بازاریابی برای یک کتاب به اندازه‌ی بازاریابی برای یک صابون سخت و چالش‌برانگیز است. حتی شاید بتوان گفت بازاریابی برای یک کتاب کمی سخت‌تر از سایر محصولات است، چون ارزش و اهمیت یک کتاب غیرملموس است و نمی‌توان آن را به وضوح نشان داد.

از طرف دیگر همه‌ی ما بر این موضوع واقف هستیم که انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستند و بسیاری از کارهایی که انجام می‌دهند، تحت تاثیر دیگران است. این ویژگی بنیادی انسان‌ها به بازاریابان کمک کرده تا شیوه‌های جدید بازاریابی را ایجاد کنند. اینفلوئنسر مارکتینگ نامی است که بر این نوع از بازاریابی نهاده‌اند.

در اینفلوئنسر مارکتینگ برای فروش کتاب، شما فردی را که تاثیر زیادی بر مخاطب دارد و هم‌چنین دنبال‌کنندگان زیادی نیز دارد، انتخاب می‌کنید و از او می‌خواهید تا راجع شما بنویسد تا مخاطبان او نیز با شما آشنا شده و آگاهی از برند شما در نهایت میزان فروش نیز افزایش خواهد یافت.

اگر شما نیز به دنبال بهترین روش‌ها برای بازاریابی کتاب خود هستید، در ادامه چگونگی استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ برای فروش کتاب و بازاریابی آن را به شما معرفی می‌کنیم.

بازاریابی و افزایش فروش یک کتاب

حال که کتاب خود را منتشر کردید، چگونه توجه توجه مردم را به آن جلب خواهید کرد؟ البته که شما می‌توانید از روش‌های سنتی استفاده کنید، اما میزان بازدهی آن روش‌ها نسبت به فعالیت‌هایی که خواهید داشت، بسیار کم خواهد بود.

در چنین شرایطی اینفلوئنسر مارکتینگ بهترین راه برای افزایش فروش شما خواهد بود. بهترین اینفلوئنسرها برای فروش کتاب وبلاگ‌نویسان قدر و متخصصان حوزه‌ی موردنظر شما در شبکه‌های اجتماعی هستند.

بررسی و معرفی یک کتاب توسط اینفلوئنسرها در شبکه‌های اجتماعی و یا وبلاگ‌ها نسبت به فروشگاه‌های آنلاین مزیت‌های بسیاری دارد. اول این‌که شما از طریق جستجوهای گوگل و هشتگ‌ها به مخاطبان هدف خود خواهید رسید، دوم این‌که نتایج بدست آمده سریع و بهینه خواهند بود.

اگر شما بتوانید لیست بلندبالایی از اینفلوئنسرهای مناسب را پیدا کنید و آن‌ها را برای نوشتن بررسی در مورد کتاب خود انتخاب کنید، خیلی سریع همه گیر خواهید شد.

و این نکته را به یاد داشته باشید که کتاب‌هایی که مورد توجه مردم قرار گرفته‌اند و نظرات بسیاری را دریافت کرده‌اند، فارغ از این‌که کیفیت بالایی داشته باشند یا نه، با استقبال بیشتری مواجه بوده‌اند.

اولین قدم برای شروع استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ برای فروش کتاب اینست که در مورد این‌که چرا اینفلوئنسرها باید قبول کنند راجع به کتاب شما بنویسند، فکر کنید.

برخی ممکن است از روی علاقه به مبحثی که شما کار کرده‌اید، این کار را انجام دهند. برخی دیگر ممکن است به خاطر حضور آنلاین و وجهه‌ی اجتماعی این کار را انجام دهند. خلاصه این‌که شما باید شناخت دقیقی داشته باشید از مبحث کتاب‌تان و دلایل کسانی که ممکن است به آن علاقه داشته باشند و به صورت شخصی‌سازی شده با هر یک وارد ارتباط شوید.

امروزه با آسان‌تر شدن دسترسی به اطلاعات، هیچ‌کس بدون خواندن نقد و بررسی‌ها کتابی را خریداری نمی‌کند.

همان‌طور که می‌بینید اینفلوئنسر مارکتینگ بهترین نوع بازاریابی برای یک کتاب محسوب می‌شود و می‌تواند میزان فروش آن را متحول کند.

اینفلوئنسر مارکتینگ برای فروش کتاب: از کجا شروع کنیم؟

۱) ایجاد یک لیست ساده

این کار ممکن بود خیلی پیچیده به نظر برسد، اگر صفحات اکسل نبودند. شما می‌توانید یک اتفاق بسیار بزرگ را در یک ورق اکسل برنامه‌ریزی کنید.

قسمت‌های زیر را در اکسل ایجاد کنید و اطلاعات تمامی وبلاگ‌نویسان و اینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی را در آن وارد کنید.

  • نام

  • اطلاعات تماس

  • لینک به وبلاگ

  • لینک به اکانت رسانه‌های اجتماعی

  • نام کتاب‌هایی که قبلا راجع به آن‌ها نقد و بررسی انجام داده‌اند.

۲) کتاب‌های مشابه را بیابید

نام کتاب‌های مشابه را بررسی کنید و ببینید چه کسانی برای آن‌ کتاب‌ها ریویو یا نقد و بررسی نوشته‌اند. پست‌های آن‌ها را بررسی کنید و در صورتی‌که به نظرتان ایده‌آل آمد، نام آن‌ها را به لیست آماده‌ی خود اضافه کنید.

۳) سیاست‌های وبلاگ‌نویس‌های انتخابی‌تان را چک کنید

بعد از این‌که تعدادی وبلاگ‌نویس و اینفلوئنسر از شبکه‌های اجتماعی پیدا کردید، حال نوبت آنست که از بین آن‌ها بهترین‌ها را انتخاب کنید.

۴) ارتباط با ابنفلوئنسرها را شروع کنید

ارتباط با اینفلوئنسرها بهتر است از ماه‌ها قبل صورت بگیرد. شما می‌توانید قبل از اتمام کتاب‌تان، آن‌ها را دنبال کنید و به شیوه‌های گوناگون با آن‌ها در ارتباط باشید. در پست‌های آن‌ها کامنت بگذارید، نظر خود را راجع به آن‌ها بگویید، در مورد موضوعات مختلف با آن‌ها صحبت کنید و به صورت خلاصه، قبل از این‌که کتاب شما آماده‌ی بازاریابی باشد، با اینفلوئنسرها ارتباط قدرتمندی برقرار کنید.

۵) برای درخواست نقد و بررسی اقدام کنید

حال که ارتباط خوبی با اینفلوئنسرها برقرار کردید، احتمالا رد شدن درخواست شما بسیار کاهش خواهد یافت. متنی راجع به خودتان و اهداف‌تان از نوشتن کتاب و هم‌چنین متنی مختصر راجع به کتاب بنویسید و آن را به فرد موردنظرتان ارسال کنید. سعی کنید متن خود را کوتاه و مختصر انتخاب کنید تا اینفلوئنسر موردنظرتان آن را بخواند و به اندازه‌ی کافی الهام‌بخش و پرانرژی باشید تا اینفلوئنسر انگیزه‌ی لازم برای نوشتن راجع به شما را داشته باشد.

۶) صبور باشید

صبور بودن کلید همه چیز در زندگی است. پس از این‌که با اینفلوئنسرها تماس حاصل کردید و درخواست خود را به روش‌های گوناگون ارائه کردید، منتظر بمانید. آن‌ها را در به عجله نیندازید و اجازه دهید با آرامش تمام برای این کار تصمیم‌گیری کنند.

پس از نوشتن نقد و بررسی

تشکر کنید

پس از این‌که اینفلوئنسر موردنظر شما راجع به کتاب شما نوشت، صرف‌نظر از این‌که گفته‌های وی مثبت یا منفی بود، از آن‌ها تشکر کنید و یک نسخه‌ی رایگان از محصول‌تان در اختیار آن‌ها قرار دهید.

به اشتراک بگذارید

نوشته‌های اینفلوئنسرها راجع به کتاب‌تان را به اشتراک بگذارید تا قدرت کتاب شما را در ذهن آن‌ها حک کند.

هم‌چنین می‌توانید به پست وبلاگ اصلی خود و یا خرید لینک بدهید تا بیشترین بازدهی را از اینفلوئنسر مارکتینگ خود دریافت کنید.

دیدگاه خود را ارسال کنید...