«اینفلوئنسر مارکتینگ» یا کمک گرفتن از افراد تأثیرگذار برای تحقق اهداف کسب‌وکار، رویکردی در بازاریابی است که می‌کوشد با جامعه‌ی مخاطبانش از طریق برقراری ارتباط با افراد مورد اعتماد آن‌ها، رابطه ایجاد نماید.

اگر چه منطق اصلی حاکم بر این رویکرد، سابقه‌ای طولانی داشته و ای بسا به روزگار یونانیان باستان برسد، زمانی که قدرت به طور عمده در اختیار طبقه‌ی سناتورها قرار داشت و برای موفقیت و پیش‌برد برنامه‌ها به موافقت و همراهی آنان احتیاج بود.

از آن روزگار تاکنون هر چند مفهوم محوری ثابت بوده، ولی به لحاظ مقیاس، ابزارها و موارد کاربرد، رویکرد «اینفلوئنسر مارکتینگ» تحولات جدی را تجربه نموده است. امروزه رد پای اینفلوئنسر مارکتینگ را همه جا از کمپین‌های سیاسی و برنامه‌های خیریه گرفته تا برندسازی و معرفی محصولات جدید می‌توان مشاهده کرد.

اینفلوئنسر مارکتینگ

با گسترش اینترنت و همه گیر شدن ارتباطات، نوع متفاوتی از اینفلوئنسرها ظهور کرده‌اند که تنها اشتراک‌شان با انواع قدیمی‌تر، فقط در یک نکته نهفته است: همه‌ی آن‌ها بر دیدگاه‌ها و رفتار جامعه‌ی مخاطبان‌شان (کوچک یا بزرگ) موثرند؛ و همین قدرت نفوذ است که موجب گردیده به طور فزاینده‌ای بر اهمیت اینفلوئنسر مارکتینگ افزوده شود.

اینفلوئنسر مارکتینگ روند غالب در تمامی شبکه‌های اجتماعی می‌باشد، اما سهم اینستاگرام در این میان قابل توجه است. مطالعه‌ای که توسط مدیاکیکس (Mediakix) انجام شده نشان می‌دهد که اینفلوئنسر مارکتینگ بر روی اینستاگرام به تنهایی بازاری حدود 1 میلیارد دلار را تا پایان سال 2016 به خود اختصاص داده و پیش بینی می‌شود این مقدار تا پایان سال 2019 دو برابر گردد.

در این مقاله می‌کوشیم شما را با کلیاتی از اینفلوئنسر مارکتینگ آشنا نماییم که می‌تواند به توسعه‌ی کسب‌وکارتان منتهی گردد.

اینفلوئنسر مارکتینگ، رویکردی کاملاً علمی و مستند!

گفتیم که اینفلوئنسر مارکتینگ شکلی از بازاریابی است که می‌کوشد به جای/ در کنار تمرکز بر گروهی انبوه از مخاطبان، همراهی و توجه افراد تأثیرگذار بر مشتریانش را جلب نماید. اشاره گردید که منطق حاکم و مفهوم محوری بر این رویکرد سابقه‌ای قدیمی داشته و در نتیجه به لحاظ علمی و آکادمیک نیز به آن پرداخته شده است.

صرفاً جهت اشاره به مبانی علمی این رویکرد، در این قسمت به یکی از تئوری‌های پشتیبان اینفلوئنسر مارکتینگ پرداخته می‌شود: مدل جریان ارتباطات دو مرحله‌ای (two-step flow of communication). بر اساس این رویکرد اغلب مردم، دیدگاه‌های‌شان را بر اساس نگاه رهبران یا گروه‌های مرجع شکل می‌دهند، که خود تحت تأثیر رسانه‌های گسترده هستند.

مستند بودن چنین نکته‌ای را بسیاری از ما در تصمیمات خودمان نیز تجربه کرده‌ایم. وقتی که در انتخاب یک فیلم برای دیدن یا مقصدی برای سفر کردن سراغ دوست یا آشنایی می‌رویم که او را مطلع و آگاه می‌دانیم، به نوعی تأثیرات اینفلوئنسر مارکتینگ را تجربه کرده‌ایم.

از منظر دیگر رویکردها یا اصطلاحات مشابه رایج در دنیای کسب‌وکار، می‌توان به بازاریابی دهان به دهان (word of mouth marketing) اشاره کرد که به معنای انتقال فرد به فرد پیام‌ها و محتواهای مورد نظر یک کسب‌وکار میان مردم عادی است. از این رو شاید بتوان اینفلوئنسر مارکتینگ را شکلی تقویت شده از بازاریابی دهان به دهان دانست.

شما نمی‌توانید به طور معمول برنامه ریزی کنید که افراد به صورت فرد به فرد محتواهای‌تان را منتشر نمایند. در مقابل اینفلوئنسر مارکتینگ به شما کمک می‌کند تا از طریق همکاری با افراد تأثیرگذار در حوزه‌ی کاری کسب‌وکارتان، محتواهایی تولید کنید که قابلیت انتشار ویروسی را داشته باشد. به بیانی دیگر اینفلوئنسر مارکتینگ می‌تواند شکلی از بازاریابی دهان به دهان است.

چرا اینفلوئنسر مارکتینگ: آمارها و شواهد به ما چه می‌گویند؟

آیا می‌دانستید که منشأ 90 درصد از تأثیرات در فضاهای مجازی، به فقط 3 درصد از افراد مربوط است؟ استفاده از این گروه کوچک برای تأثیرگذاری بر رفتار و دیدگاه‌های مشتریان بالقوه، همان چیزی است که به نام اینفلوئنسر مارکتینگ شناخته می‌شود.

به تازگی تحقیقی در میان بازاریابان حوزه‌های کاری مختلف انجام شده که نشان می‌دهد 94 درصد از آن‌ها معتقدند اینفلوئنسر مارکتینگ یک استراتژی موفق و اثربخش برای کمپین‌های بازاریابی است. به نظر می‌رسد، درصد قابل توجهی باشد؛ این‌طور نیست؟

اما واقعاً دلیل این تمایل و اعتقاد به اینفلوئنسر مارکتینگ در میان بازاریابان چیست؟ آمار و ارقام زیر شاید بتواند این ابهامات را روشن‌تر نماید:

  • فعالیت‌ها و اقدامات شما در شبکه‌های مجازی با کمک گرفتن از اینفلوئنسرها بسیار موثرتر و کارامدتر خواهد بود. از طریق جلب همکاری افراد  تأثیرگذاری که جامعه‌ی مخاطبان نه چندان بزرگ اما بسیار وفاداری دارند (اینفلوئنسر مارکتینگ)، عملکرد برنامه‌های کسب‌وکار شما در شبکه‌های مجازی (سطح مشغولیت کاربران) 16 برابر رسانه‌های پولی و افراد معروف خواهد بود.
  • تنها در اینستاگرام تعداد عکس‌ها و ویدئوهایی که توسط افراد تأثیرگذار منتشر شده و از سوی صاحبان برند مورد پشتیبانی قرار گرفته، رقم بسیار بالایی (9.7 میلیون در سال 2016) را به خود اختصاص داده و روند با شتاب بالایی در حال افزایش است.

آمار اینفلوئنسر مارکتینگ در اینستاگرام

  • مشابه نمودار قبل، برآوردها از حجم بازار مربوط به اینفلوئنسر مارکتینگ در اینستاگرام عددی بسیار بالا را نشان می‌دهد و پیش‌بینی می‌شود که این مقدار در سال‌های آینده نیز روندی صعودی داشته باشد.

حجم بازار اینفلوئنسر مارکتینگ در اینستاگرام

  • استفاده از افراد تأثیرگذار شانس موفقیت برنامه‌های برندسازی شما را بسیار افزایش می‌دهد. 88 درصد از خریداران به توصیه‌ها و تحلیل‌های آنلاین اینفلوئنسرها قبل از تصمیم گیری برای خرید توجه جدی می‌کنند.
  • نسل جدید در تمامی جهان و از جمله در کشور ما بخش قابل توجهی از مشتریان را تشکیل می‌دهند. رفتار این گروه از مشتریان در هنگام خرید تفاوت‌های آشکاری با سایر گروه‌های جمعیتی دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد بکارگیری رویکرد اینفلوئنسر مارکتینگ در جلب نظر آن‌ها موفقیت‌های بیشتری خواهد داشت.
  • 90 درصد از مصرف کنندگان به توصیه‌هایی که از سوی افراد تأثیرگذار صورت می‌گیرد، اعتماد می‌کنند. این عدد در خصوص تبلیغات رسمی فقط حدود 33 درصد است. به بیانی دیگر اگر صرفا به دنبال راه‌های بازاریابی کلاسیک و رسمی باشید، به طور میانگین دو سوم از مشتریان خود را از دست خواهید داد.
  • تنها در سال 2011، حدود 500 میلیارد محتوا از سوی مشتریان با فرمت‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که به محصولات و خدمات مختلف پرداخته است. استفاده از پتانسیل اینفلوئنسر مارکتینگ می‌تواند به حجم عظیمی از محتواهایی جهت دهد که به طور رایگان به تبلیغ و برندسازی شما از سوی مشتریان‌تان منتهی می‌گردد.

دیدگاه خود را ارسال کنید...