طی سال‌های اخیر اینفلوئنسر مارکتینگ محبوبیت بسیاری بین بازاریابان پیدا کرد، نمودار گوگل ترندز این موضوع را اثبات می‌کند. با این حال، در کشور ما مفهوم اینفلوئنسر مارکتینگ به تازگی جا افتاده و کم‌کم در حال رشد است.

اینفلوئنسر مارکتینگ نیز همانند سایر انواع بازاریابی به یک فرآیند منظم و سیستماتیک نیاز دارد. کارشناسان مختلف مراحل گوناگونی را برای این نوع از بازاریابی مطرح می‌کنند، اما براساس آن‌چه که در وبلاگ معتبر منشن آمده است، مراحل زیر اصلی‌ترین مراحل تنظیم استراتژی مناسب برای اینفلوئنسر مارکتینگ است.

استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ

اجرای منظم این مراحل به شما کمک خواهد کرد تا به شیوه‌ای صحیح از اینفلوئنسر مارکتینگ بهره بگیرید و از ارتکاب اشتباهات رایج در امان بمانید.

1) اهداف و شاخص عملکرد کلیدی خود را تعیین کنید

تمام تحقیقات شما و تمام برنامه‌ریزی‌های‌تان باید حول اهداف و شاخص عملکرد کلیدی(KPI) شکل بگیرد. شاخص عملکرد کلیدی در واقع نتایج موردانتظار شما از اجرای یک کمپین است.

همان ابتدای شروع فعالیت خود می‌بایست آن‌چه را که می‌خواهید در پایان به آن برسید، مشخص کنید.

به عنوان مثال، یکی از وب‌سایت‌های معروف به نام BuzzStream در تلاش بود تا یک کتابچه‌ی الکترونیکی را با اینفلوئنسر مارکتینگ ترویج کند، از همین رو، در همان ابتدای کار اهداف زیر را برای خود در نظر گرفت.

استراتژی اینستاگرام مارکتینگ

2) شخصیت اینفلوئنسرهای مدنظر خود را ترسیم کنید

یکی از اشتباهات بزرگی که کسب وکارها در اینفلوئنسر مارکتینگ خود انجام می‌دهند، اینست که مستقیما بعد از تعیین اهداف به سراغ اینفلوئنسرها می‌روند. قبل از ایجاد لیست اینفلوئنسرها، شما باید تاثیرگذاران مدنظر خود را از لحاظ شخصیت و پرسونا شناسایی کنید.

این موضوع به شما کمک می‌کند به سراغ مناسب‌ترین افراد بروید.

هنگام طراحی شخصیت‌های اینفلوئنسرهای خود این سوالات را مطرح کنید:

 • مکالمات و صحبت‌های مرتبط با صنعت شما در کدام کانال‌ها بیشتر صورت می‌گیرد؟

 • چه چیزی به مخاطبان هدف انگیزه می‌دهد تا محتوایی را به اشتراک بگذارند؟

 • آیا در صنعت شما تعداد اینفلوئنسرها زیاد است و تشخیص آن‌ها سخت است و یا همانند صنعت تکنولوژی افراد حرفه‌ای و تاثیرگذار مشخص هستند؟

 • اینفلوئنسرهای صنعت شما به اشتراک‌گذاری چه محتواهایی بیشتر علاقه و تمایل دارند؟

برای شناخت صحیح اینفلوئنسرها شما باید دقیقا بدانید که چه چیزی باعث انگیزه‌بخشی به آن‌ها می‌شود و یا اغلب به انجام چه کاری تمایل دارند. اما این کار فوق‌العاده چالش‌برانگیز است، به همین دلیل بهتر است از جنبه‌ی دیگری به موضوع نگاه کنید.

در واقع بهتر است از دید و منفعت خود به موضوع نگاه کنید، انتخاب کدام اینفلوئنسرها برای من بیشترین مزیت را فراهم خواهد کرد.

در زیر، شخصیت‌هایی که BuzzStream برای اینفلوئنسرهای خود طراحی کرده بود را مشاهده می‌کنید.

استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ

3) جستجو و یافتن اینفلوئنسرهای مناسب

براساس اینفلوئنسر موردنظر شما روش‌های جستجو نیز متفاوت خواهد بود. در ادامه چند راه ساده برای یافتن اینفلوئنسرها را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

 • جستجوی لینکدین یکی از بهترین راه‌ها برای شناسایی اینفلوئنسرهای حوزه‌ی تخصصی شما است.

 • بررسی هشتگ‌های مربوط به صنعت شما و انتخاب افرادی که علاوه بر دنبال‌کنندگان زیاد، محتوای با کیفیت و تعاملات زیاد نیز دارند.

 • استفاده از ابزارهای مخصوص برای اینفلوئنسر مارکتینگ هم‌چون Followerwonk و Traackr . اما این ابزارها برای زبان فارسی به اندازه‌ی کافی پاسخگو نیستند. خوشبختانه در زبان فارسی هم ابزارهای مناسبی برای این کار وجود دارد، کاردرست می‌تواند در انتخاب اینفلوئنسرهای مناسب از میان شبکه‌ی اینفلوئنسرهایش به شما کمک کند.

4) قبل از درخواست، ارتباطات خود را با اینفلوئنسرها بهبود بخشید

به یاد داشته باشید که ده‌ها برند مثل برند شما در تلاش برای جلب توجه اینفلوئنسرها هستند. براساس تحقیقات انجام شده بسیاری از اینفلوئنسرها با برندهایی همکاری می‌کنند که فرصت‌های ارزشمندی برای مخاطبان و دنبال‌کنندگان آن‌ها فراهم آورند. به عبارت ساده‌تر، برای اینفلوئنسرها هیچ چیزی به اندازه‌ی منفعت مخاطبان‌شان ارزشمند نیست.

از همین رو، در همکاری با برندها بسیار بااحتیاط رفتار می‌کنند. برقراری ارتباط قبل از درخواست یکی از بهترین استراتژی‌ها برای جلب توجه اینفلوئنسر موردنظرتان است. برای این‌کار می‌توانید فعالیت اینفلوئنسر موردنظر را در شبکه‌های اجتماعی مختلف بررسی کنید، علایق و رفتارهای او را موردبررسی قرار دهید و یک ایده‌ی خوب برای شروع ارتباط با اینفلوئنسر پیدا کنید.

به عبارت ساده‌تر، پول شاید انگیزه‌ی لازم برای اینفلوئنسر باشد، اما مطمئنا کافی نیست.

چه چیزی از اینفلوئنسرها می‌خواهید؟

هنگامی که درخواست شما توسط اینفلوئنسر قبول شد، باید نسبت به درخواست خود کاملا شفاف باشید. چند موردی که حتما باید با اینفلوئنسر در میان بگذارید:

 • پیام برند و هویت رسمی آن را با اینفلوئنسر در میان بگذارید.

 • محصولات و خدمات خود را به طور کامل شرح دهید.

 • بینش و ایده‌های خود برای محصولات جدید را شرح دهید.

 • نتایج مورد انتظار خود را از کمپین با آن‌ها در میان بگذارید و نظر آن‌ها را در این مورد بدانید.

نکته‌ی مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید اینست که با احترام کامل با اینفلوئنسر برخورد کنید. فقط به خاطر این‌که شما برای این‌کار پول صرف می‎‌کنید، دلیل نمی‌شود که با اینفلوئنسر مثل کارمندان‌تان برخورد کنید. شما به نفوذ و تخصص آن‌ها نیاز دارید و هیچ‌کسی نمی‌تواند به اندازه‌ی آن‌ها به رشد کسب وکار شما کمک کند.

5) چگونه موفقیت کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ خود را اندازه‌گیری خواهید کرد؟

یکی از مشکلات اساسی که اینفلوئنسر مارکتینگ دارد، اینست که نمی‌توان میزان تاثیرگذاری یک کمپین را به طور دقیق پیش‌بینی و انداز‌ه‌گیری کرد. با این‌حال، کمپین‌های قبلی که اینفلوئنسر مورد نظر شما اجرا کرده است، می‌تواند به شما ذهنیت‌هایی ارائه کند.

اما چگونه بعد از کمپین میزان اثرگذاری را اندازه‌گیری کنیم؟

چند متریک ساده برای اندازه‌گیری میزان اثرگذاری کمپین وجود دارد

 • میزان ترافیک ارسالی به وب‌سایت شما

 • میزان تعاملات اجتماعی روی پست منتشر شده

 • میزان افزایش فروش در آن بازه‌ی زمانی خاص

 • میزان افزایش ورودی‌های دایرکت به وب‌سایت شما

اندازه‌گیری میزان تاثیرگذاری یک کمپین و تجزیه تحلیل اشتباهاتی که در حین اجرای کمپین رخ داد، می‌تواند در کمپین‌های بعدی راهنمای مناسبی برای شما باشد.

در بالا با 5 مرحله‌ی اساسی استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ آشنا شدید، اگر این مراحل را به ترتیب و با دقت کافی انجام دهید، در پایان یک کمپین موفق خواهید داشت. این نکته را هم به یاد داشته باشید که شکست یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ نباید شما را از اثرگذار بودن آن ناامید کند. همان‌طور که یک کمپین ایمیل مارکتینگ به آزمون و خطاهای بسیاری نیاز دارد؛ یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ نیز نیازمند آن است.

دیدگاه خود را ارسال کنید...