اینفلوئنسر مارکتینگ

تصور کنید مدیر بازاریابی یک شرکت در حال رشد هستید و مدیرعامل از شما خواسته تا فعالیت جدیدی را در راستای رشد سریع انجام دهید. شما قبلا از بازاریابی محتوایی، تبلیغات رسانه‌های اجتماعی و خبرنامه‌های ایمیلی استفاده کرده‌اید. اکنون باید روش جدیدتری در کنار این روش‌ها به کار گیرید تا شاهد یک رشد سریع و آنی گردید.

شما می‌توانید به نصب بیلبوردهای بزرگ در سطح شهر بپردازید و یا هر کار دیگری که فکر می‌کنید، فورا نتیجه‌بخش شود. اما آیا راهکاری وجود دارد که بتواند به اندازه‌ی اینفلوئنسر مارکتینگ موثر باشد و مخاطبان وفاداری را به برند شما برساند.

براساس آن‌چه که در ویکی‌پدیا آمده است اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی تاثیرگذاران شاخه‌ای از بازاریابی است که بر روی اشخاص خاصی از جامعه (یا استایل خاصی) متمرکز می‌شود. این نوع از بازاریابی اشخاصی که بر روی خریداران بالقوه تأثیر می‌گذارند را تشخیص داده و به فعالیت‌های بازاریابی حول این اینفلوئنسرها جهت می‌دهد.

به عبارت ساده‌تر، اینفلوئنسر مارکتینگ نوعی از بازاریابی است که توسط افرادی انجام می‌شود که در شبکه‌های اجتماعی خصوصا اینستاگرام بسیار فعال هستند و در بین دنبال‌کنندگان خود (اغلب زیاد) محبوبیت بسیاری دارند.

روش‌هایی که با اینفلوئنسر مارکتینگ اشتباه می‌گیریم

با این‌که این تعاریف بالا کاملا واضح و مبرهن بودند، اما هنوز هم بسیاری از افراد این نوع از بازاریابی را با سایر روش‌های آن اشتباه می‌گیرند. بنابراین بهتر است بدانیم:

1) اینفلوئنسر مارکتینگ با تبلیغات توسط سلبریتی‌ها فرق دارد

اینفلوئنسر مارکتینگ با تبلیغاتی که در آن یک هنرمند یا سلبریتی محصولی را در دست می‌گیرد و اذعان می‌کند که به آن علاقه‌مند است، تفاوت دارد. تبلیغات سلبریتی‌ها در عصر کنونی که مردم هوشمندتر و آگاه‌تر شده‌اند، بازگشت سرمایه‌ی مناسبی ندارد. اما اینفلوئنسر مارکتینگ معتبر بوده و کاربران به آن اعتماد دارند.

2) اینفلوئنسر مارکتینگ متفاوت از محتوای تبلیغاتی است

نسخه‌ی ابتدایی اینفلوئنسر مارکتینگ بدین ترتیب بود که در آن فردی با دریافت پول محصول یک برند را در شبکه‌های اجتماعی و یا وبلاگ خود ترویج می‌کرد. این شکل ابتدایی اینفلوئنسر مارکتینگ بود و کاملا شبیه به یک پیام تبلیغاتی بود.

اما امروزه اینفلوئنسر مارکتینگ با یک ایده‌ی خلاقانه که معتبر است و به هیچ وجه شبیه یک پیام تبلیغاتی نیست، پیش می‌رود.

3) یک اینفلوئنسر هرگز نمی‌تواند دنبال‌کنندگان جعلی و فیک استفاده کند

تعداد دنبال‌کنندگان زیاد به هیچ‌وجه نشانه‌ای از اینفلوئنسر بودن افراد نیست. امروزه راهکارهای بسیار ساده‌ای برای افزایش دنبال‌کنندگان یک پیج وجود دارد. یک اینفلوئنسر واقعی علاوه بر دنبال‌کنندگان زیاد، تعاملات زیادی نیز دارد. یک اینفلوئنسر بر روی مخاطبان خود نفوذ دارد و آن‌ها با دل و جان گفته‌های او را قبول دارند.

4) اینفلوئنسر مارکتینگ با جذب طرفدار برای برند تفاوت دارد

طرفدار فردی است که به محصولات برند شما علاقه دارد و در وبلاگ یا شبکه‌های اجتماعی خود از برند شما می‌گوید. اما یک اینفلوئنسر از محصولات یک برند استفاده نکرده است، برند موردنظر براساس شناختی که از اینفلوئنسر دارد از او می‌خواهد تا در صورت تمایل به ترویج محصولات برند موردنظر بپردازد.

حال می‌توانیم تعریف بهتری از اینفلوئنسر مارکتینگ ارائه کنیم.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ در یک کلمه خلاصه می‌شود: اعتبار.

مصرف‌کنندگان امروزی به اندازه‌ی کافی هوشمند هستند، آن‌ها به سادگی پیام‌های تبلیغاتی را از سایر پیام‌های موجود تشخیص می‌دهند. شکل‌گیری افزونه‌های مسدود کننده تبلیغات اینترنتی، ربات‌های مسدود کننده تبلیغات در یوتیوب و مواردی مشابه همه بر این واقعیت اشاره دارند که مصرف‌کنندگان از تبلیغات و بازاریابی سنتی خسته شده‌اند.

شاید تصور کنید که اینفلوئنسر مارکتینگ نیز نوعی تبلیغ است، اما باید به این نوع از بازاریابی از زاویه‌ای دیگر نگاه کنید. اینفلوئنسر همانند یک دوست قابل اعتماد است که بیشتر از سود شخصی به دنبال منافع دنبال‌کنندگانش است. برای همین یک اینفلوئنسر روی تبلیغاتی که انجام می‌دهد بسیار حساس است و هر محصولی را تبلیغ نمی‌کند. شما باید بتوانید به اندازه‌ی کافی ارزشمند باشید تا اینفلوئنسر تمایل داشته باشد که شما را به دنبال‌ کنندگانش معرفی کند.

یکی از مسائل مهم در این زمینه پیدا کردن کانال مناسب برای بازاریابی تاثیرگذاران است. آیا اینفلوئنسر راجع به شما در وبلاگ خود خواهد نوشت؟ فیسبوک؟ اینستاگرام؟ توییتر؟ و یا … .

نمودار زیر که توسط Adweek تهیه شده، نشان می‌دهد که بهترین کانال‌های بازاریابی برای اینفلوئنسر مارکتینگ کدام‌ها هستند؟

اینفلوئنسر مارکتینگ

چگونه یک اینفلوئنسر خوب پیدا کنیم؟

براساس گزارشات منتشر شده بازگشت سرمایه‌ی بازاریابی تاثیرگذاران بسیار بالاست. با این حال، همه چیز به انتخاب‌های شما بستگی دارد. ما سه معیار زیر را برای انتخاب یک اینفلوئنسر مناسب پیشنهاد می‌کنیم:

1) میزان نفوذپذیری

قبل از هر چیزی شما باید مطمئن شوید که فردی که مدنظر قرار داده‌اید، واقعا یک تاثیرگذار است. برای این کار کافیست تعداد دنبال کنندگان او را در نظر بگیرید. معمولا تاثیرگذاران خوب بیش از 30000 دنبال‌کننده دارند.

2) کیفیت تاثیرگذار

آیا دنبال کنندگان فردی که مدنظر دارید، واقعی هستند؟ آیا آن‌ها به اندازه‌ی کافی فعالیت می‌کنند؟ تعداد لایک‌ها و کامنت‌های مشاهده شده در پست‌های قبلی تاثیرگذار می‌تواند میزان موفقیت فرد موردنظر شما را نشان دهد.

3) مرتبط بودن

آیا فعالیت‌های فردی که مدنظر قرار داده‌اید، مناسب صنعت شما است؟ به عنوان مثال، اگر شما در زمینه‌ی پوشاک فعالیت می‌کنید، احتمالا یک اینفلوئنسر در حوزه‌ی بازی‌های ویدیویی نمی‌تواند مناسب شما باشد.

بررسی چند نمونه‌ از اینفلوئنسر مارکتینگ

برند اولد نیوی

اولد نیوی(Old Navy) یکی از شرکت‌های تولیدکننده انواع پوشاک (لباس، کفش و …) است. این شرکت در سال گذشته به بازاریابی تاثیرگذاران روی آورد و از Meghan Rienks که یکی از محبوب‌ترین اینفلوئنسرهای اینستاگرام است، خواست تا برای او تبلیغ کند. رینیکس به جای نشان دادن محصولات به مخاطبانش سعی کرد با آموزش ساخت استایل خوب برای جشن‌ها و روزهای خاص توجه مخاطبانش را جلب کند.

رینیکس یکی از اینفلوئنسرهای کمدی حوزه سبک زندگی است و با بیش از 1.3میلیون دنبال‌کننده در اینستاگرام در حال فعالیت است.

اینفلوئنسر مارکتینگ

شرکت تولیدکننده آب‌میوه Naked

این برند تولیدکننده آب‌میوه آمریکایی است. این آب میوه اولین آبمیوه طبیعی و خالص بود که در سال 1983 تولید شد. آن‌ها از kate lavie که یکی از اینفلوئنسرهای محبوب اینستاگرام بود، خواستند تا برای آن‌ها تبلیغ کند. اکثر پست‌های لاوی مرتبط با سبک زندگی سالم، شاد و 

 

لوکس است و همین موارد باعث شد که مورد توجه برند Naked قرار بگیرد.

اینفلوئنسر مارکتینگ

 

برند کفش اسپری

برند اسپری یکی از برندهای جذاب تولید کننده کفش در جهان محسوب می‌شود. این برند اواخر سال 2016 شروع به استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ کرد. آن‌ها حدود 100 میکرو-اینفلوئنسر در اینستاگرام که مطمئن بودند از طرفداران برندشان هستند، شناسایی کردند و از آن‌ها برای تولید محتوای بصری جذاب کمک گرفتند.

چون کفش یک محصول عمومی بود، آن‌ها سعی کردند از اینفلوئنسرهای در فیلدهای کاری عمومی استفاده کنند.

اینفلوئنسر مارکتینگ

 

فروشگاه اینترنتی هال مارک

 

هال‌مارک که یکی از فروشگاه‌های اینترنتی فروش لوازم تزیینی ، هدیه، جواهرات و اقلام مشابه است، تاکنون کمپین‌های بازاریابی تاثیرگذاران بسیاری را راه‌اندازی کرده است. این برند در آخرین کمپین خود که به مناسبت تعطیلات راه‌اندازی شده بود، از برخی تاثیرگذاران که معمولا تصاویر خانوادگی خود را منتشر می‌کنند، خواست تا تصاویری را با محصولات آن‌ها به اشتراک بگذارند.

اینفلوئنسر مارکتینگ

برند لوئفلر راندال(loefflerrandall)

این برند که تولیدکننده لوازم پوشیدنی جانبی مثل کیف و انواع کفش است، با مجموعه‌ای از هنرمندان، وبلاگ‌نویسان، مدل‌ها و سایر زنان خلاق در ارتباط است و از آن‌ها می‌خواهد تا به صورت مرتب با ایده‌های خلاقانه به ترویج محصولات این برند بپردازند.

اینفلوئنسر مارکتینگ

همان‌طور که دیدید هر کسب وکاری می‌تواند از پتانسیل بازاریابی تاثیرگذاران بهره‌مند شود، آن‌چه که اهمیت دارد، انتخاب تاثیرگذاران مناسب و مرتبط با کسب وکار است. هم‌چنین محتوای تولید شده باید به اندازه‌ی کافی خلاقانه باشد تا کاربران آن را اسپم تلقی نکرده و از آن حس مثبتی دریافت کنند.

دیدگاه خود را ارسال کنید...