اینفلوئنسر مارکتینگ به سرعت به یکی از موثرترین استراتژی‌های بازاریابی تبدیل شد. طبق داده‌های Adweek حدود ۹۴٪ از بازاریابان از اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده می‌کنند و آن را موثر می‌دانند. تحقیق دیگری که توسط Ogilvy انجام شد، نشان می‌دهد که ۷۴درصد از خریدها توسط پیشنهادات و گفت‌وگوها در شبکه‌های اجتماعی صورت گرفته است.

با توجه به یافته‌های مطالعات بالا، جای تعجب نیست که بازاریابان از استراتژی‌های اینفلوئنسر مارکتینگ برای دستیابی به اهداف تجاری خود بهره بگیرند. متاسفانه عجله برای استفاده از استراتژی‌های اینفلوئنسر مارکتینگ، برخی را از بازاریابان را دچار اشتباهات رایج اینفلوئنسر مارکتینگ می‌کند.

در این مقاله اشتباهات رایج اینفلوئنسر مارکتینگ که اغلب بازاریابان مرتکب شده‌اند را با شما در میان می‌گذاریم.

۱) عدم درک صحیح از مخاطب

اگر شما مشتری خود را به خوبی نشناسید، هرگز قادر به ایجاد یک استراتژی بلندمدت نخواهید بود، بازاریابانی که هنوز یک شخصیت بازاریابی واضح و مشخص ندارند، باید برنامه‌های خود را به تعویق بیندازند تا درک درستی از مشتری و علایق او بدست آورند.

برای ایجاد شخصیت بازاریابی (برخی از برندها دارای چندین شخصیت بازاریابی هستند) لازم است عادت‌های خرید، اطلاعات دقیق، اطلاعات جمعیتی و اطلاعات روانشناختی را به خوبی درک کنید. معمولا این اطلاعات را می‌توانید از طریق مصاحبه‌های مشتریان جمع‌آوری کنید.

هنگامی‌که درک دقیقی از مخاطبان خود پیدا کردید، شناسایی اینفلوئنسرهای مناسب بسیار ساده‌تر خواهد بود. علاوه بر این، شما قادر خواهید بود تا به اینفلوئنسرها خلاصه‌ای ارزشمند از مخاطبان‌تان ارائه کنید که به آن‌ها کمک خواهد کرد تا به اهداف بازاریابی و کسب وکارتان بیشتر کمک کنند.

۲) عجله کردن برای شروع یکی از اشتباهات رایج اینفلوئنسر مارکتینگ

بسیاری از بازاریابان، همان لحظه که اهمیت نوع خاصی از بازاریابی را متوجه می‌شوند، سریعا برای آن اقدام می‌کنند، اما باید بدانید که اینفلوئنسر مارکتینگ از آن‌جایی که به رفتارهای انسانی وابسته است، فوق‌العاده پیچیده می‌باشد.

قبل از اقدام به استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ راجع به آن اطلاعات کافی بدست آورید و برای آن برنامه‌ریزی و استراتژی دقیقی داشته باشید.

۳) استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ در کانال‌های اشتباه

اینفلوئنسر مارکتینک نیز همانند سایر انواع بازاریابی علم مشخصی دارد. این نوع از بازاریابی در تمامی کانال‌ها بازدهی یکسانی نخواهد داشت. باز هم نتایج به مخاطبان شما وابسته است. به عنوان مثال، کمپین‌هایی که برای هدف قرار دادن نوجوانان وجوانان طراحی خواهند شد، بهتر است در اینستاگرام اجرا شوند و کمپین‌هایی که برای افراد حرفه‌ای و کسب وکاری طراحی می‌شوند بهتر است از اینستاگرام استفاده کنند.

۴) استفاده از سلبریتی مارکتینگ به جای اینفلوئنسر مارکتینگ

پیدایش اینفلوئنسر مارکتینگ به اوایل سال ۱۷۶۰ بر می گردد در آن زمان شخصی با نام جوزایا برای تاسیس شرکت چینی خود از این روش استقاده کرد اما اخیرا با نام ویژه‌ی اینفلوئنسر مارکتینگ و قوانین خاص خود پا به عرصه‌ی میدان گذاشته است و به عنوان یک علم مورد استفاده قرار می گیرد. یک بررسی تحقیقاتی از ۶۰۰۰ کاربر اینترنت نشان داد که ۸۲ درصد از کاربران به گفته‌های سایر کاربران و خصوصا افراد مجازی که به آن‌ها اعتماد دارند عمل می کنند.

با این حال، بسیاری از بازاریابان اینفلوئنسر مارکتینگ با سلبریتی مارکتینگ اشتباه می‌گیرند. اینفلوئنسرها کسانی هستند که با صنعت شما در ارتباط هستند و تاثیر بسیار زیادی بر دنبال‌کنندگان‌شان دارند. در حالی‌که به نظر می‌رسد اینفلوئنسرهای مشهور بازدهی بیشتری ارائه کنند، اما تحقیقات نشان می‌دهند کمپین‌هایی با ۳۰ تا ۴۰ میکرو اینفلوئنسر بازگشت سرمایه بیشتری ارائه کنند.

۵) توجه نداشتن به فراخوان به عمل‌ها

فراخوان به عمل‌ها را می‌توان کلید موفقیت در اینفلوئنسر مارکتینگ دانست. اگر شما با استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ کاربرانی را جذب کنید، اما قادر به تبدیل آن‌ها به مشتری نباشید، کمپین و تلاش‌های شما ارزش چندانی نخواهد داشت.

بسیاری از برندها کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ خود را راه‌اندازی می‌کنند، اما به قدم بعدی فعالیت‌های خود توجهی ندارند. به یاد داشته باشید که تبلیغ اینفلوئنسرها تنها قدم اول برای فعالیت‌های شما است. سپس شما باید بتوانید افرادی را که جذب کرده‌اید به مشتری تبدیل کنید.

۶) توجه نکردن به اهمیت تحلیل‌های رقابتی

تجزیه و تحلیل رقبا، خصوصا زمانی‌که استراتژی‌های خاص بازاریابی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بسیار پراهمیت است. برندها باید از رقبای خود و اینفلوئنسرهایی که با آن‌ها همکاری داشته‌اند، اطلاعات کافی داشته باشند.

به عنوان مثال، اگر اینفلوئنسری با رقیب شما کار کرده باشد، همکاری مجدد شما با او چندان صحیح به نظر نمی‌رسد. اما پیدا کردن تاثیرگذارترین کمپین‌های رقبا و توجه به نقاط قوت و ضعف آن‌ها می تواند به شما ایده‌های بسیار خاصی ارائه کند.

۷) عدم توجه به داده ها و بهبود عملکرد

اندازه گیری اولین گام است که منجر به کنترل و در نهایت بهبود عملکرد می‌شود .اگر کسی چیزی را اندازه گیری نکند نمی‌تواند آن را درک کند و بنابراین نمی‌تواند آن را بهبود بخشد. براساس مطالعات تجزیه و تحلیل عملکرد برنامه‌های اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از سه چالش مهم اینفلوئنسر مارکتینگ در سال آینده خواهد بود.

۸) شتاب در دستیابی به نتایج یکی از اشتباهات رایج اینفلوئنسر مارکتینگ

بازاریابان باید درک کنند که اینفلوئنسر مارکتینگ در بلندمدت نتیجه‌بخش خواهد بود. جی بائر که یکی از بازاریابان مشهور جهان است و تجربه‌ی زیادی در زمینه‌ی اینفلوئنسر مارکتینگ دارد، می‌گوید هیچ کمپین اینفلوئنسر مارکتینگی در عرض چند روز به موفقیت دست نمی‌یابد، بلکه کمپین‌های موفق حاصل چند ماه تلاش، ارتباطات واقعی و شبکه‌سازی‌های صحیح است.

۹) انتخاب یک آژانس اینفلوئنسر مارکتینگ کم‌تجربه

انتخاب اینفلوئنسرهای مناسب برای هر برندی یک چالش بسیار بزرگ و مهم محسوب است، چرا که موفقیت با انتخاب‌های صحیح و تصمیم‌گیری‌های به موقع حاصل می‌شود. از این رو، بسیاری از برندها ریسک نکرده و سعی می‌کنند از آژانس‌های متخصص برای این کار کمک بگیرند. استارت‌آپ کاردرست که با یک ایده‌ی خاص به این حوزه وارد شده است، می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند.

کاردرست با شبکه‌ی عظیمی از اینفلوئنسرها در ارتباط است و می‌تواند با تحلیل‌های دقیق مناسب‌ترین کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ را برای برندها اجرا کند و آن‌ها را از ارتکاب اشتباهات رایج اینفلوئنسر مارکتینگ در امان نگه دارد.

دیدگاه خود را ارسال کنید...