همه‌ی ما در زندگی خود با انسان‌هایی مواجه شده‌ایم که از آن‌ها بسیار تاثیر پذیرفته‌ایم. در دوران مختلف زندگی، این تاثیرگذاران ویژگی‌های مختلفی داشته‌اند. برادر بزرگ‌ترتان، بازیگران، فوتبالیست‌ها و صاحبان کسب وکارهای بزرگ تعدادی از این‌ها هستند.

با توسعه‌ی اینترنت و شکل‌گیری وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی این تاثیرپذیری یا به طور کلی، ارتباطات وارد سطح جدید و پیچیده‌تری شدند. تا جایی‌که نوع جدیدی از بازاریابی با عنوان بازاریابی تاثیرگذاران یا اینفلوئنسر مارکتینگ در شبکه‌های اجتماعی شکل گرفت.

اینفلوئنسر مارکتینگ افرادی را که بر تصمیمات کاربران تاثیر می‌گذارند، شناسایی کرده و با یک استراتژی مشخص از آن‌ها برای جذب کاربران بیشتر کمک می‌گیرد. هدف از این مقاله درک اینست که اینفلوئنسر کیست و چه از ویژگی‌هایی برخوردار است که دیگران ندارند.

نفوذ چیست و چه چیزی باعث نفوذ یک فرد بر دیگران می‌شود؟

اکثر ما روزانه در دنیای اینترنت در حال جستجو هستیم، از طرف دیگر، جریان بی‌پایانی از اطلاعات وجود دارد، ما بهترین اطلاعاتی را که بتوانیم پیدا کنیم، مصرف می‌کنیم.

اما این اطلاعات چگونه تولید می‌شوند؟ برخی از افراد هستند که با افزایش دانش خود در یک زمینه به متخصصان آن حوزه تبدیل می‌شوند. آن‌ها محتواهای باارزشی را بدون هیچ چشم‌داشتی تولید می‌کنند و به این طریق، محبوبیت خود را میان مخاطبان‌شان افزایش می‌دهند. بالطبع این محبوبیت با اعتبار و نفوذ رابطه‌ی مستقیم دارد.

اما هر تولیدکننده‌ی محتوایی به اینفلوئنسر تبدیل نمی‌شود، برخی ترفندهای بازاریابی، شبکه‌سازی(نتورکینگ) و … وجود دارد که منجر به تمایز اینفلوئنسرها از بقیه می‌شود. در ادامه برخی از این ویژگی‌ها برای پاسخ‌گویی به سوال “اینفلوئنسر کیست” را مشاهده می‌کنید.

اینفلوئنسر کیست؟ 9 ویژگی اساسی آن‌ها

رابرت سیالدینی یکی از مشهورترین اساتید روانشناسی و بازاریابی معتقد است، آن‌هایی که از قدرت نفوذ بر دیگران برخوردارند، چند ویژگی اساسی دارند. ویژگی‌هایی که به آن‌ها قدرت متقاعدکنندگی می‌دهد و باعث می‌شود مردم آن‌چه را که آن‌ها می‌گویند و ارائه می‌دهند، با ارزش و منحصربه‌فرد بدانند.

اینفلوئنسرها همانند رهبر یک صنعت فکر و رفتار می‌کنند

برخی می‌گویند رهبران به صورت ذاتی دارای ویژگی‌های خاصی هستند، برخی دیگر نیز معتقدند رهبران خودساخته هستند و ویژگی‌های خاصی را در خود تقویت می‌کنند. اما بدون توجه به این موضوع می‌توانیم بگوییم که اینفلوئنسرها از ویژگی‌های خاص رهبری برخوردار هستند.

اینفلوئنسر کیست

آن‌ها:

  • مخاطبان خود را به خوبی می‌شناسند.

  • برای آن‌ها محتواهای ارزشمند و منحصربه‌فرد تولید می‌کنند.

  • و به شیوه‌ای متفاوت و منحصربه‌فرد با مخاطبان خود ارتباط برقرار می‌کنند.

رهبران فکری اغلب نظرات و عقیده‌های خاصی دارند که آن‌ها را از دیگران متمایز می‌کند. آ‌ن‌ها به هیچ‎‌وجه دنباله‌رو نیستند و همواره یک مبحث جدید، طرزفکر جدید و یا راه و رسم جدیدی را بنیان گذاشته‌اند.

آن‌ها ارزش ارائه می‌کنند

بشر به صورت ذاتی با دیگران همان‌طور رفتار می‌کند که با او رفتار می‌شود. در واقع، اگر یک نفر نفعی به شما رساند، شما نیز متقابلا سعی خواهید کارهایی را به نفع او به انجام برسانید.

افرادی که تاثیرگذار و یا اینفلوئنسر محسوب می‌شوند، اغلب درک عمیقی از اهداف خود دارند، آن‌ها می‌دانند مخاطبان‌شان با چه موضوعاتی ارتباط برقرار می‌کنند و به چه چیزهایی نیاز دارند.

بنابراین، به سادگی می‌توانند برای مخاطبان‌شان ارزش ارائه کنند و مواردی را به آن‌ها پیشنهاد کنند که خواهان آن هستند.

آن‌ها روی برندینگ شخصی خود کار می‌کنند

هیچ‌وقت کسی که در دنیای آنلاین مشهور نباشد، نمی‌تواند به یک اینفلوئنسر تبدیل شود. به عبارت ساده‌تر، می‌توان اینفلوئنسر در دنیای آنلاین را هم‌معنی با شهرت دانست.

اینفلوئنسرهای دنیای دیجیتال به صورت مداوم در وبلاگ‌های شخصی، رسانه‌های اجتماعی و هر جایی که مردم باشند، فعالیت دارند.

به عنوان مثال، بیایید نگاهی بیندازیم به فعالیت‌های ریچارد برانسون، بنیان‌گذار Y combinator و اولین تاثیرگذار بزرگ در توییتر و لینکدین با بیش از یک میلیون دنبال‌کننده.

چگونه اینفلوئنسر شویم

اینفلوئنسرها متعهد و ثابت‌قدم هستند

انسان‌ها به افرادی اعتماد می‌کنند که مطمئن باشند روی حرف خود خواهند ایستاد. در پاسخ به این سوال که اینفلوئنسر کیست؟ می‌توان گفت اینفلوئنسر کسی است که هیچ تضادی مابین سخنان او وجود نداشته باشد. همواره نسبت به مسائل مختلف از زاویه‌ی یکسانی بنگرد.

اینفلوئنسرها از اثبات اجتماعی بسیار بالایی برخوردارند

ما انسان‌ها امنیت را در اعداد-نه فقط فیزیکی، هم‌چنین از لحاظ احساسی- تصور می‌کنیم. این موضوع به خصوص هنگامی‌که احساس تهدید، ناامنی و اضطراب می‌کنیم، صادق است.

در چنین شرایطی، ما به دنبال اطمینان و یا اثبات اجتماعی هستیم. اثبات اجتماعی چیزی است که باعث می‌شود ما رستورانی را ترجیح دهیم که اغلب افراد آن را ترجیح می‌دهند، توییتی را ریتوییت کنیم که افراد بسیاری آن را ریتوییت کرده‌اند و کسانی را باور داریم که افراد زیادی آن‌ها را قبول دارند.

واقعی و صادقانه عمل می‌کنند

این روزها مردم از ترفندهای بسیاری برای بالا بردن تعداد دنبال‌کنندگان، میزان لایک‌ها و کامنت‌ها استفاده می‌کنند. اما اینفلوئنسرهای واقعی همواره با مخاطبان خود صادق بوده و سعی می‌کنند از روش‌های صحیح‌ترین برای بالا بردن میزان نفوذ خود بهره بگیرند.

آن‌ها صبور بوده، با مخاطبان خود ارتباطات عمیقی برقرار می‌کنند و سپس با جذب مشارکت آن‌ها، به توسعه خود می‌پردازند.

آن‌ها اولین کسانی هستند که از ترندهای روز باخبر می‌شوند

مسلما کسانی که بروز هستند و اطلاعات بسیار بالایی از ترندهای روز دارند، موفق‌تر هستند. این موفقیت از دو لحاظ شامل حال اینفلوئنسرها می‌شود. اول این‌که آن‌ها قادر خواهند بود کارهای خارق‌العاده‌ای انجام دهند و دوم این‌که به مردم در مورد این ترندها اطلاع‌رسانی خواهند کرد.

آن‌ها واقعا دوست داشتنی هستند

این یک اصل ساده و شهودی است، ما از کسانی تاثیر می‌پذیریم که واقعا آن‌ها را دوست داریم. دوست داشتن از هر لحاظی تیپ، زیبایی، دانش، آگاهی، شبیه ما بودن و … .

اینفلوئنسرها کارهایی را انجام می‌دهند که باعث می‌شود دیگران آن‌ها را دوست داشته باشند. آن‌ها اعتماد می‌آفرینند، روابط و تعاملات خوب می‌سازند و همواره درصدد بهبود این تعاملات و روابط هستند.

آن‌ها از هوش عاطفی بسیار بالایی برخوردارند و همین باعث می‌شود که در روابط اجتماعی و عاطفی خود عملکرد بسیار مناسبی داشته باشند.

واقعی و صادقانه عمل می‌کنند

این روزها مردم از ترفندهای بسیاری برای بالا بردن تعداد دنبال‌کنندگان، میزان لایک‌ها و کامنت‌ها استفاده می‌کنند. اما اینفلوئنسرهای واقعی همواره با مخاطبان خود صادق بوده و سعی می‌کنند از روش‌های صحیح‌ترین برای بالا بردن میزان نفوذ خود بهره بگیرند.

آن‌ها صبور بوده، با مخاطبان خود ارتباطات عمیقی برقرار می‌کنند و سپس با جذب مشارکت آن‌ها، به توسعه خود می‌پردازند.

آن‌ها از اقتدار بالایی برخوردارند

افرادی که از قدرت بالایی برخوردار هستند، معمولا نفوذ بسیار بالایی بر دیگران دارند. قدرت فقط جنبه‌ی فیزیکی ندارد، شخصی که هوشمندی بسیار بالایی دارد، شخصی که تخصص بسیار قویی دارد و یا شخصی که کیفیت کار بسیار خوبی ارائه می‌کند، همگی از قدرت برخوردار هستند.

و همین اقتدار است که می‌تواند مخاطبان هدف را دنباله‌رو و کاربر وفادار یک اینفلوئنسر بسازد.

دیدگاه خود را ارسال کنید...