چندی پیش، اینستاگرام رسماً اعلام کرد که تعداد کاربرانش از مرز 700 میلیون گذشته که 400 میلیون آن‌ها به صورت هر روزه از این اپلیکیشن استفاده می‌کنند. این تنها آماری نیست که حکایت از رشد خیره کننده‌ی شبکه اجتماعی‌ای دارد، که به منظور به اشتراک گذاری عکس و ویدئو، کار خود را در سال 2010 آغاز کرده است. تبلیغات در اینستاگرام می‌تواند با شواهد دیگری نیز توجیه شود:

 • 8 درصد از برندها از اینستاگرام استفاده می‌کنند که انتظار می‌رود تا پایان سال 2017 به 70.7 درصد افزایش یابد.
 • پیش بینی می‌شود درآمد اینستاگرام از فروش تبلیغات در سال 2018 به 5 میلیارد دلار برسد.
 • برآوردها حاکی از آن است که حجم بازار اینفلوئنسر مارکتینگ در اینستاگرام تا سال 2019 به 2.38 میلیارد دلار برسد.
 • مطالعات نشان می‌دهد که در سال 2017، سه چهارم شرکت‌های بالای 100 نفر آمریکایی در اینستاگرام تبلیغات خواهند کرد.
 • بر اساس یک تحقیق که در سال 2016 انجام شده، نشان می‌دهد میانگین تعداد فالوئرهای برندهای برتر جهانی، به طور میانگین حدود یک میلیون نفر است.
 • 6 نفر از هر 10 نفر انسان بزرگ سالی که به اینترنت دسترسی دارند، در اینستاگرام برای خود حساب کاربری ایجاد کرده‌اند.
 • خارج از چین، تقریباً نیمی از کاربران اینستاگرام از طریق شبکه‌های اجتماعی به تحقیق و بررسی در مورد محصولات‌شان می‌پردازند
 • میزان تعامل یا به عبارت بهتر نرخ مشغولیت (Engagement Ratio) کاربران با برندها در اینستاگرام، 10 برابر فیس‌بوک و 84 برابر بیشتر از توئیتر است.

تبلیغات در اینستاگرام

مجموعه‌ی آمارها و شواهد فوق، بیانگر فرصت‌های بسیاری برای توسعه‌ی کسب‌وکار، درآمدزایی و بازاریابی در اینستاگرام است. تبلیغات در اینستاگرام از جمله‌ی اقدامات اساسی می‌باشد که برای تحقق اهداف یاد شده به طور معمول در سراسر جهان انجام می‌گیرد. حتی اگر شما یا کسب‌وکارتان در اینستاگرام نیز حضور نداشته باشید، تبلیغات در اینستاگرام در برندسازی، افزایش فروش و بازاریابی محصولات‌تان کارگشا خواهد بود.

در کنار اطلاعات رسمی فوق، احتمالاً تاکنون در خصوص افراد یا شرکت‌هایی شنیده‌اید که از طریق اینستاگرام توانسته‌اند به دستاوردهای قابل توجهی دست یابند. چرا شما یکی از این افراد/ کسب‌وکارهای موفق نباشید؟ ما در این مقاله، تمام آن‌چه باید برای تبلیغات در اینستاگرام بدانید را به شما خواهیم گفت.

تبلیغات اصولی در اینستاگرام

تبلیغات در اینستاگرام با اهداف مختلفی صورت می‌گیرد. گاهی هدف افزایش تعداد فالوئرها و احتمالاً به دنبال آن افزایش تعداد لایک‌ها و کامنت‌هاست. گاهی هم برندسازی و یا معرفی محصولات/ خدمات به افراد و نفرات بیشتر مدنظر است.

اما صرفنظر از اینکه به چه انگیزه‌ای قصد دارید به تبلیغات در اینستاگرام بپردازید، به خاطر داشته باشید که نه تنها روش‌های مختلف تبلیغ در اینستاگرام از نظر عملکرد و نتیجه‌ی نهایی با یکدیگر برابر نیستند، بلکه برخی از آن‌ها نتایج معکوس نیز به دنبال دارند. تبلیغات اصولی در اینستاگرام به معنای بکارگیری روش مناسب و انجام درست مراحل مختلف است. به طور کلی باید تلاش کنید تا هر چه بیشتر هم روش تبلیغات و جزئیات مراحل پیاده سازی آن به صورت طبیعی و ارگانیک انجام شود.

تبلیغات اصولی در اینستاگرام

نکته‌ی مهم آن است که اینستاگرام به عنوان یک جامعه‌ی مجازی، پیش از آن که مجازی بودنش اهمیت داشته باشد، جامعه بودنش مهم است. به بیانی دیگر، ما معمولاً متوجه این حقیقت هستیم که اینستاگرام فضایی اینترنتی و مجازی است، اما از ویژگی‌های آن به عنوان یک جامعه غافل شده‌ایم. توجه به این نکته در خصوص تبلیغات در اینستاگرام اهمیت کلیدی دارد.

در دنیای واقعی و فیزیکی نیز ما هر روز با شکل‌ها و روش‌های مختلف تبلیغاتی رو به رو هستیم: تراکت‌هایی که افراد در خیابان پخش می‌کنند، پوسترهای کوچک و بزرگی که بر در و دیوار شهر است و البته بیلبوردها. توضیحات و توصیه‌هایی که از دوستان و آشنایانمان در مورد شرکت‌ها، محصولات و … می‌شونیم نیز شکلی از تبلیغات است.

همان گونه که موفقیت تبلیغات در فضاهای فیزیکی در گرو انتخاب روش درست تبلیغات و توجه به کیفیت جزئیات مربوط به آن است، تبلیغات اصولی در اینستاگرام نیز دارای قاعده و روش خاص خودش است که البته بخشی از آن با فضاهای فیزیکی مشابهت دارد. بگذارید بیشتر توضیح دهیم.

گفتیم که اینستاگرام یک جامعه است؛ معنای این سخن آن است که همان گونه که در جامعه فیزیکی و غیرمجازی، تبلیغات در صورتی موفق خواهد بود که در جای درست، به شیوه‌ای درست، محتوایی درست را در معرض دید مخاطبانی قرار دهد که به درستی تعریف شده‌اند، چنین قاعده‌ای در مورد اینستاگرام نیز به عنوان یک جامعه‌ی مجازی صادق است.

به عبارت دیگر برای تبلیغات اصولی در اینستاگرام، شما باید محتوایی و با کیفیت (عکس/ ویدئو در کنار کپشن، هشتگ و…) را در جای درست (پیج‌هایی که با مخاطبان و موضوع کاری شما هم‌خوان است) و به افراد درست (پیدا کردن پیج‌هایی که مخاطبان مورد نظر شما آن‌ها را فالو می‌کنند) نشان دهید.

آپدیت‌هایی که تبلیغات اصولی در اینستاگرام را اجتناب ناپذیر کرده اند!

علاوه منطق کلی و اساسی بازاریابی، تبلیغات اصولی در اینستاگرام (به شیوه‌ای که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد) دلیل دیگری نیز دارد: سیاست و رویکرد اپلیکیشن اینستاگرام که خود را در بروز رسانی‌های الگوریتم آن نشان داده است. تغییرات جدید اپلیکیشن، چه ربطی به تبلیغات در اینستاگرام دارد؟

دو تغییر مهمی که گفتیم به الگوریتم نحوه نمایش عکس‌ها/ ویدئوها در اینستاگرام مربوط است. هر دوی این تغییرات که البته یکی از آن‌ها چندان هم جدید نیست، از منظر تبلیغات در اینستاگرام اهمیت جدی دارد. چطور؟ به این صورت که:

 • تا پیش از این تغییر، ترتیب نمایش پست‌ها در تب هوم اینستاگرام بر اساس زمان بود. در واقع پست‌های جدیدتر بالاتر از بقیه نمایش داده می‌شدند. این ترتیب اخیراً تغییر کرده و در حال حاضر بر اساس Engagement، عکس‌ها و ویدئوها را می‌بینیم. در واقع اولویت نمایش با پست‌هایی است که مجموع لایک‌ها و کامنت‌های آن‌ها تقسیم بر تعداد کل فالوئرها، عدد بالاتری را داشته باشد.
 • خب ارتباطش با تبلیغات در اینستاگرام چیست؟ از این جهت مرتبط است که اگر تبلیغات در اینستاگرام به صورت اصولی انجتم نشود، مقدار این عدد برای پست تبلیغی شما پایین بوده و اساساً بخشی از فالوئرهای همان پیجی که در آن تبلیغ کرده‌اید نیز، آن را نمی‌بینند.
 • نکته دوم به تغییراتی مربوط می‌باشد که به طور تدریجی در الگوریتم تب اکسپلور اعمال شده است. در مورد جزئیات تب اکسپلور در بخش‌های بعدی بیشتر خواهیم گفت، اما در همین حد اشاره کنیم که تبلیغات اصولی در اینستاگرام می‌تواند از طریق نمایش پست تبلیغی شما در تب اکسپلور افرادی که حتی فالوئر پیجی که در آن تبلیغ کرده‌اید هم نبوده‌اند، موفقیت شما را به صورت قابل توجهی افزایش دهد

چگونه در اینستاگرام تبلیغ کنیم

در بخش قبل با شما از ضرورت‌های تبلیغات اصولی در اینستاگرام سخن گفتیم، در این بخش می‌خواهیم اجمالاً شما را با چگونگی تبلیغات در اینستاگرام به صورت اصولی آشنا نماییم. فرایند کلی انجام این کار به شرح فلوچارت زیر است:

فرآیند تبلیغات در اینستاگرام

برنامه ریزی تبلیغات در اینستاگرام

چنان که در تصویر نیز مشاهده می‌شود، گام نخست مانند هر کار منسجم و اصولی دیگری به برنامه ریزی اختصاص یافته است. ممکن است بگویید برای یک تبلیغات ساده در اینستاگرام چه ضرورتی به برنامه‌ ریزی وجود دارد؟

مسلماً ما نیز به اهمیت زمان و محدودیت‌هایی که این روزها برای منابع مختلف از جمله نیروی انسانی در شرکت‌ها حاکم است، آگاهیم و توصیه نمی‌کنیم که در انجام این کار دچار وسواس و افراط شوید. اما بر اساس مطالعات و تجربیات‌مان دریافته‌ایم که برنامه‌ ریزی درست و دقیق تبلیغات، حتی اگر به طور محدود در پی فعالیت در اینستاگرام باشید، بسیار کارساز و اثربخش خواهد بود.

در این مرحله، فکر کردن پیرامون محورهای زیر و تلاش برای یافتن پاسخی برای آن‌ها به شما دید بهتری در این خصوص خواهد داد:

هدف‌تان از تبلیغات در اینستاگرام چیست

اصلی‌ترین هدف شما‌ از تبلیغات در اینستاگرام چیست؟ آیا قصد دارید تعداد فالوئرها یا لایک/ کامنت‌های‌تان را بالا ببرید یا در پی برندسازی هستید؟ می‌خواهید ترافیک سایت‌تان افزایش یابد یا کاربران‌تان را به پلتفرم دیگری مانند تلگرام هدایت کنید؟ نوع و روش تبلیغات در اینستاگرام متناسب با اهداف مختلف یکسان نیستند.

توصیه ما به شما این است که اولاً به طور شفاف در مورد هدف‌تان از حضور در اینستاگرام بیاندیشید و ثانیاً تا جایی که می‌شود بکوشید که این اهداف را با رویکرد اهداف SMART تدوین کنید.

هدف گذاری برای تبلیغات در اینستاگرام

به طور خلاصه یعنی هدف شما باید:

 • معین، روشن و شفاف باشد؛
 • قابل اندازه‌گیری باشد؛
 • دست یافتنی باشد؛
 • زمان‌ بندی شده باشد.

فراموش نکنید تفاوت کارهای معمولی، خوب و عالی در توجه به جزئیات است که هدف‌ گذاری درست و اصولی بخشی مهم از آن به شمار می‌آید.

تخصیص منابع لازم برای تبلیغات در اینستاگرام

پیاده سازی هر ایده‌ای که برای تبلیغات در اینستاگرام در ذهن دارید، احتیاج به منابعی دارد که بایستی در همین مرحله‌ی برنامه ریزی برای آن فکری بکنید. این منابع عمدتاً شامل دو بخش می‌شود: پول و تخصص (نیروی انسانی).

منابع مالی شما احتمالاً صرف مواردی نظیر این خواهد شد:

 • هزینه‌ی مستقیمی که بابت تبلیغ به یک یا چند پیج مشخص در اینستاگرام می‌پردازید؛
 • هزینه‌ای که صرف تولید محتوا می‌شود؛
 • هزینه‌های مدیریت و پیش برد فرآیند برنامه ریزی، پیاده سازی و تحلیل نهایی تبلیغات.

به غیر از مورد اول، بقیه موارد را می‌توان خودتان انجام دهید و یا به سایر افراد تیم‌تان بسپارید. حتی در صورتی که در برون سپاری نکنید، هم شما در عمل هزینه‌ای را صرف کرده‌اید که غیرمستقیم پرداخت می‌شود.

کلیه‌ی فرآیندهای تبلیغات در اینستاگرام، از مرحله‌ی ایده پردازی و برنامه ریزی گرفته تا پیاده سازی و تحلیل نیاز به تخصص و تجربه دارد که الزاماً در بسیاری از افراد و حتی شرکت‌ها موجود نیست. از این رو لازم است که در حین برنامه‌ ریزی برای دسترسی به این تجربه و تخصص تدابیری را بیاندیشید.

تعیین مخاطبان تبلیغات در اینستاگرام

تعیین مخاطبان تبلیغات در اینستاگرام

کل اتفاقی که در حین تبلیغات در اینستاگرام می‌افتد این است که شما عکس یا ویدئویی را با هدف از قبل تعریف شده‌ای در معرض دید کاربرانی در اینستاگرام قرار می‌دهید. اگر به طور شفاف و دقیق ندانید مخاطبان مورد نظرتان چه کسانی هستند، به نظرتان کل این اتفاق بی معنا و کم اثر نخواهد بود؟

حتی اگر صرفاً به دنبال افزایش فالوئر اینستاگرام‌تان هستید، داشتن تصویری روشن از مخاطبانِ هدف، بر نتیجه‌ی تبلیغات شما بسیار اثرگذار خواهد بود.

با هدف افزایش فالوئر، آیا اگر فردی که پست تبلیغی شما در اینستاگرام را می‌بیند، میزان هم‌خوانی و نزدیکی بیشتری با پیج شما و حوزه‌ی کاری‌تان داشته باشد، احتمال بالاتری برای فالو کردن وجود دارد، یا در حالتی که نه محتوای تبلیغاتی و نه اساساً پیج شما هیچ ربطی به علاقه‌ مندی‌ها و فعالیت‌های او ندارد؟

به غیر از این نکته، در صورتی که بدانید می‌خواهید تبلیغات‌تان در اینستاگرام را چه کسانی ببینند، دید بهتری برای تولید محتوا (که در گام‌های بعدی بیشتر در مورد آن صحبت می‌کنیم) خواهید داشت.

سطح و میزان گستردگی تبلیغات‌تان در اینستاگرام را مشخص کنید

کار تبلیغات در اینستاگرام، از سفارش انتشار یک عکس ساده در یک پیج نسبتاً پرطرفدار تا کمپین‌های بزرگ بازاریابی را در بر می‌گیرد. از این رو به عنوان یکی از دیگر از نکاتی که باید در مرحله برنامه ریزی در نظر داشته باشید، توصیه می‌کنیم که سطح و میزان گستردگی تبلیغات‌تان در اینستاگرام را مشخص کنید.

این نکته در ارتباط مستقیم با هدف گذاری شما برای تبلیغات است. این که بدانید تبلیغات‌تان در اینستاگرام بخشی از چه برنامه‌ی بازاریابی برای شرکت یا حتی خودتان است، قدرت مانور بیشتری برای شما ایجاد کرده و همبستگی و یکپارچگی برنامه بزرگ‌ترتان را تضمین می‌کند.

تصمیماتی که در این خصوص می‌گیرید، بر سایر اقدامات و مراحل کار تبلیغاتی‌تان در اینستاگرام بسیار موثر است. بودجه بندی و تخصیص منابع، زمان‌بندی نحوه‌ی انجام تبلیغات، آماده سازی الزامات احتمالی در شرکت (مثلاً هماهنگی و آمادگی برای گرفتن عکس‌هایی از محصولات یا احیاناً دفتر کاری‌تان) و تصمیم گیری در خصوص ایده‌های تبلیغاتی و چگونگی پیاده سازی آن‌ها، همه و همه به این نکته مرتبط است.

فقط به عنوان یک مثال فرض کنید که تصمیم دارید با نیت برندسازی و آشنایی بیشتر مخاطبان با کسب‌وکارتان، مجموعه‌ای از پست‌های تبلیغاتی را در فواصل زمانی معینی در اینستاگرام منتشر کنید.

در چنین حالتی پیج‌هایی که برای تبلیغ انتخاب می‌کنید و یا نوع توافق و تعاملی که با صاحبان این پیج‌ها خواهید داشت، متفاوت از حالتی است که به صورت محدود در یک مقطع قصد دارید به منظور افزایش فالوئر پیج‌تان – که احتمالاً چندان فرصت رسیدگی به آن را پیدا نمی‌کنید- در اینستاگرام تبلیغات کنید.

پیدا کردن پیج‌های مناسب برای تبلیغات در اینستاگرام

یکی از پرچالش‌ترین و در عین حال مهم‌ترین مراحل انجام تبلیغات در اینستاگرام – البته اگر بخواهید به صورت اصولی انجامش دهید- یافتن پیج‌های مناسب است. بگذارید کار را با یک مثال ادامه دهیم.

فرض کنید شما به عنوان یک شرکت ارائه دهنده‌ی محصولات آرایشی و بهداشتی، به قصد افزایش فروش یکی از محصولات‌تان در پی تبلیغات کردن در دنیای غیرمجازی هستید. گزینه‌هایی دارید مثل بیلبورد، پخش کردن تراکت، چسباندن پوستر به دیوارها، یا قانع کردن پزشکان و داروخانه‌ها و …

در کنار این شما باید تصمیم بگیرید که بیلبوردها، تراکت‌ها یا هر نوع قالب تبلیغاتی‌تان را در چه شهرهایی و در کدام محله‌ها و خیابان‌ها می‌خواهید می‌خواهید هدف قرار دهید.

این تصمیم گیری در خصوص اینستاگرام به عنوان یک جامعه‌ی مجازی نیز معنای مشابهی دارد. همان گونه که برای نتیجه گیری قابل قبول و رسیدن به اهداف تبلیغاتی‌تان در دنیای واقعی و غیرمجازی بایستی به این تفاوت‌ها دقت کنید، در خصوص اینستاگرام نیز بایستی به قدر کافی دقت به خرج دهید.

با این توصیفات، چگونه باید پیج مناسبی را برای تبلیغات در اینستاگرام پیدا کرد؟ به اعتقاد ما موارد زیر را بایستی به عنوان معیار ارزیابی و انتخاب پیج‌ مناسب برای تبلیغات مدنظر قرار دهید.

مرتبط بودن موضوع تبلیغ شما با فالوئرهای پیج

نمایش دادن پست تبلیغی شما در اینستاگرام، برای کسانی که علاقه‌مندی‌ها و حوزه‌ی کاری و زندگی‌شان ارتباطی با موضوع آن ندارد، نه تنها دستاورد مثبتی نخواهد داشت بلکه ممکن است به نوعی ضدتبلیغ بوده و آثار منفی نیز برای شما، محصول و برندتان به دنبال داشته باشد.

باید سراغ پیج‌هایی بروید که یا موضوع آن‌ها به محتوای تبلیغی شما نزدیک و همخوان است و یا می‌توانید احتمال دهید که فالوئرهای آن‌ها می‌توانند مخاطب شما نیز باشند. مثلاً اگر حوزه‌ی کاری شما به تزئین سفره‌ی عقد و خدماتی مشابه آن مربوط است، به احتمال زیاد تبلیغ کردن در پیج فروش لباس عروس گزینه‌ی مناسبی خواهد بود.

البته در حالتی که با پیج‌هایی با فالوئرهای فیک و غیرواقعی طرف باشید، الزاماً این منطق ساده کارساز نخواهد بود! چنین منطقی در خصوص کاربران واقعی اینستاگرام صادق است که به طور طبیعی و از سر علاقه مندی‌شان پیجی را فالو می‌کنند.

برای یافتن پیج‌های مرتبط در اینستاگرام، می‌توانید در تب اکسپلور با کلید واژه مورد نظرتان اقدام به سرچ کنید. یک روش مشابه سرچ کردن هشتگ‌های مرتبط با محتوای تبلیغاتی‌تان است که آن را نیز در تب اکسپلور خواهید دید.

با سرچ کردن شما به لیستی از تگ‌ها و پیج‌های مختلفی می‌رسید که احتمالاً موضوع عکس‌ها و ویدئوهای‌شان به محتوای تبلیغاتی شما نزدیک است. تصاویر زیر نتایج جستجو برای کلمه «عروس» را نشان می‌دهد.

یافتن پیج مناسب برای تبلیغات در اینستاگرام

در صورتی که به دنبال هشتگ‌ها با کلید واژه “عروس” باشید، احتمالاً با نتایجی مشابه تصویر زیر رو به رو خواهید شد:

جستجوی پیج مناسب برای تبلیغات در اینستاگرام با استفاده از هشتگ

در خصوص هشتگ‌ها و پیج‌ها یک مورد را به عنوان مثال انتخاب می‌کنیم. چنان که می بینید خود اینستاگرام پیج‌ها و هشتگ‌های دیگری را نیز به شما معرفی می‌کند که می‌توانید از طریق آن‌ها گزینه‌های دیگری نیز پیدا نمایید.

پیج مناسب برای تبلیغات در اینستاگرام

و یک هشدار!

اگر برند و وجهه‌ی عمومی‌ برای‌تان مهم است، از تبلیغات در هر پیجی خودداری کنید. دیدن تبلیغ شما در پیجی که سبک و نوع محتوایش با شما همخوانی ندارد، می‌تواند برند شما را تضعیف کند. از این رو قبل از تصمیم گیری نهایی در مورد محل تبلیغ، در مورد مناسب بودن سبک و نوع محتوای آن‌ها مطمئن شوید.

تعداد فالوئرها

معمولاً مهم‌ترین فاکتور و گاهی تنها فاکتوری که در مورد انتخاب پیج‌های تبلیغاتی در نظر گرفته می‌شود، تعداد فالوئر است. فراموش نکنید، اگر چه تعداد فالوئرها بسیار مهم است، اما تنها فاکتور نیست. علاوه بر این بایستی مراقب پیج‌هایی که فالوئرهای فیک و غیرواقعی دارند، نیز بود.

نرخ مشغولیت (Engagement Ratio)

اگر بخواهید صرفاً با یک شاخص، در مورد کیفیت یک پیج در اینستاگرام قضاوت کنید، ما شاخص «نرخ مشغولیت» یا انگیجمت ریشیو را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

با استفاده از این شاخص می‌توانید در خصوص میزان محبوبیت و استقبال فالوئرهای یک پیج اینستاگرامی دیدگاهی کلی بدست آورید.

نرخ مشغولیت به شکل‌های مختلفی محاسبه می‌شود ولی متداول ترین آن‌ها که بسیار هم ساده است در شکل زیر دیده می‌شود:

نرخ مشغولیت پیج ها در ارتباط با تبلیغات در اینستاگرام

تعداد لایک‌ها و کامنت‌ها را جمع کنید و بر تعداد فالوئرهای پیج در زمان انتشار پست مورد نظر تقسیم نمایید. این عدد نرخ مشغولیت را در خصوص یک پست خاص نشان می‌دهد.

برای دقت بیشتر باید ابتدا کل تعداد لایک‌ها و کامنت‌های پست‌های پیج مورد نظرتان را با هم جمع کرده و بر تعداد پست‌ها تقسیم کنید. عدد بدست آمده میانگین مجموع لایک‌ها و کامنت‌هاست که بایستی بر تعداد فالوئرها تقسیم شود. این عدد نرخ مشغولیت پیج را نشان می‌دهد.

برقراری ارتباط و توافق یا پیج‌های اینستاگرامی جهت انجام تبلیغات

وقتی که پیج یا پیج‌های مورد نظرتان برای تبلیغات در اینستاگرام را انتخاب کردید، لازم است تا با آن‌ها تماس گرفته و در خصوص قیمت و نحوه‌ی انجام کار به توفق برسید.

معمولاً به یکی از سه حالت زیر می‌توان با پیج‌های اینستاگرامی ارتباط برقرار کرد:

 • بسیاری از پیج‌هایی که در زمینه‌ی تبلیغات در اینستاگرام فعالیت می‌کنند، لینکی را در قسمت بیو (Bio) قرار می‌دهند که شما را به یک حساب تلگرام یا یک وب‌سایت هدایت می‌کند. گاهی هم شماره تلفنی به صورت مستقیم در این بخش نوشته می‌شود که از این طریق قابل دسترسی هستند؛
 • برخی دیگر از این پیج‌ها، اکانت خود را از شخصی به کسب‌وکار تغییر داده‌اند. در این صورت در این قبیل پیج‌ها، از طریق گزینه‌ی کانتکت (Contact) می‌توانید با مدیران آن‌ها تماس بگیرید؛
 • اگر هیچ یک از این حالات نیز وجود نداشت، از طریق دایرکت اینستاگرام (Instagram Direct) می‌توانید با این افراد در ارتباط باشید.

در هنگام گفتگو با صاحبان پیج، به جز هزینه‌ی تبلیغات بایستی پیرامون چند موضوع دیگر نیز با آن‌ها گفتگو کرده و به توافق برسید:

 • پست تبلیغی شما در چه روز و ساعتی و برای چه مدت در این پیج‌ها قرار داده می‌شود
 • در صورتی که می‌خواهید کاربران را به وب‌سایت یا تلگرام‌تان هدایت کنید، آیا صاحب پیج حاضر است لینک شما را در Bio صفحه‌ی خود قرار دهد یا نه؟
 • در خصوص نوع محتوا و این که چه کسی بایستی آن را تولید کند نیز با آن‌ها گفتگو کنید و در صورتی که ملاحظاتی در این زمینه دارید با آن‌ها مطرح کنید.
 • لازم است تا از این پیج‌ها بخواهید، قبل از این که پست شما را حذف کنند، از آخرین وضعیت آن برای شما اسکرین شات بفرستند تا بفهمید پست تبلیغی شما چه عملکردی داشته و به چه میزان مورد استقبال قرار گرفته است.

تولید محتوا برای تبلیغات در اینستاگرام

مهم‌ترین عامل موفقیت در استفاده از شبکه‌های اجتماعی و به ویژه اینستاگرام، محتواست. در شرایطی که در هر لحظه میلیون‌ها عکس و ویدئو در اینستاگرام منتشر می‌شود، شما برای جلب توجه مخاطبان‌تان کار سختی در پیش دارید. کاری که بدون محتوای خوب و مناسب تقریباً غیرممکن است.

اگر بخواهید تبلیغات شما در اینستاگرام نتایج مورد نظرتان را به دنبال داشته باشد، بایستی این مرحله را بسیار جدی بگیرید. سعی کنید خلاق باشید و از اجرای برنامه‌های کلیشه‌ای و فکر نشده تبلیغاتی اجتناب نمایید. البته بیش از هر چیز، توصیه ما به شما داشتن برنامه و استراتژی بازاریابی محتوا در اینستاگرام است.

چه کسی محتوای شما را برای تبلیغات در اینستاگرام تولید می‌کند؟

گفتیم که یکی از محورهای توافق شما با پیجی که می‌خواهید تبلیغات‌تان در اینستاگرام توسط آن منتشر شود، محتواست. در این زمینه سه حالت ممکن است اتفاق بیفتد:

1- صاحب پیج مورد نظر شما، تولید محتوا را به عهده بگیرد.

در خصوص آن دسته از پیج‌هایی که محتوای‌شان مورد استقبال فالوئرها قرار گرفته است، رسیدن به چنین توافقی بسیار توصیه می‌شود. چرا که صاحب پیج بهتر از شما می‌داند مخاطبانش از چه محتواهایی لذت می‌برند. معمولاً در علم بازاریابی به صاحبان این گونه پیج‌ها  اینفلوئنسر می‌گویند.

اغلب در این نوع از تبلیغات در اینستاگرام، شما موضوع کار و هدف‌تان را به اینفلوئنسر می‌گویید و او به شما پیشنهاداتی برای محتوای تبلیغاتی می‌دهد.

2- شما یا همکاران‌تان محتوای‌ تبلیغاتی را تولید می‌کنید.

در حالتی که تخصص و تجربه‌ی تبلیغات در اینستاگرام در شما یا همکاران‌تان موجود باشد، باز هم می‌توان به نتیجه‌ی خوب و قابل قبول امیدوار بود. البته گاهی هم صرفاً به دلیل محدودیت در زمان و منابع مالی، این گزینه انتخاب می‌شود.

3- برون‌سپاری تولید محتوای تبلیغاتی

اگر به هر دلیلی تصمیم گرفتید که کار تولید محتوای تبلیغاتی‌تان در اینستاگرام را به فرد یا شرکت دیگری واگذار کنید، به شما قویاً توصیه می‌کنیم، قبل از هر چیز از دانش و تجربه‌ی آن‌ها مطمئن شوید.

بهره‌ گیری از امکانات جدید اینستاگرام در تبلیغات

فراموش نکنید که اینستاگرام صرفاً پلتفرمی برای انتشار عکس نیست. جذابیت این شبکه اجتماعی، علاوه بر انتشار تصاویر، به لایو اینستاگرام، استوری اینستاگرام و یا حتی انتشار ویدئو مربوط است. برای تولید محتوای‌تان استفاده از این ویژگی‌ها را در نظر داشته باشید.

تحلیل و بررسی نتایج تبلیغات در اینستاگرام

«چیزی را که نمی‌توان اندازه گیری کرد، نمی‌توان مدیریت نمود». این جمله‌ی معروف در علم مدیریت به طور ساده به این نکته اشاره دارد، که بدون داشتن تحلیل و بررسی عملکرد فعالیت‌های‌تان، اظهارنظر در مورد درستی تصمیمات و مسیری که طی کرده‌اید، دشوار خواهد بود.

 اگر شما هم مانند ما، تبلیغات را نوعی سرمایه گذاری می‌دانید و نه صرفاً نوعی هزینه‌ی اجتناب ناپذیر، بایستی مراقب «نرخ برگشت سرمایه»ی سرمایه‌گذاری خود در زمینه تبلیغات اینستاگرامی باشید.

نرخ برگشت سرمایه یا ROI فقط یکی از شاخص‌هایی است که با آن می‌توانید میزان موفقیت فعالیت‌های تبلیغاتی خود در اینستاگرام را اندازه گیری کنید ولی در عین موثرترین آن‌ها نیز به شمار می‌آید.

به طور خلاصه برای محاسبه‌ی نرخ برگشت سرمایه‌ی تبلیغات‌تان در اینستاگرام، می‌توانید از فرمول کلی زیر استفاده کنید:

فرمول نرخ برگشت سرمایه تبلیغات در اینستاگرام

برای محاسبه‌ی فرمول فوق گام‌های زیر را طی کنید:

 1. تعیین کنید که نرخ بازگشت سرمایه را برای چه شاخصی می‌خواهید محاسبه نمایید، مثل فروش آنلاین، تعداد دانلود اپلیکیشن، یا تعداد فالوئرها. در صورتی که هدف را به دقت تعیین کرده باشید، بهترین شاخص هدفی است که معین شده است.
 2. میزان شاخص را قبل و بعد از اجرای کمپین مشخص کنید و ببینید در نتیجه‌ی انجام تبلیغات در اینستاگرام چه تغییری در آن صورت گرفته است. باید سعی کنید که برای این خروجی معادل ریالی در نظر بگیرید؛ طبیعتاً این مقدار تقریبی است.
 3. منابعی که برای تبلیغات‌تان صرف شده را نیز محاسبه کنید؛ هم زمان، هم پول، هم منابع دیگری که در اختیار داشته‌اید. مشابه مورد قبل تمامی هزینه‌های غیرمالی نیز باید تقریب مالی زده شوند.
 4. خروجی‌ها را از هزینه‌ها کم کرده و بر هزینه‌ها تقسیم کنید. در صورتی که این عدد را در 100 ضرب نمایید، مقدار بدست آمده نرخ برگشت سرمایه‌ی تبلیغات شما در اینستاگرام را نشان می‌دهد.

دیدگاه خود را ارسال کنید...