در حال حاضر اینفلوئنسر مارکتینگ مورد توجه بسیاری از برندها قرار گرفته است و بسیاری از کارشناسان آینده‌ اینفلوئنسر مارکتینگ را بسیار روشن تصور می‌کنند، به طوری که اکثر بازاریابان سعی میکنند تا بودجهی موردنظر برای این نوع از بازاریابی را افزایش دهند.

۸۴ % از متخصصان بازاریابی در حال برنامهریزی برای بازاریابی اینفلوئنسر مارکتینگ هستند و کسانی که از آن استفاده میکنند سعی دارند آن را بیشتر در اولویت استراتژی بازاریابی خود قرار دهند.

نگاهی بیندازید به نمودار افزایش محبوبیت اینفلوئنسر مارکتینگ با گذشت زمان.

براساس آماری که از RhythmOne در سال ۲۰۱۶ به دست آمده است میزان ارزش متوسط به دست آمده از برنامههای اینفلوئنسر مارکتینگ، ۱.۴ برابر بیشتر نسبت به سال ۲۰۱۵ بوده است. نکتهی دیگر در مورد اینفلوئنسر مارکتینگ ارزانتر بودن آن نسبت به سایر انواع تبلیغات است و همین امر باعث میشود تا با گذشت زمان، برندها بیشتر به آن اهمیت دهند.

این‌ها مواردی هستند که بارها در وبلاگ کاردرست به آن پرداخته‌ایم، حال میخواهیم ببینیم کارشناسان چه آینده‌ای برای این نوع از بازاریابی متصور هستند.

۵ پیش‌بینی جذاب برای آینده اینفلوئنسر مارکتینگ

۱) افزایش تمرکز بر حمایت از کارکنان

بر اساس گزارشی که اخیرا توسط Social Media Today انجام شده است، ۳۱ % از شرکتهایی که دارای رشد بالا هستند، از برنامه ی حمایتی از کارکنان استفاده می‌کنند. در سال‌های اخیر این کارمندان شرکت‌ها هستند که اعتماد و وفاداری مشتریان را منجر می‌شوند. شرکت‌هایی که کارمندهای متخصص در تولید محتوا راجع به شرکت و تبلیغ برای آن دارند، موفق‌تر از بقیه خواهند بود.

به عبارتی دیگر کارکنان بازاریابان برندها خواهند شد و به افراد صحیح و مناسب پیامهای مورد نیاز را رسانده و به نوعی به اینفلوئنسرها تبدیل خواهند شد.

کارشناسان معتقدند آینده اینفلوئنسر مارکتینگ تا حد زیادی به کارمندان شرکت‌ها و میزان تعهد، وفاداری و رضایت آن‌ها بستگی خواهد داشت. این موضوع نوید یک اتفاق نو است، این باعث خواهد شد اندکی از جو سنتی شرکت‌ها خارج شویم و کار تیمی به یک اولویت مهم در سازمان‌ها تبدیل شود.

۲) ظهور اینفلوئنسرهای سطح ۲ یا سطح میانی

اینفلوئنسرهای سطح میانی کسانی هستند که نه از شهرت بسیار بالای اینفلوئنسرهای بسیار مشهور هم‌چون بازیگران برخوردارند و نه نفوذ کمی بین مردم دارند.

آن‌ها افرادی هستند متخصص که با تولید محتوای باکیفیت در فضاهای مجازی به یک اینفلوئنسر تبدیل می‌شوند.

بنابراین رفته رفته اینفلوئنسر مارکتینگ به کیفیت و تخصص تبدیل خواهد شد. این روزها خصوصا در کشور اینفلوئنسرها کسانی هستند که افرادی برونگرا و اجتماعی هستند، اما در سال‌های آینده تخصص در یک حوزه‌ی مشخص به ویژگی‌های اینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی افزوده خواهد شد.

۳) ظهور ابزارها و استارت‌آپ‌های جدید در حوزه‌ی اینفلوئنسر مارکتینگ

در سال گذشته شاهد ظهور استارت‌آپ‌های بسیاری در این حوزه حتی در کشور خودمان بودیم، از ایده‌هایی برای وصل کردن اینفلوئنسرها و برندها به هم تا ابزارهایی برای سنجش میزان موفقیت یک اینفلوئنسر.

در سال‌های آینده با توسعه‌ی اینفلوئنسر مارکتینگ، شاهد ایده‌های موثرتر و جدیدتر خصوصا برای ساده‌تر کردن فعالیت‌های اینفلوئنسرها خواهیم بود.

۴) افزایش و تغییر کانال‌های اجتماعی

اینفلوئنسرها باید برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی جدیدتر آماده‌ شوند. شبکه‌های اجتماعی جدیدتر و کمی متفاوت‌تر; چرا که روز به روز با تکنولوژی‌های جدیدتری مواجه خواهیم شد.

تنها کاری که اینفلوئنسرها می‌توانند انجام دهند، اینست که هر چه که می‌توانند بر مهارت‌های خود کار کنند و خود را به یک متخصص واقعی تبدیل کنند.

هم‌چنین آن‌ها باید از تکنولوژی‌ها و تغییراتی که در آینده‌ای نزدیک شاهد آن خواهند بود، اطلاعات کسب کنند.

۵) یک نسخه مجازی از خودتان!!!!

اتفاق دیگری که در آینده ممکن است، شاهد آن باشیم، فعال شدن حساب‌ها و پروفایلهای بی حس و حال رسانه های اجتماعی است. منظور چیست؟! ساده است، در حال حاظر حسابهای توئیتر، فیسبوک، اینستاگرام و نمایانگر احساسات، افکار و اندیشههای ما هستند ولی چه فایده اگر برای تعامل با دیگران استفاده نشوند؟!!

اتفاقی که در سالهای آینده به خاطر وجود این حساب ها و پروفایل ها رخ خواهد داد شکل‌گیری یک نسخهی دیجیتال از خودمان است.

اینفلوئنسرها دارای میلیون‌ها دنبال‌کننده هستند، با فعالیت بیشتر بر تعداد این دنبال‌کننده‌ها افزوده خواهد شد و مشکلی که پیش خواهد آمد:

اگر نتوانید به همه ی افراد پاسخ بدهید چی اتفاقی میافتد؟؟؟؟؟ برای از بین بردن این مشکل رباتهای هوشمندی ایجاد میشود که به سوالات کاربران پاسخ دهد و به مشارکت و گفتگو با آنها بپردازد.

در آینده یکی از دست آوردهای اینفلوئنسر مارکتینگ میتواند تاثیرگذارهایی ساخته شده با هوش مصنوعی باشند. مردم علاقه به پیروی از فکرهای دیجیتال دارند. در یک مثال ساده میکی موس را در نظر بگیرید. آیا میکی موس یک شخص واقعی است؟ نه؟! اما هوش مصنوعی میکی موس در یک پلتفرم اجتماعی توانایی برقراری ارتباط با میلیونها کودک را در یک زمان دارد.

این اتفاق می‌تواند اینفلوئنسر مارکتینگ را به عنوان یک صنعت به سطح کاملا متفاوت ببرد.

نتیجه‌گیری آینده اینفلوئنسر مارکتینگ

نکتهی قابل توجه و جالب این است هم‌اکنون حدود ۴۸ % از استراتژی‌های بازاریابی B2C از اینفلوئنسرمارکتینگ استفاده می‌کنند و این عدد به مرور زمان بیشتر خواهد شد.

سال ۲۰۱۷ سال پایان دادن به سردرگمیها در مورد اینفلوئنسر مارکتینگ بود. امسال ما توانستیم به ذهنیت جالب و باارزشی در حوزه‌ی اینفلوئنسر مارکتینگ دست پیدا کنیم. ما توانستیم کمی از فضای تبلیغات سنتی خارج شویم و دنیای جدیدی از تبلیغات را با روش‌های دوست‌داشتنی‌تر، بی‌آزارتر و بهتر بسازیم.

افراد با عنوان اینفلوئنسرها می‌توانند در مقیاس بسیار بزرگ و باورنکردنی مردم را تحت تاثیر خود قرار دهند و محتوای مورد نظر خود را به راحتی انتقال دهند. در کنار همهی این موارد برندها باید تلاش کنند چابکتر باشند یعنی خیلی سریع با اینفلوئنسرها وارد ارتباط شوند، به نیازها و خواسته‌های آن‌ها توجه کنند و از نفوذ آن‌ها بیشترین بهره را برای ترویج خود ببرند.

دیدگاه خود را ارسال کنید...