اگر مطلب قبلی کاردرست راجع به اینفلوئنسر مارکتینگ را خوانده باشید، می‌دانید که اینفلوئنسر مارکتینگ شاخه‌ای از بازاریابی است که بر روی اشخاص خاصی از جامعه )یا استایل خاصی) متمرکز می‌شود.

طی پنج سال گذشته اینفلوئنسر مارکتینگ به یکی از اصلی‌ترین استراتژی‌های بازاریابان تبدیل شده است و رفته رفته برندهای بیشتری به ارزش و پتانسیل نهفته در اینفلوئنسرها پی می‌برند و به آن روی می‌آورند.

از همین رو، مطالعات بسیار زیادی در این زمینه شکل گرفته تا بازاریابان به تحلیل‌های صحیح و عقلانی از آن دست پیدا کنند. در ادامه ما تعدادی از آمارهای جالب اینفلوئنسر مارکتینگ برگرفته از مطالعات ارزشمند را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

1) کسب وکارها از هر یک دلاری که برای اینفلوئنسر مارکتینگ صرف می‌کنند، حدود 6.5 دلار بازگشت سرمایه دریافت می‌کنند.

براساس آمارهای جالب اینفلوئنسر مارکتینگ که در سایت Tomson برای بررسی میزان اثرگذاری اینفلوئنسر مارکتینگ صورت گرفته، حدود 13% از کسب وکارها از هر دلار سرمایه‌گذاری، بیش از 20 دلار درآمد کسب کرده‌اند که نتایج فوق‌العاده‌ای است. 62% نتایج خود را بسیار خوب ارزیابی کرده‌اند و تنها 18% از کسب وکارها اذعان داشته‌اند که کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ آن‌ها با شکست مواجه شده است.

2) 59% از بازاریابان قصد دارند، در سال جدید میزان بودجه‌ی اینفلوئنسر مارکتینگ خود را افزایش دهند.

این مورد نیز از نظرسنجی‌هایTomoson گرفته شده است. بازاریاب‌ها به وضوح از تاثیرات اینفلوئنسر مارکتینگ آگاه شده‌اند و می‌دانند که سرمایه‌گذاری روی این نوع از بازاریابی تا چه اندازه می‌تواند در موفقیت آن‌ها تاثیرگذار باشد.

۳) ویدیوهای اینفلوئنسرها روی یوتیوب و اینستاگرام می‌توانند میلیون‌ها بار بازدید بگیرند.

آمار های اینفلوئنسر مارکتینگ

PewDiePie یکی از موفق‌ترین کانال‌های یوتیوب است. گزارشات MoneyNation نشان می‌دهد که او فقط در دسامبر 2016 ارزش خالص 90 میلیون دلاری دریافت کرده که عمدتا از کانال یوتیوبش بوده است.

4) هنگامی که با اینفلوئنسرها همکاری می‌کنید، اهداف را با اینفلوئنسر مورد نظرتان در میان بگذارید و اجازه دهید خود او در مورد محتوایی که تولید می‌کند، تصمیم بگیرد.

Priyanka Dayal مدیر محتوای کانتنت مدیا پی ال سی معتقد است اینفلوئنسر مارکتینگ با روش‌های سنتی بازاریابی از طریق سلبریتی‌ها متفاوت است. او بر این واقعیت تاکید می‌کند که مصرف‌کننده‌ی امروزی تفاوت آگهی‌های تبلیغاتی و توصیه‌های شخصی را به خوبی درک می‌کند و اینفلوئنسرها بهتر از برندها این موضوع را می‌دانند.

5) بسیاری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای دنیا شروع به همکاری با وبلاگ‌نویسان و مدل‌ها کرده‌اند و ابتکارات جدیدی را در تبلیغات به کار گرفته‌اند.

6) براساس تحقیقات انجام شده 67.6% از بازاریابان انتخاب یک اینفلوئنسر مناسب را بزرگ‌ترین چالش اینفلوئنسر مارکتینگ خود می‌دانند.

7) 69.4% از اینفلوئنسرها هدف خود را از تبدیل شدن به اینفلوئنسر “کسب درآمد” معرفی کرده‌اند.

در مطالعه‌ای که با اخیرا صورت گرفت، مشخص شد که تقریبا 70% از اینفلوئنسرها برای کسب درآمد به این شغل روی آورده‌اند و 57.5 درصد هم ادعا کرده‌اند که تاثیرگذاری یا مفید بودن برای جامعه اصلی‌ترین عامل انگیزشی برای آن‌هاست.

8) در اینفلوئنسر مارکتینگ به هیچ وجه نباید هدف قرار دادن عموم مردم مورد توجه باشد. به جای آن، برندها باید به دنبال اینفلوئنسرهایی باشند که مخاطبان هدف آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده‌اند تا با کمترین تلاش به بیشترین نتایج دست پیدا کنند.

9) 54% از اینفلوئنسرها با برندهایی همکاری می‌کنند که به آن‌ها احترام گذاشته و ارزش کار آن‌ها را درک می‌کنند.

براساس مصاحبه‌هایی که Crowdtap با 50 تن از تولیدکنندگان محتوا و اینفلوئنسرها داشته است، آن‌ها اغلب به برندهایی که نفوذشان در میان کاربران را ارزشمند و مهم می‌شمارند، اعتماد کرده و با آن‌ها همکاری می‌کنند.

10) با این‌که کسب درآمد یک اولویت بسیار مهم برای اینفلوئنسرها است، اما آن‌ها اغلب با برندهایی همکاری می‌کنند که فرصت‌های ارزشمندی برای مخاطبان‌ و دنبال‌کنندگان آن‌ها فراهم آورند. به عبارت ساده‌تر، برای اینفلوئنسرها هیچ چیز به اندازه‌ی منفعت مخاطبان‌شان ارزشمند نیست.

11) 67% از متخصصان بازاریابی برای ترویج محتوا از اینفلوئنسر مارکتینگ بهره می‌گیرند.

مطالعاتی که در سال 2015 توسط Schlesinger Associate صورت گرفت، نشان داد که اکثر بازاریابان در موارد ذیل به اینفلوئنسر مارکتینگ روی می‌آورند:

  • راه‌اندازی یا شروع یک محصول جدید

  • تولید محتوا

  • مدیریت و برگزاری یک رویداد

  • بهبود سئو

  • مدیریت بحران

12) 75% درصد از متخصصان بازاریابی میزان ترافیک و تعداد دنبال‌کنندگان اینفلوئنسر را مهم‌ترین عامل در انتخاب او می‌دانند.

با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد، اینفلوئنسرهایی که میزان تعاملات بیشتری دارند، اغلب کمپین‌های موفق‌تری را اجرا می‌کنند.

13) با گسترش اینفلوئنسر مارکتینگ مابین سال‌های 2014-2016 از محبوبیت تبلیغات چاپی و سنتی کاسته شد.

اینفلوئنسر مارکتینگ

نمودار گوگل ترندز نشان می‌دهد که هر چه از سال 2014 به سمت 2017 حرکت می‌کنیم از میزان محبوبیت تبلیغات چاپی کاسته شده و به میزان جستجوی اینفلوئنسر مارکتینگ افزوده می‌شود.

14) سه نوع اینفلوئنسر وجود دارد: سلبریتی‌ها، ماکرو اینفلوئنسرها و میکرو اینفلوئنسرها

اینفلوئنسر مارکتینگ بر میکرو اینفلوئنسرها تمرکز می‌کند، آن‌ها افرادی هستند که با فعالیت مداوم در شبکه‌های اجتماعی توانسته‌اند مخاطبان وفاداری برای خود پیدا کنند.

۱۵) براساس آمارهای جالب اینفلوئنسر مارکتینگ ۵۹٪ از اینفلوئنسرها معتقدند که اینستاگرام بهترین و تاثیرگذارترین رسانه‌ی اجتماعی برای جذب مخاطب است.

16) 77% از اینفلوئنسرهای حوزه‌ی مد و فشن اینستاگرام را به سایر بسترها ترجیح می‌‌دهند. البته این موضوع فقط برای صنعت مد صادق است. به عنوان مثال، تنها 31% از اینفلوئنسرهای حوزه‌ی سرگرمی، اینستاگرام را به سایر بسترها ترجیح می‌دهند.

engagement در اینستاگرام

17) 53% از اینفلوئنسرها هرگز از تبلیغات پولی اینستاگرام بهره نبرده‌اند.

18) از میان کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ آن‌هایی با موفقیت اجرا شده‌اند که اینفلوئنسر پیام برند را با لحن و بیان خود به گوش مخاطب رسانده است. این موضوع باعث می‌شود که کمپین از حالت تبلیغی خارج شود.

19) نزدیک به 40% از کاربران توییتر اذعان کرده‌اند که با توییت حداقل یک اینفلوئنسر اقدام به خرید چیزی کرده‌اند. اینفلوئنسرهای توییتر از قابلیت اعتماد بسیار بالایی برخوردارند.

20) تمایز واضحی در نحوه برخورد گروه‌های مختلف سنی با اینفلوئنسرها در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد. به عنوان مثال، افراد میانسال اغلب به اینفلوئنسرهای سنتی و افراد اغلب آکادمیک علاقه نشان می‌دهند؛ در حالی‌که، نوجوانان بیشتر به احساسات و سرگرمی توجه می‌کنند.

21) 70% از کاربران اذعان کرده‌اند که به افراد مشهور در شبکه‌های اجتماعی بیشتر از بازیگران سنتی علاقه دارند. تلویزیون و سینما در میان نوجوانان از محبوبیت بسیار کمتری نسبت به شبکه‌های اجتماعی برخوردار است.

22) 6 نفر از هر 10 نفر ادعا می‌کند که هر آن‌چه که شخصیت یا اینفلوئنسر مورد علاقه‌اش توصیه کند را می‌خرد. این یکی دیگر از آمار ارزشمند گوگل است که به بازاریابان کمک می‌کند، براساس شناخت صحیح از مخاطبان خود، استراتژی‌های مناسبی را اتخاذ کنند.

23) هنوز که هنوز است امکان تشخیص و پیش‌بینی میزان بازگشت سرمایه از یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ وجود ندارد.

24) 88% از مصرف‌کنندگان ادعا کرده‌اند که به نقد و بررسی‌های آنلاین به اندازه‌ی توصیه‌های شخصی و دوستانه‌شان اعتماد دارند. این موضوع توسط BrightLocal Local Consumer در سال 2014 بررسی شد.

25) براساس آن‌چه که در خبرگزاری‌ها منتشر شده است، افرادی که از افزونه‌های مسدود کننده تبلیغات استفاده می‌کنند، اکثرا زیر 35 سال سن دارند. این نشان می‌دهد که تبلیغات سنتی جای خود را با انواع جدیدی از بازاریابی عوض می‌کند.

26) بیش از یک چهارم افراد مابین 18 تا 24 ساله شبکه‌های اجتماعی را به عنوان منبع اصلی دریافت اخبار و اطلاعات می‌دانند و تنها 24 درصد از آن‌ها تلویزیون را ترجیح می‌دهند. با این حال، هنوز هم بسیاری از بازاریابان سرمایه‌ی بسیاری را صرف تبلیغات در تلویزیون می‌کنند.

27) 68% از وبلاگ‌نویسان و اینفلوئنسرها ترجیح می‌دهند به جای کار با آژانس‌های تبلیغاتی، به طور مستقیم با برندها وارد ارتباط و تعامل شوند.

28) نیمی از کاربران اینترنت بر روی هیچ آگهی و تبلیغ آنلاینی کلیک نمی‌کنند. این نظرسنجی که توسط Infolinks انجام شد، نشان می‌دهد مردم از اسپم و تبلیغات آنلاین سنتی رنج می‌برند و این یکی از دلایلی است که اهمیت اینفلوئنسر مارکتینگ را نشان می‌دهد.

29) شبکه‌های اجتماعی بر 74% از تصمیم خرید مصرف‌‌کنندگان تاثیر دارد. براساس مطالعه‌ای که توسط آژانس بازاریابی دیجیتال ODM صورت گرفته، 74% از مصرف‌کنندگان به هنگام خرید رسانه‌های اجتماعی را برای دریافت پیشنهاد و توصیه‌ها جستجو می‌کنند.

30) براساس نظرسنجی‌های انجام شده، 84% از کسب وکارها در سال آینده با ستاره‌های شبکه‌های اجتماعی وارد همکاری خواهند شد.

31) اینستاگرام دارای بیش از 300میلیون کاربر ماهانه است، تقریبا نیمی از این افراد مابین 16 تا 24 سال سن دارند. به همین دلیل است که اینستاگرام بهترین بستر برای اینفلوئنسر مارکتینگ در جهان شناخته می‌شود.

32) براساس آمارهای جالب اینفلوئنسر مارکتینگ Markerly اینفلوئنسرهایی با k10-k100 بهترین نتایج را از کمپین‌های اینفلوئنسر مارکتینگ دریافت می‌کنند. چرا که این افراد تعداد دنبال‌کننده‌های معقولی دارند و میزان تعامل آن‌ها با کاربران نسبت به اینفلوئنسرهای بسیار مشهور زیادتر است(زیرا این افراد پرمشغله‌تر از آن‌ها هستند.)

دیدگاه خود را ارسال کنید...