اگر از اینستاگرام برای کسب‌وکارتان یا به عنوان کسب‌وکارتان استفاده می‌کنید، احتمالاً از خودتان پرسیده‌اید که چگونه می‌توان از امکانات جدید اینستاگرام نظیر اینستاگرام استوری بهره گرفت. در این صورت، در این مقاله بخشی از پاسخ‌های‌تان را خواهید یافت.

استوری اینستاگرام چیست؟

چندی پیش اینستاگرام ویژگی جدیدی ارایه کرد تحت عنوان استوری اینستاگرام (Instagram Stories) کپی مستقیم از ابداع اسنپچت (Snapchat) می‌باشد که البته بخشی از آن در نسخه‌ی اینستاگرامی حذف گردیده است. خود اینستاگرام در توضیح این ویژگی می‌نویسد: «اینستاگرام همیشه جایی برای به اشتراک‌گذاری لحظاتی بوده‌ است که مایلید به خاطر بسپارید. حالا شما می‌توانید که بخش‌های برجسته‌ی یک روز یا هر چیز دیگری بین این دو را نیز با دوستانتان به اشتراک بگذارید».

مشابه استوری‌های اسنپچت، استوری‌های اینستاگرام به شما اجازه می‌دهند که عکس‌ها و ویدئوهایی را با ترتیب زمانی منتشر کرده و به بیانی دیگر داستانی از یک روز را روایت کنید. این تصاویر و ویدئوها در مجموعه‌ی تصاویر صفحه‌ی اینستاگرام‌تان ذخیره نشده و بعد از گذشت 24 ساعت هر چیزی که در استوری اینستاگرام‌تان منتشر کرده‌اید، محو می‌شود.

با استفاده از استوری‌های اینستاگرام، شما دیگر نگران انتشار بیش از حد تصاویر و ویدئوها نخواهید بود، چرا که می‌توانید هر چقدر که مایلید محتواهای مختلف را منتشر نمایید، بدون این که کل فیدهای فالوئرهای‌تان را اشغال نمایید. در واقع آن‌ها می‌توانند هر زمان که مایل بودند به سراغ استوری‌های شما بروند و تعداد بالای تصاویر و ویدئوها مزاحمتی ایجاد نخواهد کرد.

قابلیت‌های هوش مصنوعی اینستاگرام، ترتیب استوری‌ها را به صورتی برای کاربران نمایش می‌دهد که بیشترین همخوانی را با فعالیت‌ها و علاقه‌مندی‌های‌شان در فیس‌بوک و اینستاگرام داشته باشد. علاوه بر این در تب اسکپلور اینستاگرام نیز نمایش داده می‌شود تا بتوانید به سادگی استوری‌های جدید و کاربران جدیدی را بیابید. در کنار این قابلیت، می‌توان از طریق سرچ نیز، استوری‌های اینستاگرامی دیگری یافت.

چرا باید از استوری‌های اینستاگرام برای کسب‌وکارتان استفاده کنید؟

استوری اینستاگرام در آگوست 2016 معرفی شد، اما در همین مدت زمان بسیار کوتاه توانست تأثیر زیادی بر تجربه کاربران اینستاگرام داشته باشد. آمارهای ارائه شده از سوی این پلتفرم گویای آن است که در کمتر از 6 ماه، این ویژگی 150 میلیون کاربر فعال روزانه پیدا کرده است. رسیدن به چنین آماری برای اسنپچت حدود 6 سال به طول انجامید.

نکته‌ی جالب و تأمل برانگیز آن است که این امکان اینستاگرام صرفاً برای ارتباط با دوستان استفاده نشده است. یک سوم از پر بازدیدترین استوری‌ها به کسب‌وکارها مربوط می‌باشند.

اینستاگرام آمارهای وسوسه برانگیز دیگری را نیز اعلام کرده است: یک پنجم از استوری‌های اینستاگرام از بازدیدکنندگان‌شان پیام مستقیم دریافت کرده‌اند و حدود 70 درصد آن‌ها را همراه با صدا تماشا کرده‌اند – که تمایز جدی اینستاگرام را با پلتفرم‌هایی نظیر فیس‌بوک نشان می‌دهد که اغلب کاربران‌شان ترجیح می‌دهند ویدئوها را بدون صدا ببینند (این مسأله نشان دهنده‌ی میزان علاقه‌مندی و سطح بالای مشغولیت (Engagement) کاربران اینستاگرام است).

البته نباید از ذهن دور داشت که نسبت‌های ذکر شده به یک جامعه‌ی کوچک و محدود مربوط نیست؛ در خصوص پلتفرمی با محبوبیت فزاینده‌ی اینستاگرام مطرح است. این اپلیکیشن بیش از 600  میلیون کاربر دارد که به طور متوسط 95 میلیون عکس و ویدئو را در هر روز منتشر می‌کنند و از سوی دیگر 4.2 میلیارد پست نیز هر روز لایک می‌شود.

با این همه نکته کلیدی آن است که نزدیک به 50 درصد از برندها در اینستاگرام حضور دارند و بسیاری از آن‌ها از امکانات جدیدی نظیر استوری اینستاگرام استفاده می‌کنند. چرا کسب‌وکار شما یکی از آن‌ها نباشد؟

استراتژی‌هایی برای استفاده کسب‌وکارها از استوری اینستاگرام

هر ویژگی جدید در اینستاگرام، می‌تواند به عنوان فرصتی برای رشد و توسعه‌ی کسب‌وکار به شمار آید. بخشی از استراتژی‌ها و رویه‌ها در طی زمان و از طریق آزمون و خطا بدست می‌آید، با این حال بر اساس نمونه‌های موفق بکار گرفته شده، استراتژی‌های زیر را برای استفاده از استوری اینستاگرام به شما پیشنهاد می‌کنیم:

یک روز واقعی از کسب‌وکارتان را به نمایش بگذارید.

از استوری‌های اینستاگرام برای به اشتراک گذاری سوی دیگر برند خود استفاده کنید؛ آن بخشی که برای مخاطبان‌تان جذاب بوده و در عین حال از منبع دیگری دسترسی به آن‌ها امکان‌پذیر نیست. نشان دادن اتفاقات به ظاهر ساده و غیررسمی کسب‌وکار، برای شما و برندتان هویتی انسانی‌تر، ملموس‌تر و صمیمانه‌تر ایجاد می‌کند که امکان بیشتری را برای ایجاد هم‌حسی، وفاداری و تعامل با مخاطبان فراهم می‌آورد. تصویر زیر به استوری اینستاگرام یکی از رستوران‌ها در نیویورک اختصاص دارد.

نمونه ای از استوری اینستاگرام در رستورانی در نیویورک

محتوای بلاگ خود را به چند بخش خیلی کوچک تقسیم کرده و از طریق استوری اینستاگرام به نمایش بگذارید.

اگر دنبال راه جدیدی برای نمایش محتواهای متنی خود هستید، ما به شما استوری اینستاگرام را پیشنهاد می‌کنیم. محتواهایی که در مورد چگونگی انجام یک کار، مثلاً آشپزی، طراحی دکوراسیون منزل، و بسیاری موضوعات دیگر هستند، از طریق این فرمت قابل ارایه می‌باشند.

Real Simple مثالی واقعی از یک مجله سبک‌ زندگی معروف است که بخشی از محتواهای خود را از طریق استوری اینستاگرام منتشر می‌کند (تصویر زیر). این عکس‌ها در مجموع ارائه دهنده‌ی محتواهای مفیدی هستند که به سادگی از سوی مخاطبان قابل دریافت بوده و در پایان افراد را به وب‌سایت اصلی شرکت هدایت می‌کنند.

نمایش محتوای بلاگ پست‌ها از طریق استوری اینستاگرام

محصولات‌تان را در عمل به مشتریان نشان دهید.

اگر می‌خواهید تا یکی از محصولات‌تان را پروموت کنید، استوری اینستاگرام راهی بسیار عالی برای نشان دادن این امر به کاربران است که محصول شما در عمل چه کارایی دارد و چگونه عمل می‌کند. از این طریق مشتریان را به استفاده از محصولات‌تان تشویق می‌کنید یا می‌توانید به آن‌ها نشان دهید که با استفاده از محصول شما قادر به انجام چه کارهایی هستند.

به عنوان مثال، ویتامیکس (Vitamix) یک برند بلندر معروف است که از استوری‌های اینستاگرام برای نمایش نحوه کار محصولات خود استفاده می‌کند.

نمایش چگونگی کارکرد محصول از طریق استوری اینستاگرام

جمع‌بندی

استوری اینستاگرام ابزاری جدید از سوی این پلتفرم است که مانند بسیاری از پدیده‌ها و روندهای کسب‌وکار، فرصت‌های بی‌شماری را برای درآمدزایی و توسعه‌ی کسب‌وکار در خود پنهان دارد. از این رو لازم است استفاده از این ابزار را در برنامه‌ی تولید محتوای ایسنتاگرامی خود بگنجانید.

دیدگاه خود را ارسال کنید...