بیش از 6 سال از روزی می‌گذرد که اینستاگرام به عنوان یک اپلیکیشن تلفن همراه، جهت به اشتراک‌گذاری عکس و ویدئوهای کوتاه رسماً معرفی گردید و با رشدی شتابان و خیره کننده توسعه یافت. به دلیل ویژگی‌های منحصر بفرد خود، اینستاگرام خیلی زود به عنوان ابزار و بستری برای فعالیت‌های کسب‌وکار شناخته شد.

از آن زمان تاکنون، اینستاگرام تغییرات بسیاری را به خود دیده است (حتی در لوگو). از جمله‌ی این تغییرات تفکیک کردن صفحه اینستاگرام کسب‌وکار از صفحات شخصی است. در این مقاله می‌کوشیم مهم‌ترین نکاتی را که به بهبود صفحه‌ی اینستاگرام کسب‌وکار‌تان مرتبط است و می‌تواند تأثیر قابل توجهی در میزان موفقیت در استفاده اقتصادی از اینستاگرام به دنبال داشته باشد، با شما در میان بگذاریم.

چرا لازم است صفحه اینستاگرام شخصی خود را به صفحه اینستاگرام کسب‌وکار تغییر دهید

به غیر از امکانات و بخش‌هایی که به طور معمول در تمامی صفحات اینستاگرام موجود است (و در بخش‌های بعدی به آن اشاره خواهد شد)، برای کسب‌وکارها در صفحات اینستاگرام امکانات دیگری نیز در نظر گرفته شده که تبدیل کردن صفحه‌ی شخصی به اکانت کسب‌وکار را توجیه پذیر می‌کند. در ادامه برخی از این مزیت‌ها را با شما در میان می‌گذاریم.

با استفاده از صفحه اینستاگرام کسب‌وکار به طور راحت‌تر شما را در دنیای واقعی پیدا می‌کنند

تا پیش از این که برای کسب‌وکارها اکانت اختصاصی ایجاد شود، تنها راهی که فالوئرها می‌توانستند بیرون از فضای اینستاگرام با یک کسب‌وکار ارتباط بگیرند، کلیک کردن بر روی لینک وب‌سایت یا شبکه‌ی اجتماعی دیگری بود که در بخش Bio پروفایل نوشته می‌شد.

اما در حال حاضر، به محض این که اطلاعات تماس شرکت‌تان را در صفحه اینستاگرام کسب‌وکار وارد می‌کنید، دکمه‌ای تحت عنوان تماس (Contact) در پروفایل اینستاگرام شما ظاهر می‌گردد. کاربران و مشتریان شما به سادگی می‌توانند بر روی آن دکمه کلیک نموده و انتخاب کنند که می‌خواهند به شما ایمیل ارسال نمایند، تماس تلفنی بگیرند، یا محل کار شما را بر روی نقشه ببینند.

امکان تماس در صفحه اینستاگرام کسب‌وکار

دسترسی به سرویس‌های تحلیلی (analytics)رایگان از طریق از طریق صفحه اینستاگرام کسب‌وکار

اینستاگرام یکی از آخرین شبکه‌های اجتماعی است که امکان استفاده از ابزارهای تحلیلی را بر روی پلتفرم خود ایجاد کرده است. تا پیش از این، شما می‌توانستید تنها از طریق استفاده از ابزارهای رایگان یا پولی شرکت‌های ثالث (شرکت‌هایی به غیر از اینستاگرام) وضعیت خود را در اینستاگرام بررسی و تحلیل نمایید. ابزارهای فعلی تحلیلی اینستاگرام برای کسب‌وکارها – که «بینش‌ها (Insights)» نامیده شده، ایده‌آل و جامع نیستند اما راهی آسان و قابل قبول به شمار می‌آیند که می‌توانید از طریق آن‌ها نگاهی سریع به این نکته داشته باشید که محتواهای اینستاگرامی‌تان چه عملکردی داشته‌اند.

شما می‌توانید به سادگی از طریق کلیک کردن بر روی آیکونInsights  در صفحه اینستاگرام کسب‌وکارتان، نگاهی کلی از وضعیت فعالیت‌های خود در اینستاگرام به دست آورید.

زمانی که به بخش تحلیلی اینستاگرام وارد می‌شوید، آمارها و تحلیل‌هایی در خصوص impressions، reach، و اطلاعات فالوئرها در طول هفته قبلی در اختیار خواهید داشت، اما این ابزار فقط تحلیل‌ها را در خصوص پست‌هایی نشان می‌دهد که بعد از تبدیل کردن اکانت خود به حالت کسب‌وکار ایجاد شده‌اند.

ابزارهای تحلیلی موجود در صفحه اینستاگرام کسب‌وکار

بعد از آن، بهترین پست‌های اینستاگرامی شما در هفته گذشته نمایش داده می‌شود. در صورتی که بخواهید برای هر یک از آن‌ها آمارها و تحلیل‌هایی را ببینید، می‌توانید این کار را به سادگی با کلیک کردن بر روی آن‌ها انجام دهید.

تحلیل عملکرد از طریق امکانات صفحه اینستاگرام کسب‌وکار

اطلاعات فالوئرها در پایین بخش تحلیلی آورده می‌شود. شما در این قسمت نموداری را برای همان روز از هفته می‌بینید، و این که کدام ساعات روز، فالوئرهای اینستاگرام شما بیشترین فعالیت را داشته‌اند.

پس از کلیک کردن بر روی تعداد فعلی فالوئرها، اطلاعاتی بر حسب جنسیت، سن، محدوده، محل‌های اصلی حضور فالوئرها، ساعات اوج فعالیت آن‌ها در هر یک از روزهای هفته، و روزهای فعال در طول هفته و … نمایش داده می‌شود.

تحلیل فالوئرها از طریق امکانات صفحه اینستاگرام کسب‌وکار

همچنین شما می‌توانید به بخش تحلیلی اینستاگرام از طریق کلیک کردن بر روی هر یک از پست‌ها و سپس انتخاب بخش تحلیلی (Insights) دسترسی پیدا کنید. در این حالت اینستاگرام اطلاعاتی را در خصوص آن محتوای خاص به شما ارایه می‌دهد.

تحلیل های ارایه شده در خصوص هر یک از پست ها در ضفحه اینستاگرام کسب‌وکار

امکان انجام مستقیم تبلیغات، از طریق صفحه‌ی اینستاگرام کسب‌وکار

صفحه‌ی اینستاگرام کسب‌وکار، تبلیغات کردن در آن را راحت نموده است. البته در حال حاضر این سرویس در ایران قابل دسترسی نیست و از این رو از ارائه توضیحات بیشتر خودداری می‌کنیم.

چگونه صفحه‌ی اینستاگرام‌ کسب‌وکارتان را بهینه کنید

پروفایل صفحه‌ی اینستاگرام اساساً هوم‌پیج (Home Page) شما در روی این پلتفرم است. علاوه بر موارد پیش گفته، پروفایل صفحه‌ی اینستاگرام شما بخش‌هایی دارد که می‌توانید با بهبود وضعیت آن‌ها در طول زمان، بیشترین بهره‌برداری را از تلاش‌های خود در شبکه‌ی مجازی اینستاگرام داشته باشید. برای این منظور در ادامه به اختصار، نکاتی کلیدی را در مورد عکس پروفایل، Bio و لینک، در اختیار شما قرار خواهیم داد.

bio/description

توضیحاتی که در این بخش می‌نویسید بسیار شخصی و مرتبط به شما و برندتان است و از این رو چیزی که انتخاب می‌کنید تا در این قسمت به اشتراک بگذارید، بایستی معرف کسب‌وکار شما بوده و به فالوئرهای‌تان نشان دهد که به عنوان یک شرکت، مشغول انجام چه کاری هستید. اغلب کسب‌وکارها مایلند یکی یا هر دوی این موارد را در توضیحات‌شان بگنجانند:

  • شعار یا جمله‌ی معروف برند
  • خلاصه‌ای از این که شما که هستید و چه می‌کنید

برخی از برندهای بزرگ هشتگ برند خود را نیز در بخش Bio می‌آورند.

موارد زیر نمونه هایی موفق از این نظر به حساب می‌آیند:

نوشتن توضیحات در پروفایل صفحه اینستاگرام کسب‌وکار

نمونه ای از نحوه نوشتن توضیحات در صفحه اینستاگرام کسب‌وکار

نمونه ای از چگونگی نوشتن توضیحات در پروفایل صفحه اینستاگرام کسب‌وکار

عکس پروفایل

عکس پروفایل یکی از مهم‌ترین بخش‌های پروفایل شماست. وقتی که یک نفر یکی از پست‌های شما را می‌بیند یا بر روی پروفایل‌تان کلیک می‌کند، بسیار عالی خواهد بود اگر برند شما به راحتی و سرعت قابل تشخیص باشد. برای بسیاری از برندها، این کار به معنای استفاده از یکی از سه گزینه زیر است:

  • لوگو
  • لوگومارک (لوگو بدون هیچ نوشته‌ای در آن)
  • علامت یا نماد

Link

بر خلاف سایر پلتفرم‌ها، اینستاگرام به شما اجازه نمی‌دهد که به تمامی پست‌های‌تان لینک اضافه کنید. در واقع شما تنها یک لینک را می‌توانید در پروفایل‌تان قرار دهید.

بیشتر کسب‌وکارها تمایل دارند که از این لینک برای ترافیک صفحه‌ی اصلی سایت‌شان استفاده کنند. این لینک می‌تواند کلیدی برای ترافیک اینستاگرام برای لندینگ پیج خاص یک کمپین یا سایر محتواهای خاص دیگر باشد.

با توجه به این که در آخرین آپدیت‌های اینستاگرام، بخش کانتکت اضافه شده که شامل بخش‌های ایمیل، شماره تماس و لوکیشین شرکت است، ترجیحاً بایستی از اطلاعاتی استفاده گردد که مکمل اطلاعات فوق باشد.

Gary Vaynerchuk از این امکان به خوبی استفاده کرده است. او هر زمانی که محتوایی را به صورت آنلاین منتشر می‌کند، عکس یا ویدئوی مرتبطی را به اشتراک می‌گذارد و لینکی که در بخش Bio گذاشته را به صورتی به روز می‌کند که منعکس کننده‌ی آن باشد.

چگونگی بکار بردن لینک در پروفایل صفحه ایسنتاگرام کسب‌وکار

جمع بندی

به خاطر داشته باشید موفقیت در اینستاگرام حاصل مجموعه‌ای از عوامل مختلفی می‌باشد که بخشی از آن را که به صفحه اینستاگرام کسب‌وکار شما مرتبط است، در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم. در کنار این نکات به شما توصیه می‌کنیم به طور مستمر رفتار کسب‌وکارهای موفق در اینستاگرام و به ویژه آن‌هایی که با شما در یک صنعت حضور دارند را تحت نظر داشته باشید.

دیدگاه خود را ارسال کنید...