از اوایل سال ۲۰۱۶، اینفلوئنسر مارکتینگ به یکباره وارد دنیای بازاریابی شد و بسیاری از تصمیمات بازاریابان را تحت تاثیر قرار داد. البته پیدایش اینفلوئنسر مارکتینگ به قرن هفدهم بازمی‌گردد، اما نام‌گذاری علمی و توسعه‌ی آن را می‌توان به سال ۲۰۱۵ نسبت داد.

هم‌اکنون ۸۶٪ از بازاریابان از اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده می‌کنند و اکثریت قریب به اتفاق آن‌ها(۹۴٪) آن را موثر و ارزشمند می‌دانند. براساس گزارشاتی که ارائه شده، از این ۸۶٪ حدود ۸۹٪ از اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده می‌کنند تا محتوای ارزشمند برای برند خود تولید کنند، ۷۷٪ برای افزایش تعاملات و ۵۶٪ برای افزایش ترافیک وب‌سایت و افزایش آگاهی از برند، این کار را انجام می‌دهند.

بنابراین همان‌طور که مشاهده‌ می‌کنید، برندها به دلایل مختلفی از اینفلوئنسر مارکتینگ کمک می‌گیرند. در نمودار زیر، تمامی دلایل مختلفی که باعث می‌شوند یک برند از اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده کند، مشاهده می‌کنید.

همان‌طور که در نمودار بالا مشاهده کردید، موارد زیر جزو دلایل مختلف برندها برای اینفلوئنسر مارکتینگ محسوب می‌شود:

 • ایجاد محتوای معتبر در مورد برند

 • ایجاد ریویوهای معتبر برای محصولات

 • ایجاد محتوای موثر با هزینه‌ی کم

 • دسترسی به مخاطبان جوانی که به تبلیغات سنتی علاقه‌ای ندارند

 • افزایش تعاملات برای محصول یا برند

 • ارسال ترافیک به وب‌سایت

 • توسعه لیست ایمیل

 • افزایش فروش

 • و … .

بودجه‌ی تخصیص داده شده به اینفلوئنسر مارکتینگ از میان روش‌های بازاریابی در سال ۲۰۱۸ افزایش خواهد یافت.

با این‌که استراتژی‌های بازاریابی بسیاری وجود دارد، اما بسیاری از کارشناسان معتقدند دستیابی به نرخ بازگشت سرمایه‌ی بالا، برنده‌های میدان را مشخص خواهد کرد. بازاریابان معتقدند اینفلوئنسر مارکتینگ دارای ROI بالایی بوده و از همین رو، بودجه‌ی بیشتری را به آن اختصاص می‌دهند.

وب‌سایتlinqia طی تحقیقاتش به این نتیجه رسید که در سال ۲۰۱۸ بازاریابان بودجه‌ی خود را طبق نمودار زیر به اینفلوئنسر مارکتینگ اختصاص خواهند داد. یعنی ۴۸٪ از بازاریابان هزینه‌ای که برای اینفلوئنسر مارکتینگ در نظر گرفته بودند، افزایش خواهند داد، ۲۳٪ همان بودجه را اختصاص خواهند داد، ۴٪ میزان بودجه را کم خواهند کرد و ۲۵٪ دقیق نمی‌دانند چه خواهند کرد.

به طور میانگین، در سال جاری بازاریابان بودجه‌های زیر را برای اینفلوئنسر مارکتینگ خود هزینه کرده‌اند.

و تحقیقات نشان می‌دهد در سال آینده بودجه‌ی اختصاصی بازاریابان به اینفلوئنسر مارکتینگ طبق نمودار زیر تغییر کند.

۷۸٪ از بازاریابان اندازه‌گیری میزان نرخ بازگشت سرمایه را مهم‌ترین چالش خود در سال ۲۰۱۸ می‌دانند. با این حال، هنوز هم بسیاری از بازاریابان موفقیت برنامه‌های خود را با میزان جدب کاربر و بازدیدها اندازه‌گیری می‌کنند.

۸۱٪ از بازاریابان معتقدند برخلاف این معیارها، معیارهایی هم‌‌چون میزان تعاملات قابل‌اعتمادتر بوده و می‌تواند میزان کیفیت را نشان دهد.

بزرگ‌ترین چالش‌های اینفلوئنسر مارکتینگ در سال ۲۰۱۸ چه چیزهایی خواهند بود؟

چگونه میزان موفقیت کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ سنجیده خواهد شد؟

مدل‌های قیمت‌گذاری اینفلوئنسر مارکتینگ و بازاریابی در سال ۲۰۱۸

قیمت‌گذاری برای خدمات اینفلوئنسر مارکتینگ اغلب بسیار سخت و پیچیده است، چرا که همان‌طور که گفتیم امکان اندازه‌گیری میزان موفقیت هر کمپین چالش‌برانگیز است. با این حال، چند روش رایج برای این‌کار وجود دارد، که در ادامه آن‌ها را مشاهده می‌کنید.

 • پرداخت به ازای هر پست: این ساده‌ترین و می‌توان گفت بی‌دغدغه‌ترین مدل قیمت‌گذاری در اینفلوئنسر مارکتینگ است. اما مسلما در این روش نمی‌توان قیمت مشخصی تعیین کرد و هراینفلوئنسر براساس شهرت و محبوبیتش قیمت متفاوتی را پیشنهاد خواهد داد.

 • هزینه به ازای کلیک (CPC): در این روش معمولا برندها براساس تعداد کلیک‌هایی که صورت می‌گیرد، پرداخت انجام می‌دهند. این کلیک‌ها ممکن است به صفحه‌ی هدف یا فرود وارد شوند و شمارش آن‌ها بسیار ساده خواهد بود.

 • محصولات رایگان: در این روش، برندها اغلب محصولات رایگان خود را به عنوان هدیه به اینفلوئنسرها می‌فرستند و از آن‌ها می‌خواهند در صورتی که نسبت به محصول حس خوبی داشتند، راجع به آن برای مخاطبان خود بنویسند.

 • هزینه به ازای تعاملات(CPE): در این روش پرداخت‌ها اغلب براساس تعداد به اشتراک‌گذاری‌ها، ریتوییت‌ها، پسندها و غیره صورت می‌گیرد.

 • هزینه به ازای دستیابی(CPA): در این روش میزان پرداختی برندها براساس تعداد فروش، تعداد ثبت‌نامی یا تعداد دانلودها و مواردی مشابه خواهد بود.

کدام‌یک از مدل‌های قیمت‌گذاری اینفلوئنسر مارکتینگ بیشترین اثربخشی را دارند؟

همان‌طور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، هزینه به ازای تعاملات و هزینه به ازای کلیک محبوب‌ترین روش قیمت‌گذاری برای اینفلوئنسر مارکتینگ در حال حاضر است.

در سال آینده بیشتر بر کدامیک از روش‌های قیمت‌گذاری تمرکز خواهد شد؟

به نظر می‌رسد در سال آینده بیشتر برندها و اینفلوئنسرها از روش پرداخت به ازای هر پست بهره بگیرند. در سال آینده تعداد میکرو اینفلوئنسرها (اینفلوئنسرهای سطح میانی: افرادی که خیلی مشهور نیستند، اما نفوذ زیادی بین دنبال‌کنندگان‌شان دارند) افزایش خواهد یافت. در سال آتی، برندهایی که تعداد بیشتری از میکرواینفلوئنسرها به جای یک اینفلوئنسر خیلی مشهور بهره بگیرند، با سود بیشتری مواجه خواهند بود. همین موضوع باعث می‌شود که روش هزینه به ازای هر پست از محبوبیت بیشتری برخوردار باشد.

هزینه اینفلوئنسرمارکتینگ

کانال‌های اجتماعی مناسب برای اینفلوئنسر مارکتینگ در سال ۲۰۱۸

یکی دیگر از مسائل مهم در اینفلوئنسر مارکتینگ، انتخاب کانال‌های اجتماعی مناسب برای اینفلوئنسر مارکتینگ است. اگرچه در کشور اینستاگرام به مهم‌ترین کانال اینفلوئنسر مارکتینگ تبدیل شده است، اما در سایر نقاط جهان کانال‌های اجتماعی مختلفی در دسترس است و اینفلوئنسرها از پتانسیل هریک از آن‌ها به خوبی استفاده می‌کنند.

با این حال، نکته‌ی جالبی که وجود دارد اینست اینستاگرام در سایر نقاط جهان نیز به عنوان بهترین بستر برای اینفلوئنسر مارکتینگ شناخته می‌شود. از آن‌جایی که روز به روز آمار بهتری از فعالیت کاربران در اینستاگرام و بیشتر شدن تعداد اعضای آن می‌شنویم، پیش‌بینی در سال آینده، اینستاگرام وضعیت بهتری از لحاظ اینفلوئنسر مارکتینگ پیدا کند.

بهرترین شبکه اجتماعی برای اینفلوئنسر مارکتینگ

همان‌طور که نمودار بالا نشان می‌دهد حدود ۸۷٪ از بازاریابان فیسبوک و اینستاگرام را به عنوان بهترین کانال‌های اجتماعی برای اینفلوئنسر مارکتینگ مطرح کرده‌اند، اما همان‌طور که می‌دانید فیسبوک در کشور ما محبوبیت زیادی ندارد و مطمئنا سرمایه‌گذاری در آن بازگشت سرمایه‌ی چندانی نخواهد داشت.

همان‌طور که می‌بینید اینفلوئنسر مارکتینگ به مهم‌ترین استراتژی بازاریابی در سال ۲۰۱۸ تبدیل خواهد شد. بسیاری از بازاریابان میزان سرمایه‌گذاری بر این پدیده را افزایش خواهند داد و از روش‌های مختلف برای بهره‌گیری از آن استفاده خواهند کرد. اگر به دنبال بهترین روش‌های بازاریابی در سال ۲۰۱۸ هستید، به اینفلوئنسر مارکتینگ بیش از پیش توجه کنید.

دیدگاه خود را ارسال کنید...