شناخت صحیح و دقیق از مخاطب برای تولید محتوای مورد علاقه او، در‌واقع اصلی‌ترین چالش پیشِ روی اینفلوئنسرها در شبکه‌های اجتماعی است. هر اینفلوئنسر مخاطبین هدفی دارد. اینفلوئنسرها برای شناسایی مخاطبین هدف خود نیاز به طراحی پرسونا دارند. اینکه پرسونا چیست، چه نکاتی در طراحی آن باید در نظر گرفت و پرسونا دقیقاً قرار است چه کمکی به یک اینفلوئنسر بکند؟ بخشی از سؤالاتی هستند که در این مقاله سعی شده پاسخ عملی داده شوند.

پرسونا چیست؟

در یک تعریف کلی و نه چندان دقیق، می‌توان گفت: پرسونا نمادی برای نمایش جامعه‌ای است که براساس تحقیقات قصد داریم برای آن‌ها محتوا تولید کنیم.

حالا بهتر است تعریف کلی بالا را باز کنیم تا درک بهتری از آن داشته باشیم. پرسونا، قرار است الگوی رفتاری مخاطبین‌مان را به ما بدهد. علایق، اهداف و آرزوهای شخصی و کاری آن‌ها را برای ما مشخص کند. اطلاعات بیوگرافی آن‌ها مانند نام، سن، جنسیت، مدرک تحصیلی و… را در اختیار ما بگذارد.

اما دقت داشته باشید که پرسونا به منزله اطلاعات یک شخص خاص نیست. یعنی قرار است نمادی از مخاطب ما باشد. نمادی که نمایش دهنده اطلاعات، ویژگی‌ها و الگوهای رفتاری اغلب مخاطبین ما خواهد بود.

طراحی پرسونا چه کمکی به اینفلوئنسرها می کند؟

هنگامی که یک اینفلوئنسر، اطلاعات گفته شده در قسمت قبل را بر اساس تحقیق به دست بیاورد. باید آن‌ها را در قالب مستندات به شکل چاپی یا فایل دیجیتال نگهداری کند. وجود این مستندات باعث می‌شود اینفلوئنسر با شناسایی مخاطبین هدف، بتواند در مورد نوع، زمان و مقدار محتوایی که باید برای مخاطبینش تولید کند تصمیمات مناسب تری بگیرد و دید بهتری درباره چگونگی انجام موثر کمپین های اینفلوئنسر مارکتینگ خود پیدا کند.

چگونگی شناسایی مخاطبین هدف

حالا که متوجه شده‌ایم برای شناسایی مخاطبین هدف باید پرسونا طراحی کنیم و با چیستی و اهمیت پرسونا آشنا شدیم. بهتر است درمورد روش‌هایی صحبت کنیم که به کمک آن‌ها می‌توان پرسونای مخاطب را طراحی کرد و به شناخت دقیق‌تری از مخاطبین هدف رسید.

همان‌طور که گفته شد این کار با تحقیق انجام می شود. پس نتیجه کار کاملاً وابسته به روش تحقیق و جستجویی است که انجام می شود. اما چه روش‌هایی می‌توان برای تحقیق در پیش گرفت؟ در ادامه لیستی از مهم‌ترین روش‌ها آورده شده است:

  • مصاحبه با فالوورهای جاری

  • نظرسنجی از فالوورها

  • بررسی اطلاعاتی که فالوورها از خود به اشتراک می گذارند.

مصاحبه اینفلوئنسر با فالوورهایش

برای مصاحبه ترجیحاً سعی کنید از یک مکالمه ۱:۱ استفاده کنید. البته در صورت لزوم می‌توانید از مصاحبه تلفنی هم بهره ببرید. برای نحوه پرسیدن سؤال روش‌های خاصی وجود دارد که البته از حوصله این بحث خارج است. اما کتاب‌ها و مقالات مختلفی در این زمینه وجود دارد.

نظرسنجی از فالوورها

ایجاد فرم‌های نظرسنجی آنلاین تقریباً بدون هزینه خاصی امکان‌پذیر شده است. مثلا به عنوان یک اینفلوئنسر می‌توانید به کمک بات vote در تلگرام این کار در بین اعضای کانال‌تان انجام دهید یا اینکه در استوری اینستاگرام به کمک امکانات جدید نظرسنجی برگزار کنید که فالوورهایتان بتوانند گزینه ای را انتخاب کنند. حتی می‌توان از فرم‌های نظرسنجی گوگل هم برای این کار استفاده کرد.

آنالیز اطلاعاتی که فالوورها به اشتراک می گذارند

یکی از کارهایی که اینفلوئنسرها برای شناسایی مخاطبین هدف خیلی راحت‌تر از بقیه می‌توانند انجام دهند. آنالیز محتوا و اطلاعاتی است که فالوورهای‌شان روزانه تولید می‌کنند. زیرا تعداد فالوورهای‌شان از کاربران معمولی بیشتر است و این باعث می‌شود روزانه با حجم زیادی از کامنت، استوری، پست، لایک و… برای بررسی و آنالیز رو به رو شوند. در نتیجه از روی نوع پست هایی که بیشتر لایک شده اند. لحن و درون مایه کامنت هایی که زیر پست ها آمده‌اند یا از اطلاعاتی که مخاطبین در پروفایل خود قرار داده‌اند می‌توانند نتایج بسیار مهمی درباره الگوی رفتاری طرز فکر و شخصیت مخاطبین خود به دست آورند.

یکپارچه سازی اطلاعات به دست آمده

بعد از اینکه به کمک روش‌های گفته شده در بالا همه اطلاعات لازم درباره مخاطبین به دست می آیند. نوبت به مرحله یکپارچه سازی آن‌ها می رسد. یعنی باید اطلاعات به دست آمده در یک صفحه نوشته شوند و ترجیحاً به شکل چاپی دربیایند. پیشنهاد می‌شود عنوان این داکیومنت را پرسونای در حال توسعه بنامید. زیرا قرار است که این داکیومنت به طور مداوم بهتر و کامل‌تر شود و اصطلاحاً توسعه پیدا کند. به این صورت شما می‌توانید به مرور زمان به شناخت عمیق‌تری از مخاطبین خود برسید.

نکاتی برای رسیدن به یک پرسونای کامل

اجازه دهید بحث را با نکاتی که از بهترین نمونه‌های پرسونا به دست آمده‌اند پیش ببریم:

تمرکز بر روی انگیزه مستتر در پشت رفتارها

هنگامی که در حال تحقیق و ساخت پرسونا هستید. به این نکته توجه داشته باشید که مخاطب چرا یک عمل خاص را انجام می‌دهد نه اینکه صرفاً چه عملی انجام می‌دهد.

پرسونا یک شخصیت ساختگی اما واقعی است

پرسونا یک شخصیت دارد. رفتار خاص خود را دارد. حتی می‌توانید برای او اسم انتخاب کنید. یک عکس برای او انتخاب کنید. اما مطمئن شوید که پرسونای شما فقط یک شخص خاص در دنیای واقعی را توصیف نکند و گروه خاصی از افراد را شامل شود.

تمرکز خود را بر روی پرسونای اصلی بگذارید

ممکن است در شناسایی مخاطبین هدف به این نتیجه برسید که چند پرسونا دارید. مهم نیست اما دقت داشته باشید که تمرکز اصلی خود را بر روی پرسونای اصلی بگذارید که همان شخصیت غالب در جامعه مخاطبین شما محسوب می‌شود.

برای پرسونای خود یک داستان بنویسید

صرفاً جمع آوری یک سری اطلاعات کنار هم نمی‌تواند دید خوبی از مخاطبین و رفتار آن‌ها به شما بدهد. برای اینکه پیش‌بینی بهتری از نحوه رفتار مخاطب خود در شرایط مختلف داشته باشید، اطلاعاتی که گردآوری کرده‌اید را در قالب یک داستان بیان کنید تا پرسونای شما یک شخصیت زنده پیدا کند.

در داستان خود توضیح دهید که پرسونای شما یک اسم و تصویر هم برای او انتخاب کرده‌اید روزانه چه جاهایی می‌رود و چه فعالیت‌هایی انجام می دهد. یا اینکه بگویید که شغل او چیست و با چه مشکلاتی در زندگی خود دست و پنجه نرم می کند.

اگر چنین کاری انجام دهید. حالا می‌توانید ادعا کنید که یک پرسونای درست و حسابی طراحی کرده‌اید و همین‌طور می‌توانید امیدوار باشید که این پرسونا در کمپین‌های بعدی بتواند به شما بگوید که چگونه محتوای خود را تولید کنید که برای مخاطبین تان بیشترین جذابیت را داشته باشد.

دیدگاه خود را ارسال کنید...