، باشد.

به بیانی دیگر تعریف بدست آمده برای مخاطبان بایستی تعیین کننده‌ی تم، فرمت و جزئیات محتوایی باشد که مایلید در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید. از خودتان بپرسید که اگر به جای مخاطبان تعریف شده خودتان بودید، از چه محتوایی و با چه خصوصیاتی لذت می‌بردید.

2- بررسی کنید که کدام محتواها بیشتر جواب داده‌اند

به منظور برنامه‌ریزی و تولید محتواهای موفق، شما نیاز دارید بدانید منظورتان از موفقیت چیست. در صورتی که سابقه‌ی فعالیت‌های شبکه اجتماعی را دارید، بررسی نتایج عملکرد محتواهای تولید شده‌ی پیشین می‌تواند شروع بسیار خوبی باشد. از خودتان بپرسید:

 • چه محتواهایی بیشترین لایک را گرفتند؟
 • چه محتواهایی بیشترین کامنت را دارند؟
 • کدام محتواها بیش از سایرین بازنشر شد؟
 • کدام محتواها بیشترین نرخ مشغولیت را بدست آورد؟

3- ممیزی محتواهای موجود

حال که می‌دانید عملکرد هر یک از محتواها چگونه بوده است، بررسی کنید تاکنون چه محتواهایی را تولید کرده‌اید. این محتواها بایستی ممیزی شوند. سوالات زیر می‌تواند در این راستا مفید باشد:

 • کدام یک از محتواها همچنان قابل استفاده‌اند؟
 • کدام محتواها را می‌توان بروز رسانی کرد؟
 • از کدام یک از محتواها می‌توان به صورت دیگری استفاده نمود؟
 • کدام یک از محتواها نمی‌تواند مجددا مورد استفاده قرار گیرد؟

تمامی محتواهایی که در یکی از سه دسته نخست فوق جای می‌گیرند، پتانسیل آن را دارند که نخستین محتواهای شکل دهنده‌ی تقویم کاری شبکه اجتماعی شما باشند.

4- دورنمایی از رخدادها و مناسبت‌های مهم تهیه کنید

وقتی اندوخته‌ی محتواهای‌تان را وارسی کردید، موقتاً آن‌ها را به کناری بگذارید.

تقویمی ایجاد کنید- این تقویم می‌تواند به صورت یک فایل ورد یا اکسل و یا حتی یک تقویم واقعی باشد – و در آن رخدادها و مناسبت‌های مهم تمام سال را مشخص کنید، به ویژه آن‌هایی که می‌خواهید پیرامون آن‌ها محتوا تولید نمایید.

مطمئن شوید که این لیست موارد زیر را پوشش می‌دهد:

 • مناسبت‌های تعطیل (خواه بزرگ یا کوچک)
 • تاریخ‌های مربوط به معرفی محصولات جدید
 • کمپین‌ها
 • رخدادهای سالیانه
 • و…

بسته به کسب‌وکارتان، این تقویم می‌تواند شامل مناسبت‌های بین‌المللی نیز باشد. اگر کسب‌وکار شما در فصول مختلف متفاوت است، حتماً این نکته را در تقویم‌تان اعمال کنید.

5- فرایند تولید محتوای‌تان را تنظیم نمایید

تا اینجای کار شما تعدادی محتوای از قبل موجود را در اختیار دارید که می‌تواند ستون فقرات تقویم کاری شما در شبکه‌های اجتماعی را تشکیل دهد. حال زمان آن رسیده که برنامه‌های خود را در تقویم اعمال نمایید.

نخست تصمیم بگیرید که با چه فواصل زمانی مایلید محتواهای‌تان را در هر یک از شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید. به خاطر داشته باشید که تعیین این فواصل بر میزان رشد فالوئرهای‌تان و سایر ابعاد توسعه‌‌ی کسب‌وکارتان موثر است. شکل زیر میانگین نرخ رشد فالوئرها را بر اساس تعداد پست‌ها در اینستاگرام نشان می‌دهد.

تأثیر تقویم کاری شبکه‌های اجتماعی بر افزایش فالوئر

پس از آن ترکیب محتواها را تعیین نمایید – به این معنا که از هر یک از انواع و دسته‌بندی پیش گفته چه میزان محتوا در شبکه‌های اجتماعی منتشر خواهید کرد، و چه تعداد محتوای جدید تولید خواهید نمود. منطقاً این ترکیب می‌تواند بر اساس درصد بیان گردد.

قاعده معروف 80-20 در مورد این کار نیز قابل طرح است: در مقابل 80 درصد از محتواهای مفید و جذاب‌تان، 20 درصد محتوای مربوط به فروش را منتشر نمایید.

به علاوه تعیین کنید که چگونه فرآیند تولید محتوای جدید از ایده‌پردازی تا تبدیل ایده‌های منتخب به واقعیت، انجام خواهد شد.

چنین فرایندی برای بازنویسی محتواهای قدیمی نیز قابل پیاده سازی است.

6- برنامه‌ریزی و زمان‌بندی محتواها

 • قبل از هر چیز، تم‌های کلی‌تر و بزرگتری را انتخاب کنید به گونه‌ای که بتوان در زیرمجموعه‌ی آن موضوعات مختلفی را پوشش داد.

تم‌هایی را که برای اجرا شدن انتخاب شده‌اند، بایستی در تقویم وارد شود. وقتی که در حال انجام این کار هستید، این نکته را به خاطر داشته باشید که انجام درست چند کار محدود، بهتر است از انجام همه کارها به صورت ضعیف. تم‌های‌تان را اولویت نمایید.

وقتی که تکلیف تم‌های بزرگ‌تان در تقویم شبکه‌های اجتماعی روشن شد، حال لازم است که بخش‌های محتوایی خردتر را در تقویم قرار دهید.

با یک طوفان مغزی شروع کنید. از افراد خلاق با حوزه‌های کاری مختلف در این زمینه کمک بگیرید (علیرغم تمام این موارد، شما نیازی نیست که نابغه باشید تا بتوانید محتواهایی عالی و باکیفیت را تولید نمایید). پس از لیست کردن ایده‌های خام اولیه، بهترین‌ها را انتخاب کنید، آن‌ها را بپرورانید و در نهایت برای آن زمان و منابع در نظر گرفته و در تقویم کاری شبکه اجتماعی‌تان ثبت نمایید.

اگر رخدادها و مناسبت‌های مهمی وجود دارد که در تقویم کاری شبکه‌های اجتماعی‌تان لحاظ کرده‌اید، مطمئن شوید که این مناسبت‌ها در انتخاب تم‌های محتوا و موضوعات زیرمجموعه‌ی آن‌ها بازتاب داشته است. بایستی زمان و منابع کافی را هم برای تولید آن‌ها در نظر داشته باشید تا در تاریخ مورد نظر آماده باشند.

دیدگاه خود را ارسال کنید...