صادقانه بگوییم! این روزها صحبت از بازاریابی اینترنتی و مزایای بی‌شمار آن کمی خنده‌دار به نظر می‌آید. چرا که تقریبا تمامی بازاریابان و مالکان کسب‌و‌کارها در هر صنف و صنعتی به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از قدرت بی‌پایان اینترنت تا چه اندازه می‌تواند باعث پیشرفت کسب‌وکار آن‌ها شود. اما صرفا متصل بودن به اینترنت و داشتن یک وب‌سایت گرهی از مشکلات بازاریابی یک کسب و کار را حل نخواهد کرد! این روزها بازاریابان بر روی یافتن پاسخ به سوال جدیدی متمرکز شده‌اند: بهترین روش بازاریابی اینترنتی چیست؟

قبل از این که بتوانیم به این سوال پاسخ دهیم باید به این نکته توجه کنیم که شاید نتوان هیچ روشی را به صورت قاطعانهبه عنوان بهترین روش بازاریابی اینترنتی معرفی کرد! چرا که ممکن است روشی برای یک کسب‌و‌کار مناسب باشد اما به هیچ وجه به درد کسب‌و‌کار شما نخورد! به همین علت است که گاهی برخی از بازاریابان بسیار عجولانه از برخی روش‌های بازاریابی اینترنتی دیگران استفاده می‌کنند و در نهایت تمامی زحمات و هزینه‌های آن‌ها به یک شکست سنگین منتهی می‌شود! بنابراین به سادگی می‌توان نتیجه گرفت که برای رسیدن به موفقیت ابتدا باید با راه‌های آن آشنا شد.

در همین راستا قصد داریم تا در این مطلب به معرفی 5 مورد از روش‌ها و استراتژی بازاریابی آنلاین بپردازیم تا از میان آن‌ها بهترین روش بازاریابی اینترنتی برای کسب‌و‌کار خودتان را انتخاب کنید. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

بهترین روش‌ها و استراتژی‌های بازاریابی اینترنتی

1- برندینگ شخصی

یک بنیان‌گذار پرقدرت و بانفوذ به سادگی می‌تواند گروهی از افراد خود را با مدیریت و شکوهی بی‌نظیر رهبری کرده و کسب‌و‌کار خود را حرکت دهد! برندینگ شخصی (پیش از برند کردن شرکت) به شما این امکان را می‌دهد تا از تصاویر قابل ‌اعتمادتر و شخصی‌تر خود برای برندسازی کسب‌و‌کارتان استفاده کنید. همچنین در این روش شما قدرت بیشتری در ملاقات‌ها و شبکه‌سازی‌هایتان خواهید داشت و به سادگی می‌توانید دیگران را متقاعد به همکاری با خود بکنید.

برندینگ شخصی

به لطف وجود اینترنت، برندینگ شخصی نیاز به هزینه‌ی اولیه‌ای ندارد. اما در قبال آن باید زمان قابل توجهی را برای این کار اختصاص دهید. در صورتی که از طریق مختلف بتوانید خود را به عنوان یکی از افراد پرقدرت در زمینه کسب‌و‌کارتان جلوه دهید، این روش برای کسب‌و‌کار شما بسیار مناسب خواهد بود.

2- بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی انواع مختلفی دارد و برحسب استراتژی مورد نظر شما می‌تواند از اهداف مختلفی پیروی کند. برای مثال این روش می‌تواند شامل تولید محتوا در قالب پست‌های وبلاگی برای افزایش میزان بازدید از یک وب‌سایت و یا محتوایی با طول بیشتر (مانند کتاب‌های الکترونیکی و…) برای جذب مخاطبان بیشتر باشد. در طول سال‌های گذشته اغلب کسب‌و‌کارها توانستند به واسطه بازاریابی محتوایی و تولید محتوا، مخاطبان فراوانی را به سمت خود جذب کنند.

بازاریابی محتوایی

همین رو برخی این روش را به عنوان بهترین روش بازاریابی اینترنتی تلقی کردند. اما باید در نظر داشت که روشی همچون بازاریابی محتوایی نیز بدون داشتن یک برنامه و استراتژی مناسب می‌تواند بی‌ثمر و بدون نتیجه باشد.در حالت کلی روش بازاریابی به سبک تولید محتوا می‌تواند برای هر کسب‌و‌کاری مناسب باشد. اما میزان مفید بودن آن بستگی به کسب‌و‌کار شما و نحوه استفاده از آن دارد.

3- انفلوئنسر مارکتینگ (بازاریابی تاثیرگذار)

خوشبختی واقعی برای کسب‌و‌کار شما زمانی رقم خواهد خورد که یک شخص تاثیرگذار و محبوب به معرفی و تبلیغ برند و محصول شما بپردازد. زیرا در این صورت طولی نخواهد کشید که موجی از طرفداران و عاشقان این شخص تاثیرگذار به سمت کسب‌و‌کار شما روانه شوند. در هر حوزه و کسب‌و‌کاری، افراد مشهور و تاثیرگذاری وجود دارند که همه مردم به آن‌ها علاقه داشته و احترام می‌گذارند. همچنین این افراد از جانب طرفداران خود بسیار مورد اعتماد هستند! پس کافی است به معرفی مستقیم و یا غیرمستقیم محصول و برندی بپردازند تا درهای خوشبختی به روی آن برند گشوده شود.

بازاریابی تاثیرگذار

بازاریابان نیز از این موضوع غافل نمانده‌اند و سعی دارند تا بازاریابی خود را به واسطه این افراد محبوب انجام دهند. در این رابطه آمار جالبی نیز به دست آمده است. برای مثال تحقیقات نشان می‌دهد که 59% از بازاریابان قصد دارند، در سال جدید میزان بودجه‌ی اینفلوئنسر مارکتینگ خود را افزایش دهند. همین موضوع باعث می‌شود که از اینفلوئنسر مارکتینگ به عنوان مدعیان بهترین روش بازاریابی اینترنتی نام برده شود.

4- بهینه‌سازی موتور جست‌و‌جو (SEO)

موتورهای جست‌و‌جو یکی از بزرگترین هدایت‌کنندگان مخاطب به سمت وب‌سایت شما و در نتیجه‌ی آن، شناخته شدن برند و کسب‌و‌کار شما هستند. درنتیجه اگر شما بتوانید به‌گونه‌ای عمل کنید که نام وب‌سایت برند شما در اولویت این موتور‌های جست‌و‌جو قرار بگیرد، گام بزرگی برای دیده شدن و رسیدن به موفقیت برداشته‌اید. بهینه‌سازی سئو از دو روش فنی و محتوایی امکان‌پذیر است.

در روش فنی شما باید تمامی تلاش خود را به کار بگیرید تا صفحه وب‌سایت شما تا حد ممکن کاربرپسند بوده و با سرعت بیشتری بارگذاری شود. در بهینه‌سازی سئو به کمک محتوا نیز باید سعی در تولید محتوای مفید و جذاب و درگیرکننده به صورت منظم و مداوم باشید. در صورت بهره‌گیری صحیح و اصولی، بهینه‌سازی سئو امکان دیده شدن در میان خیل عظیمی از رقبا را برای شما فراهم خواهد کرد و از همین رو می‌توان آن را یکی از آن به عنوان یکی دیگر از مدعیان بهترین روش بازاریابی اینترنتی نام برد.

5- بازاریابی به کمک شبکه‌های اجتماعی

هرچند که بر خلاف باور عموم مردم، شبکه‌های اجتماعی (معمولا!) نمی‌توانند یک شبه برند و محصول شما را معروف و شناخته شده کنند، اما با وجود این نباید از پتانسیل عظیم این شبکه‌ها و مخاطبان بی‌شمار آن غافل شد. بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی نقطه تلاقی محتوای خوب و مخاطبان علاقه‌مند است. همچنین ای شبکه‌ها اصلی‌ترین محل نمایش داده شدن برند شما توسط اینفلوئنسرها هستند. چرا که هر یک از این افراد مشهور و محبوب دنبال‌کنندگانی چند هزاری و گاها چند میلیونی را در صفحه‌های شخصی خود جمع آورده‌اند و هر تک به تک این افراد کاملا داوطلبانه و علاقه‌مندانه، محتوای منتشر شده توسط این افراد را دنبال می‌کند.

بازاریابی شبکه های مجازی

بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی را بدون شک می‌توان در لیست بهترین روش‌های بازاریابی اینترنتی جای داد. چرا که کاربران این شبکه‌ها علی‌الخصوص در کشور ایران، قسمت قابل توجهی از زمان خود را به گردش در آن‌ها و مرور جدیدترین اطلاعات و محتوای منتشر شده در این شبکه‌ها اختصاص می‌دهند. پس با اتخاذ یک استراتژی مناسب برای این فضاهای مجازی محبوب، می‌توانید برند خود را در معرض دید عموم قرار دهید.

بهترین روش بازاریابی اینترنتی شما کدام است؟

اکنون شما با 5 مورد از مدعیان بهترین روش بازاریابی اینترنتی آشنا شده‌اید! همانطور که مشاهده کردید، هر کدام از این روش‌ها در نوع خود قابل استفاده و حتی لازم است و این که استراتژی شما بیشتر بر روی کدام یک از آن‌ها متمرکز است، بستگی به سلیقه و تخصص و تجربه خودتان دارد. در هر صورت بهتر است که هرچه سریع‌تر از بستری که اینترنت برای بازاریابی شما آماده کرده است استفاده کنید و نام خود را به گوش مخاطبانتان برسانید.

آیا شما تجربه بهره‌گیری از هریک از روش‌های نام برده شده را دارید؟ یا روش دیگری را می‌شناسید که بتوان آن را در این لیست جا داد؟ به نظر شما بهترین روش بازاریابی اینترنتی برای کسب‌و‌کار شما کدام است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه خود را ارسال کنید...